Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja ogłosiła ograniczone zawieszenie broni na Ukrainie, aby umożliwić ewakuacje, ale kontynuuje swoją masową ofensywę

Rosja poinformowała, że ​​jej siły wstrzymały w sobotę ostrzał w pobliżu dwóch ukraińskich miast, aby umożliwić bezpieczne przejście cywilom uciekającym przed walkami, ale kontynuuje szeroką ofensywę na Ukrainę, gdzie stolica, Kijów, została ponownie zaatakowana.

Żołnierz milicji Donieckiej Republiki Ludowej (DPR) z psem siedzi na pojeździe opancerzonym pod Mariupola na Ukrainie.
Zdjęcie: AFP lub licencjodawcy

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że jego jednostki otworzyły korytarze humanitarne w pobliżu miast Mariupol i Wołnowaka, które są otoczone przez jego siły, podała agencja informacyjna RIA.

Agencja zacytowała urzędników miejskich, którzy powiedzieli, że obywatele Mariupola będą mogli wyjechać w ciągu pięciu godzin.

Nie było natychmiastowego potwierdzenia zawieszenia broni i nie było jasne, czy zawieszenie broni obejmie inne regiony i jak długo będzie trwało, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę weszła w dziesiąty dzień.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało, że na Ukrainie będzie kontynuowana ofensywa na dużą skalę.

Agencje pomocowe ostrzegają przed katastrofą humanitarną, która wiąże się z niedoborem żywności, wody i środków medycznych oraz napływem uchodźców na zachodnią Ukrainę i sąsiednie kraje europejskie.

Ukraiński negocjator powiedział w czwartek, że druga runda rozmów o zawieszeniu broni z Rosją nie przyniosła rezultatów, na jakie liczył Kijów, ale obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia korytarzy humanitarnych. Michajło Podolak powiedział, że obie strony przewidziały możliwe tymczasowe zawieszenie broni na niektórych obszarach, aby umożliwić ewakuację obywateli.

Według burmistrza Vadima Boychenko, w południowo-wschodnim mieście portowym Mariupol – co jest główną nagrodą – nie ma wody, ogrzewania ani prądu, a żywność się skończyła.

„Po prostu niszczymy” – powiedział.

Ukraińska państwowa służba ds. specjalnej łączności i ochrony informacji twierdzi, że siły rosyjskie skoncentrowały swoje wysiłki na okrążeniu Kijowa i Charkowa, drugiego co do wielkości miasta, jednocześnie dążąc do stworzenia mostu lądowego na Krym.

READ  Grupa wsparcia twierdzi, że niezmotywowani nauczyciele są nadal odrzucani przez niektóre szkoły

Kijów jest ponownie atakowany, na drodze do rosyjskiego konwoju pancernego, który od kilku dni jest zaparkowany pod stolicą Ukrainy, a eksplozje słychać w centrum miasta.

Ukraińskie media Suspilne powołały się na władze w Sumach, około 300 km na wschód od Kijowa, mówiące o groźbie walki na ulicach miasta, i wezwały mieszkańców do przebywania w schronach.

Działania prezydenta Władimira Putina wywołały niemal powszechne potępienie, a wiele krajów nałożyło surowe sankcje, podczas gdy Zachód równoważy kary i unikanie narastającego konfliktu.

Zdjęcie z filmu opublikowanego przez Ministerstwo Obrony Ukrainy 3 marca 2022 r., na którym ukraińscy żołnierze skandują hasła podczas obrony Dniepru lub Dniepru na zachodniej Ukrainie.

Zdjęcie: Francja Agencja prasowa

Nowe przepisy rozpalają wojnę informacyjną

Rosyjski parlament uchwalił w piątek ustawę nakładającą karę pozbawienia wolności do 15 lat za umyślne rozpowszechnianie „fałszywych” wiadomości o wojsku.

„To prawo nałoży kary – i to bardzo surowe – na tych, którzy kłamali i składali oświadczenia dyskredytujące nasze siły zbrojne” – powiedział Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja Zablokuj Facebooka, aby ograniczyć kanały obsługiwane przez państwo Oraz strony internetowe BBC, Deutsche Welle i Voice of America.

CNN i CBS News poinformowały, że przestaną nadawać w Rosji, a inne media usunęły wypowiedzi dziennikarzy z Rosji, gdy oceniają sytuację.

Więcej kar w drodze?

Oczekuje się, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski będzie nalegał dziś na Waszyngton w sprawie większej pomocy w apelu Zoom z pełnym Senatem USA.

Stany Zjednoczone rozważają ograniczenie importu rosyjskiej ropy i sposoby zmniejszenia wpływu na globalne dostawy i konsumentów, gdy prawodawcy spieszą się z ustawą zakazującą importu rosyjskiej energii.

Światowe ceny ropy wzrosły w tym tygodniu o ponad 20 procent w obawie przed niedoborem dostaw, co stanowi zagrożenie dla globalnego wzrostu gospodarczego.

Na piątkowym spotkaniu sojusznicy NATO odrzucili apel Ukrainy o strefy zakazu lotów, twierdząc, że zwiększają wsparcie, ale bezpośrednia interwencja może pogorszyć sytuację.

READ  COP26: Frustracje rosną, gdy protestujący w całej Europie domagają się szybszych działań na rzecz klimatu

„Mamy obowiązek… zapobieżenia eskalacji tej wojny poza Ukrainę, ponieważ byłoby to bardziej niebezpieczne, bardziej destrukcyjne i prowadziłoby do większego ludzkiego cierpienia” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Zełenski skrytykował szczyt, nazywając go „słabym” i „zdezorientowanym”.

– Było jasne, że nie wszyscy uważali walkę o wolność w Europie za cel numer jeden – powiedział.

Irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział, że zbliżają się kolejne sankcje UE, w tym prawdopodobnie zakaz pływania statkami pod rosyjską banderą w europejskich portach oraz zakaz importu stali, drewna, aluminium lub węgla.

Ukraińskie wojsko poinformowało w sobotnim oświadczeniu, że siły zbrojne „zaciekle walczą o wyzwolenie ukraińskich miast spod rosyjskich okupantów”, atakując niektóre obszary i zakłócając komunikację.

„Jednostki najeźdźców są sfrustrowane, a żołnierze i oficerowie armii okupacyjnej nadal poddają się i uciekają, zostawiając broń i sprzęt na ziemi ukraińskiej” – dodała, dodając, że zniszczonych zostało co najmniej 39 rosyjskich planów i 40 śmigłowców. Reuters nie był w stanie samodzielnie zweryfikować tych kont.

Tysiące ludzi czekało w piątek godzinami przed dworcem kolejowym w zachodnim Lwowie, aby wsiąść do pociągów jadących do Polski. Rodziny przybyły z kilkoma rzeczami. Niektórzy poruszali się na wózku inwalidzkim, innym towarzyszyły niepewne swojego losu psy i koty.

„Wszystko, co zabraliśmy ze sobą, to podstawowe potrzeby” – powiedziała Yana Tebyakina. „Zmień ubranie. To wszystko. Cała reszta, którą zostawiliśmy, całe nasze życie zostało w domu”.

Siły rosyjskie dokonały największego postępu na południu, zdobywając w tym tygodniu pierwsze duże ukraińskie miasto, Chersoń. Osłonki nasiliły się w ostatnich dniach w północno-wschodnich miastach Charkowa i Czernihów.

– Reuters