Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rezerwa Federalna przygotowuje się do podjęcia kluczowej decyzji w sprawie stóp procentowych w obliczu zawirowań bankowych

Rezerwa Federalna przygotowuje się do podjęcia kluczowej decyzji w sprawie stóp procentowych w obliczu zawirowań bankowych

Rezerwa Federalna USA ma podjąć w środę kluczową decyzję, czy kontynuować kampanię zacieśniania polityki pieniężnej, czy też wstrzymać podwyżki stóp procentowych w obliczu najgorszego zawirowania bankowego od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.

Decyzja w sprawie stóp procentowych zostanie ogłoszona o godzinie 14:00 w środę po zakończeniu dwudniowego posiedzenia FOMC, po którym prezes Fed Jay Powell zorganizuje konferencję prasową.

Na znak, że przejęcie przez rząd dwóch upadających banków zmieniło kalkulację Fed, decydenci polityczni debatują, czy podnieść stopy procentowe o ćwierć punktu, czy wcale. Na początku miesiąca Powell przedstawił pomysł przyspieszenia przez Fed podwyżek stóp procentowych do pół punktu.

Decyzji w sprawie stóp procentowych towarzyszyć będzie zrewidowany zestaw prognoz dotyczących przyszłej ścieżki polityki pieniężnej do 2025 r., a także prognozy dotyczące wzrostu, bezrobocia i inflacji.

Amerykański bank centralny ostatnio opublikował oficjalne szacunki w grudniu, kiedy większość uważała, że ​​stopa funduszy federalnych osiągnie najwyższy poziom od 5 do 5,25 procent. Na razie waha się od 4,50 do 4,75 procent, po powrocie do tradycyjnych ćwierćpunktowych maksimów w lutym, po miesiącach większych wzrostów.

Kolejny ruch o ćwierć punktu w środę podniósłby stopę pieniężną do nowego docelowego przedziału 4,75% do 5%.

Debata na temat kolejnego ruchu Fed pojawia się, gdy urzędnicy stają w obliczu niepewności co do perspektyw gospodarczych po upadku Doliny Krzemowej i Signature Bank na początku tego miesiąca.

W celu powstrzymania zarazy wśród pożyczkodawców średniej wielkości, bank centralny – wraz z Skarbem Państwa i Federalną Korporacją Ubezpieczeń Depozytów – wkroczył siłą, gwarantując depozyty dwóch upadających banków. Fed uruchomił również instrument awaryjny, aby pomóc pożyczkodawcom w szerszym zakresie.

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała we wtorek, że władze są gotowe do podjęcia dalszych kroków w celu wzmocnienia systemu finansowego w razie potrzeby, w tym zaoferowania gwarancji rządowych większej liczbie drobnych pożyczkodawców.

READ  Wojna na Ukrainie: Bank Światowy ostrzega przed globalną recesją z powodu konfliktu | Wiadomości biznesowe

Jej komentarze pojawiły się po niedzielnym ogłoszeniu przez Rezerwę Federalną i pięć innych głównych banków centralnych, że podejmą działania w celu poprawy dostępu do płynności w dolarach amerykańskich po przymusowym przejęciu Credit Suisse przez szwajcarskich urzędników w zeszły weekend.

W środę republikański senator Rick Scott z Florydy i postępowa demokratka Elizabeth Warren z Massachusetts przedstawili ponadpartyjną ustawę, która zastąpi wewnętrznego śledczego Rezerwy Federalnej jednym mianowanym przez prezydenta. Warren nawiązał również współpracę z innymi prawodawcami, domagając się ściślejszego nadzoru nad sektorem bankowym.

Decyzję Fed w sprawie stóp komplikuje brak jasności co do tego, czy światowe władze zrobiły wystarczająco dużo, aby uratować system bankowy przed dalszym zarażeniem, i jak poważny będzie szok gospodarczy spowodowany spadkiem średniej wielkości pożyczkodawców.

Zwolennicy przerwy argumentują, że bank centralny mógłby jeszcze bardziej zdestabilizować i tak już niepewną sytuację, forsując kolejną podwyżkę stóp procentowych, a następny kryzys kredytowy może doprowadzić do głębszej recesji w dalszej perspektywie.

Jednak zwolennicy dalszych podwyżek stóp procentowych twierdzą, że obecna sytuacja gospodarcza nie wymaga przerwy, zwłaszcza po mocnych danych z rynku pracy i inflacji opublikowanych od lutowego posiedzenia politycznego.

Wideo: Podzielone rynki: wielkie zagrożenia dla systemu finansowego