Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rozwój cyfrowej odzieży o szerokim zastosowaniu w sporcie i zdrowiu

Rozwój cyfrowej odzieży o szerokim zastosowaniu w sporcie i zdrowiu

UOC prowadzi projekt mający na celu udostępnienie wszystkim monitorowania zdrowia za pomocą technologii identyfikacji radiowej. Inteligentne ubrania wykorzystują pot do monitorowania stanu zdrowia.

Aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia w każdym wieku i prawie w każdym środowisku. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) można by uniknąć nawet pięciu milionów przedwczesnych zgonów rocznie, gdyby ludność świata była bardziej aktywna fizycznie. Jednak nadmierne lub nieodpowiednie ćwiczenia fizyczne mogą w niektórych przypadkach prowadzić do szkodliwych skutków, co oznacza, że ​​stan zdrowia powinien być zawsze ściśle monitorowany.

Niektóre rozwiązania technologiczne do monitorowania różnych wskaźników fizjologicznych i biochemicznych, takich jak tętno, odżywianie i poziom wody, stały się powszechne w ostatnich latach. Jednak korzystanie z wielu czujników i urządzeń do noszenia było ograniczone do elitarnych sportowców, a postępy w e-zdrowiu nie przyniosły korzyści całemu społeczeństwu.

Mając to na uwadze, zespół naukowców z Universidad Operta de Catalunya (UOC), kierowany przez Joan Melię Seguí, naukowca z grupy sieci bezprzewodowych (WINE) w Interdyscyplinarnym Instytucie Internetowym (IN3), bada, jak monitorować zdrowie . Parametry podczas wysiłku fizycznego w zasięgu każdego. Projekt koncentruje się na analizie wody i potu.

Projekt badawczy o nazwie HydraSport uzyskał aprobatę w konkursie hiszpańskiego Ministerstwa Kultury i Sportu na projekty badawcze w dziedzinie nauki i technologii stosowanej do aktywności fizycznej korzystnej dla zdrowia i medycyny sportowej i będzie finansowany z Europejskiego Funduszu na rzecz Odbudowy , Plan transformacji i odporności.

Inteligentne tkaniny i czujniki potu

Regularne ćwiczenia są niezbędne w profilaktyce i leczeniu chorób serca, cukrzycy typu 2 i raka. Według Światowej Organizacji Zdrowia przyczynia się również do zmniejszenia objawów depresji i lęku, złagodzenia spadku funkcji poznawczych, poprawy pamięci i promowania zdrowia mózgu. Jednak według organizacji co czwarty dorosły na świecie i czterech na pięciu nastolatków nie ma wystarczającej ilości ćwiczeń fizycznych.

W niektórych przypadkach, takich jak osoby starsze, chore lub żyjące w środowiskach o niekorzystnym klimacie (np. w bardzo gorących miejscach), ćwiczenia fizyczne z większym prawdopodobieństwem doprowadzą do negatywnych skutków zdrowotnych, takich jak odwodnienie”.


Joan Melia Segui, naukowiec, Wireless Networking Group (WINE), Interdyscyplinarny Instytut Internetowy (IN3)

Z tego powodu monitorowanie podstawowych parametrów, takich jak woda, musi być dostępne dla wszystkich, aby poprawić warunki do uczynienia ćwiczeń fizycznych powszechną aktywnością prozdrowotną.

READ  NASA rozbija Międzynarodową Stację Kosmiczną do oceanu (oczywiście bez nikogo na pokładzie)

Dla naukowców oznacza to zintegrowanie niedrogiej, elastycznej technologii bez baterii lub skomplikowanych obwodów z odzieżą codzienną, umożliwiając w ten sposób pomiar stanu zdrowia w nieinwazyjny i nieinwazyjny sposób. Zespół UOC bada możliwość zintegrowania technologii identyfikacji radiowej (RFID) z inteligentnymi tkaninami, które wykorzystują pot do zbierania informacji o nawodnieniu użytkownika.

„Musimy spełnić wiele wymagań, aby monitorować nawodnienie w nieinwazyjny sposób, który można włączyć do codziennej odzieży” – wyjaśniła Melia Segui, profesor w School of Computer Science, Multimedia and Communication. „Po pierwsze, potrzebujemy płynu ustrojowego bogatego w biomarkery związane z nawodnieniem, który jest wytwarzany w wystarczających ilościach podczas ćwiczeń fizycznych i który łatwo wchodzi w kontakt z ubraniem. Pot potencjalnie zawiera wiele ważnych informacji, choć tradycyjnie był niewykorzystanym zasobem.” w nieinwazyjnym monitorowaniu zdrowia”.

Kolejnym wymogiem jest znalezienie technologii, która pozwoli na gromadzenie danych, ale pozostanie niezauważona przez osobę z niej korzystającą. Badacz dodaje: „Potrzebujemy technologii o niewielkich rozmiarach i bardzo niskich kosztach, która umożliwia pomiar za pomocą czujnika i przesyłanie danych za pomocą technologii kompatybilnych z Internetem Rzeczy”. „RFID w różnych wersjach jest technologią, która może działać bez baterii, tagi zasilane są falami radiowymi z czytników, a ich konstrukcja pozwala na wykonanie podstawowych pomiarów przy bardzo niskich kosztach produkcji”.

W kierunku zdrowej aktywności fizycznej dla wszystkich

„Podstawowym celem jest propagowanie korzystnej dla zdrowia aktywności fizycznej, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia oraz trzecim celem zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (zapewnienie zdrowego życia i promowanie dobrego samopoczucia wszystkim w każdym wieku), poprzez stworzenie inteligentnej odzieży, która umożliwia podstawowe monitorowanie parametrów zdrowotnych, takich jak dostęp do wody dla wszystkich” – podsumowuje. Badacz z University of Oklahoma.

Projekt HydraSport ma na celu wniesienie pozytywnego wkładu w dziedziny nauki i przemysłu oraz w społeczeństwo jako całość. Rozwój, taki jak ten, który naukowcy z University of British Columbia mają nadzieję, może poprawić wczesną diagnostykę i programy profilaktyczne, które koncentrują się na zdrowiu osób ćwiczących. Ponieważ jest to niedrogie rozwiązanie, które można łatwo zintegrować z istniejącymi systemami medycznymi, bariera jego przyjęcia dla branży byłaby niewielka, a ponadto mogłoby to być sposobem na dokonanie przełomu w cyfrowym zdrowiu dostępnym dla ogółu społeczeństwa.

READ  Ponowne zakażenie Covid może zwiększać ryzyko zgonu i niewydolności narządów, jak wynika z badań — a ryzyko wzrasta za każdym razem, gdy go złapiesz

Projekt ma również na celu zademonstrowanie wykonalności integracji bardzo tanich czujników pasywnych z technologią RFID w materiałach tekstylnych, co umożliwi przemysłowi opracowanie cyfrowej odzieży o szerokim zakresie zastosowań w sporcie i profilaktyce zdrowotnej. „Podczas projektu przyjrzymy się odpowiednim tkaninom i projektom technologicznym” – dodał Joan Melia Segui. „Mamy nadzieję, że odkrycia otworzą drogę do przyszłej współpracy z innymi naukowcami i przemysłem”.