Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Reportaż Telewizji Polskiej: Jan Paweł II jako arcybiskup znał nadużycia

Reportaż Telewizji Polskiej: Jan Paweł II jako arcybiskup znał nadużycia

komentarz

WARSZAWA, POLSKA — Święty Jan Paweł II dowiedział się o pedofilii przez księży pod jego zwierzchnictwem i starał się to ukryć, gdy był arcybiskupem w Jego ojczystym krajem jest Polskazgodnie z reportażem telewizyjnym.

W reportażu wyemitowanym w późny poniedziałek polska telewizja TVN24 poinformowała, że ​​trzech księży, których przyszły papież, znany wówczas jako arcybiskup Karol Wojtyła, przemieszczało się między diecezjami lub zostało wysłanych do klasztoru w latach 70., w tym jeden został wysłany do Austrii po tym, jak zostali oskarżeni o przestępstwa. . Wykorzystywanie nieletnich.

TVN24 poinformowało, że dwóch księży, Eugenius Sorgent i Joseph Lorank, ostatecznie odbyli krótkie wyroki więzienia za nadużycia. Wojtyła pełnił funkcję arcybiskupa krakowskiego od 1964 do 1978 roku, kiedy został papieżem Janem Pawłem II. Zmarł w 2005 roku i został ogłoszony świętym w 2014 roku po przyspieszonym procesie.

TVN24 cytował dokumenty tajnych służb z czasów PRL, które dążyły do ​​zdyskredytowania Kościoła katolickiego i miały tam swoich informatorów. Dziennikarz Marcin Gutowski rozmawiał również z kilkoma ofiarami i mężczyzną, który, jak powiedział, doniósł Wojtyle w latach 70. o maltretowaniu Sorgenta. Żaden z księży nie został odwołany.

Telewizja zacytowała również list, jaki Wojtyła napisał do ówczesnego arcybiskupa Wiednia Franza Königa, polecając ją jako księdza swoim patronatem. Wojtyła nie wspomina w liście, że Bolesław Sadus molestował młodych chłopców i że został proboszczem w Austrii.

Śledztwo TVN24 wykazało, że nie ma wątpliwości, że Wojtyła był świadomy nadużyć księży w jego diecezji i starał się to ukryć.

W audycji wystąpił dziennikarz, który relacjonował przypadki nadużyć duchownych w Krakowie i powiedział, że reakcja Wojtyły była zgodna z ówczesnymi procedurami Kościoła katolickiego. Ale filozof, który znał Wojtyłę i odwiedził go w Watykanie po tym, jak został papieżem, powiedział, że Polakom będzie trudno zaakceptować te nowe fakty na jego temat.

READ  Podsumowanie demokracji: cena w Polsce słuszna

Śledztwo kanału wywołało gorące reakcje w Polsce, niektórzy obserwatorzy wyśmiewali je jako próbę zniszczenia pamięci o Janie Pawle II przez siły lewicowe, a inni wzywali Kościół katolicki do ujawnienia prawdy.

Premier Mateusz Morawiecki, który jest katolikiem, zamieścił na Twitterze zdjęcie Jana Pawła II pozdrawiającego tłum w Polsce i dodał bez komentarza motto zmarłego papieża: „Nie lękajcie się”.

Polski jezuita Krzysztof Madil napisał na Twitterze, że należy skupić się na ofiarach, które muszą mówić prawdę.

Urzędnik ministerstwa edukacji Radosław Brzewska napisał na Twitterze, że reputacja Jana Pawła II jest atakowana przez ludzi, którzy chcą usunąć katolicyzm z tożsamości narodowej Polski.

Wybór Wojtyły na papieża w 1978 roku pobudził przeważającą katolicką ludność Polski do przeciwstawienia się i ostatecznego obalenia reżimu komunistycznego w kraju.

Do niedawna Kościół katolicki w Polsce odgrywał ważną rolę w życiu publicznym kraju. Rewelacja o księżach pedofilach Bliskie powiązania kościoła z obecnym rządem wigów również zmniejszyły jego status.

Śledź relację AP o napaści seksualnej ze strony duchownych: https://apnews.com/hub/sexual-abuse-by-clergy