Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oczekuje się, że zorza polarna będzie bardziej widoczna z powodu burzy słonecznej

Meteorolodzy ostrzegają, że burza słoneczna może spowodować wyjątkowo duże zaburzenia geomagnetyczne w okresie Bożego Narodzenia.

Rozbłysk słoneczny wypuścił w środę z atmosfery słonecznej naładowane magnetycznie cząstki i plazmę, która miała dotrzeć na Ziemię pod koniec czwartku.

Silne burze słoneczne mogą zakłócać działanie sieci energetycznych i usług satelitarnych, ale najbardziej zauważalnym efektem jest zwykle zwiększenie intensywności zorzy polarnej.

Prognoza pogody kosmicznej Biura Meteorologii ostrzegała przed „poświatą średniego poziomu” w ciągu ostatnich 24 godzin, która może wywołać burzę geomagnetyczną od późnego czwartku do piątku.

Met Office powiedział w swoim raporcie: „Ten rozbłysk mógł spowodować koronalny wyrzut masy (CME), ale konieczna jest dalsza analiza, jeśli wpłynęło to na Ziemię”. Prognoza klimatu.

„Dalsza analiza jest również wymagana dla CME, który opuścił Słońce około 19:30 GMT 21 grudnia, ponieważ może to mieć komponent zorientowany na Ziemię”.

Prognoza została rozszerzona na Boże Narodzenie w aktualizacji z piątkowego poranka Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej.

Według sieci pogody kosmicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w ciągu ostatniego tygodnia słońce było niezwykle aktywne, a kilka aktywnych regionów wytwarza rozbłyski słoneczne.

Chociaż żaden z nich nie spowoduje większości zaburzeń obserwowanych na Ziemi, naukowcy ostrzegają przed tak zwaną gigantyczną burzą słoneczną w nadchodzących latach, która może pogrążyć świat wapokalipsa online”.

Takie zdarzenie zakłóciłoby ziemskie pole magnetyczne, które chroni przed naładowanymi cząsteczkami emitowanymi przez słońce, znanymi jako wiatr słoneczny.

(Anthony Spencer/Getty Images)

Naturalny cykl życia Słońca polegający na pojawianiu się i zanikaniu oznacza, że ​​mniej więcej raz na 80-100 lat wiatry te przeradzają się w poważne zjawiska pogodowe.

Ostatnie duże burze słoneczne miały miejsce w latach 1859 i 1921, powodując w tym czasie poważne uszkodzenia sieci telegraficznej.

Globalne poleganie na technologii w kolejnych latach oznacza, że ​​kolejna poważna burza może spowodować większe zakłócenia, a badania przeprowadzone na początku tego roku ostrzegają, że trwałość podmorskich kabli internetowych na takie zjawiska pogody kosmicznej nie została jeszcze przetestowana.

READ  Katar? Sprawdź kolor swojego śluzu, mówią lekarze - NBC Chicago