Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja: Opuścimy Międzynarodową Stację Kosmiczną i zbudujemy własną | Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Szef rosyjskiego Roskosmosu powiedział, że Rosja jest gotowa do rozpoczęcia budowy własnej stacji kosmicznej w celu wyniesienia jej na orbitę do 2030 r., Jeśli prezydent Władimir Putin da zielone światło.

Projekt się zakończy Ponad dwie dekady ścisłej współpracy Ze Stanami Zjednoczonymi na pokładzie starej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

„Gdybyśmy w 2030 roku mogli, zgodnie z naszymi planami, umieścić go na orbicie, byłby to kolosalny przełom” – powiedział prezydent Roscosmos Dmitrij Rogozin, cytowany przez agencję informacyjną Interfax. „Jest wola zrobienia nowego kroku w eksploracji zamieszkałej przestrzeni na świecie”.

Rosyjscy astronauci współpracują ze swoimi odpowiednikami ze Stanów Zjednoczonych i 16 innych krajów wokół Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 1998 roku. Jest to jeden z najbliższych obszarów współpracy Moskwy i Waszyngtonu, których relacje przeżywały kryzys z powodu praw człowieka, cyberataków, i inne kwestie.

Wicepremier Rosji Jurij Borysow powiedział w weekend rosyjskiej telewizji, że Moskwa poinformuje partnerów, że opuszcza projekt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 2025 roku.

Rogozin powiedział, że rosyjska stacja, w przeciwieństwie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, prawdopodobnie nie będzie zamieszkana na stałe, ponieważ jej orbitalna trajektoria wystawiłaby ją na większe promieniowanie. Ale astronauci odwiedzą to miejsce, posłużą się też sztuczną inteligencją i robotami.

Powiedział, że Rosja jest gotowa rozważyć dopuszczenie zagranicznych załóg do odwiedzenia, „ale stacja musi być patriotyczna… jeśli chcesz wykonywać dobrą robotę, zrób to sam”.

Interfax zacytował anonimowe źródło, które mówi, że Rosja planuje wydać do 6 miliardów dolarów na rozpoczęcie projektu.

READ  Skany TVUS ET pomijają więcej przypadków raka endometrium u czarnych kobiet niż u białych