Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Recenzja: Apple MacBook Air M3

Recenzja: Apple MacBook Air M3

Nowo odświeżony MacBook Air z systemem Apple M3 na chipie (SoC) to najlepiej sprzedający się laptop kalifornijskiego giganta technologicznego, zorientowany sprzętowo, przeznaczony do ogólnego, codziennego użytku i zapewniający: Laptop jest warty modernizacji do poprzednich modeli, modelu, który zaznacza zwykłe pola jakości Apple.

Do recenzji otrzymaliśmy MacBooka Air M3 o pojemności 24 GB i 2 TB pamięci, kosztującego 4149 dolarów z VAT. Jeśli kupisz model podstawowy z 8 GB pamięci i 256 GB pamięci, otrzymasz 2049 dolarów z podatkiem GST.

Pomijając specyfikacje, MacBook Air to dobrze zaprojektowany, lekki laptop (1,24 kg) i 11,3 mm grubości; Nasz egzemplarz testowy był granatowy, a do wyboru są trzy inne kolory obudowy. Cienka i lekka to słowa kluczowe dla obudowy MacBooka M3 Air zaprojektowanej z bezwentylatorowym aktywnym systemem chłodzenia i mniejszą wagą.

Wyświetlacz to wysokiej klasy 13,6-calowy wyświetlacz Liquid Retina z podświetleniem LED, o natywnej rozdzielczości 2560 x 1664 pikseli i jasności 500 nitów, który może wyświetlać miliard kolorów. Nie ma żadnych wymyślnych dodatków do wyświetlacza, takich jak ekran dotykowy czy obsługa rysika; W książce Apple do tego właśnie służą iPady.

Apple usunął dotychczasowe problemy z klawiaturą, a najnowsze MacBooki testowane przez tego autora wytrzymują znaczną ilość pisania; Co więcej, duży touchpad z kursorem, zapewniający dotykowe sprzężenie zwrotne i pozbawiony ruchomych części, jest tak samo wygodny w użyciu jak nigdy dotąd.

Do MacBooka Air M3 otrzymujesz dwa porty USB-C, a także gniazdo słuchawkowe 3,5 mm i port ładowania MagSafe 3. A skoro już o tym mowa, Apple zaczął dołączać kable MagSafe w tym samym kolorze co obudowa, co wygląda fajnie… ale ładowarka (35W dostępna dla powietrza) biała. Jak już wspomniano, wtyczka USB-C na kablu.

Zdjęcie: Juha Saarinen

Nazwij mnie wybrednym, ale jest to trochę denerwujące pod względem estetycznym. Co ciekawe, ładowarka 35W posiada dwa złącza USB-C, które przydadzą się do ładowania akumulatorów urządzeń, ale nie dostępna jest także ładowarka 70W.

Duża wydajność i żywotność baterii przez cały dzień

Pomimo tego, że jest to podstawowy układ SoC w ofercie, Apple M3 jest bardzo szybki. Oto kilka typowych standardów:

Bapco Crossmark 1.0.1.88 Przedsiębiorstwo
Ostateczna suma 1866
wydajność 1725
kreatywność 2242
Odpowiedź 1364
Cinebench 2024 1.0
GPU 3610
procesor 579
Prędkość dysku Blackmagic
Zapis (MB/s) 3285
Odczyt (MB/s) 3012
Geekbench 6 i ML
Jednordzeniowy procesor 3061
Procesor wielordzeniowy 12075
Metalowa karta graficzna 47615
Silnik neuronowy ML 8131
READ  Pioneer przedstawia dwa nowe amplitunery AV dla serii PS5 i Xbox

To dużo liczb, ale testy porównawcze to testy oprogramowania, które mają dać ci wyobrażenie o tym, jak szybko zakupiony komputer radzi sobie z różnymi zadaniami, ponieważ trochę trudno to ocenić na podstawie samego sprzętu.

W powyższej tabeli wyniki testu Crossmark Business Application Performance Corporation (BAPCo) są porównywalne w przypadku różnych systemów operacyjnych, takich jak Apple iOS, macOS, Microsoft Windows i Android, oraz architektur sprzętowych, na których działają.

Jako system porównawczy firma Bapco wykorzystała komputer Lenovo ThinkCentre M720q z procesorem Intel Core i5-8500T 2,10 GHz z systemem Windows 10 i uzyskała 1000 punktów w testach przedstawiających typowe scenariusze codziennego użytkowania komputera z aplikacjami.

Inne testy, takie jak CineBench, Blackmagic Disk Speed ​​i Geekbench, mierzą określone podsystemy sprzętu komputerowego, takie jak procesor, jednostka graficzna, szybkość pamięci i szybkość dysku, na którym przechowywane są pliki. Tak, to wszystko jest bardzo, bardzo geekowskie.

Podczas gdy Microsoft i Intel w pełni zaangażowały się w sztuczną inteligencję, Apple nie uderzyło tym dzwonkiem zbyt głośno. 16-rdzeniowy silnik neuronowy M3 może wykonać 18 bilionów operacji na sekundę. Dane Geekbench ML (uczenie maszynowe) sugerują, że jest on nieco wolniejszy niż odpowiednik topowego MacBooka Pro M3 Max, ale tylko o 12–15%.

Podczas uruchamiania testów porównawczych, takich jak CineBench, czujniki temperatury MacBooka Air pokazują odczyty przekraczające 100 stopni Celsjusza. Obudowa nagrzewa się nieco, ale MacBook Air nigdy nie sprawia wrażenia, że ​​spali Ci kolana, chociaż podczas wyświetlania ciężkich zadań graficznych kontrolujących temperaturę widać pewne dławienie.

