Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosjanie żegnają się ostatecznie na pogrzebie Nawalnego

Tysiące żałobników zebrało się w piątek w Moskwie, aby pożegnać przywódcę rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, dwa tygodnie po jego wciąż niewyjaśnionej śmierci w arktycznej kolonii karnej.

Tłumy zgromadziły się w obliczu obecności dużej obecności policji w kościele, w którym odbył się pogrzeb Nawalnego, oraz na cmentarzu na zaśnieżonych przedmieściach, gdzie ostatecznie został pochowany.

Rodzice Nawalnego, Ludmiła i Anatolij, siedzieli obok otwartej trumny, obejmując twarz syna i całując go, po czym ostatecznie zamknęli trumnę i opuścili ją na ziemię.

Żałobnicy rzucali kwiaty na drogę Nawalnego lub godzinami ustawiali się w kolejce, aby złożyć mu hołd przy jego grobie, składając wyrazy szacunku, rzucając garściami ziemi na trumnę.

Wielu skandowało hasła skierowane przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i wojnie na Ukrainie, zamieniając to wydarzenie w jeden z największych przejawów opozycji od czasu, gdy Kreml dwa lata temu rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę inwazję na swojego sąsiada.

OVD-Info, grupa praw człowieka śledząca aresztowania polityczne, podała, że ​​chociaż pogrzeb Moskwy przebiegał stosunkowo spokojnie, co najmniej 91 osób zostało zatrzymanych w całej Rosji podczas wydarzeń upamiętniających Nawalnego. Większość z nich została zatrzymana przy próbie złożenia kwiatów pod pomnikami poświęconymi ofiarom represji sowieckich.

Władze rosyjskie nie podały jeszcze przyczyny śmierci Nawalnego, który miał 47 lat. Jego zespół zacytował dokumenty obejrzane przez Ludmiłę Nawalną, w których wymieniono „przyczyny naturalne”, mimo że dzień przed śmiercią stawiła się ona w sądzie za pośrednictwem łącza wideo, żartując z urzędnikami. .

Nawalny przebywa w więzieniu od stycznia 2021 r., kiedy wrócił do Moskwy, gdzie groziło mu pewne aresztowanie po tym, jak w Niemczech doszedł do siebie po zatruciu środkiem paraliżującym, za które obwinił Kreml. W tym samym roku rosyjski rząd zaklasyfikował jego fundację antykorupcyjną i jej biura regionalne jako „organizacje ekstremistyczne”.

READ  Prezes Sądu Najwyższego Fidżi uchyla uniewinnienie w sprawie Franka Bainimaramy i Sitipheni Keleho