Żywotność baterii wynosi 18 godzin; W praktyce łatwo jest przetrwać cały dzień pracy bez ładowania i nadal mieć od 60% do 70% baterii, co jest doskonałym wynikiem.

Wybierz odpowiednią ilość pamięci i miejsca na dane

Firma Apple ze świetnym skutkiem wykorzystała swoje procesory zaprojektowane przez firmę Arm, które teraz wydajnie zasilają i zasilają całą gamę urządzeń, od iPhone’a po iPada i komputer Mac. Połączenie wysokiej wydajności obliczeniowej z minimalnym zużyciem energii w cienkiej obudowie jest wyzwaniem inżynieryjnym, a krzemowe układy SoC firmy Apple z serii M mają pewne nieprawidłowości konstrukcyjne.

READ  Niedrogi Lenovo Tab M10 Plus (3. generacji) po raz kolejny został mocno przeceniony w oficjalnym sklepie

Po pierwsze, Apple Silicon z serii M wykorzystuje ujednoliconą pamięć (UM), która jest współdzielona pomiędzy jednostkami centralnymi, graficznymi i neuronowymi (odpowiednio CPU, GPU i Neural Engine) w SoC. Zazwyczaj procesor graficzny ma własną dedykowaną pamięć wideo, podobnie jak procesor i bliźniak nigdy ich nie pomylą.

Szybka implementacja UM oferuje atrakcyjne korzyści, takie jak mniejsze opóźnienia, większa wydajność, a także grubość urządzenia, która jest bardzo pożądana dla klientów. Jest to konstrukcja o niskim poborze mocy, co oznacza, że ​​poziomy sygnałów elektrycznych pozostają niskie, co oznacza, że ​​nie docierają one tak daleko.

Oznacza to, że chipy pamięci (i chipy pamięci) są przylutowane do płyty SoC, blisko innych procesorów. Producenci komputerów również tak robią, co oznacza, że ​​musisz oszacować, ile pamięci będziesz potrzebować przy zakupie MacBooka, ponieważ nie będzie można go później rozbudować.

Linia MacBooków Air M3 zaczyna się od zaledwie 8 GB pamięci UM, która według Apple wystarcza do lekkich zadań komputerowych, takich jak przeglądanie stron internetowych. Jest to również prawdopodobne, ponieważ pomocna jest szybka pamięć półprzewodnikowa, na którą procesor może przenosić elementy z pamięci.

Do wymagających zastosowań dostępna jest opcja 16 GB. To jest złoty środek i prawdopodobnie najlepszy wybór, jeśli zamierzasz zatrzymać M3 Air przez jakiś czas, ponieważ oferuje więcej miejsca na trudniejsze zadania.

Nasze urządzenie testowe ma 24 GB pamięci UM, czyli najwięcej, w co można wyposażyć MacBooka Air, biorąc pod uwagę liczbę kontrolerów pamięci w układzie M3 SoC.

Jeśli potrzebujesz więcej pamięci, musisz udać się do MacBooka Pro, gdzie układy SoC M3 Pro i M3 Max obsługują do 128 GB i mają również większą przepustowość.

Podobnie jak w przypadku pamięci procesora, pamięci MacBooka Air również nie można rozbudować. Tutaj warto dokładnie przemyśleć co zrobić, a moim zdaniem 256 GB to za mało. Przeniesienie do 512 GB jest koniecznością, a może nawet 1 TB, jeśli budżet na to pozwala. Możesz obsłużyć mniejsze pojemności pamięci w przypadku dysków zewnętrznych (a M3 Air ma do tego bardzo szybkie interfejsy). Oznacza to, że na końcu kabla znajduje się kolejne urządzenie, które można przesuwać.

Powietrze M2 czy Powietrze M3? 15-calowy ekran? Albo MacBooka Pro M3?

READ  Co to jest pamięć masowa AMD Smart Access?

Choć z zewnątrz wygląda podobnie, MacBook Air M3 oferuje szereg ulepszeń w stosunku do ubiegłorocznego modelu wyposażonego w M2. M3 jest wytwarzany w technologii 3 nm, natomiast M2 jest wytwarzany w technologii 5 nm. To, w połączeniu z 25-procentowym wzrostem liczby tranzystorów, skutkuje poprawą wydajności przetwarzania o około jedną piątą i niemal pięciokrotnym wzrostem szybkości grafiki.

Wewnątrz M3 znajdziesz ośmiordzeniowy procesor, 10-rdzeniowy procesor graficzny i 16-rdzeniowy NPU.

M3 obsługuje także dynamiczną pamięć podręczną, sprzętowy kodek AV1 i obsługę ray tracingu, co poprawia wydajność grafiki w grach i pracy wideo, przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. Być może nie są to oczywiste obciążenia w przypadku MacBooka Air, ale modele 16 i 24 GB radzą sobie z nimi doskonale.

W porównaniu do M2, w MacBooku Air M3 można korzystać z dwóch zewnętrznych wyświetlaczy, ale tylko przy zamkniętej pokrywie. Jeden wyświetlacz może obsługiwać rozdzielczości do 6K, podczas gdy drugi (przy zamkniętej pokrywie) osiąga 5K, ale w obu przypadkach dostępna jest pełna gama kolorów obejmująca miliard kolorów i częstotliwość odświeżania 60 Hz.

Oznacza to, że jeśli wykorzystałeś dwa porty USB-C w MacBooku Air M3, być może będziesz musiał zacząć szukać stacji dokującej, aby móc dalej podłączać akcesoria zewnętrzne.

Obsługa szybkiego Wi-Fi 6E jest również świetna, pod warunkiem, że obsługuje go również Twój bezprzewodowy punkt dostępowy; Ogólnie rzecz biorąc, premia M3 Air – 250–300 dolarów – jest tego warta. Dodając kolejne 400 dolarów do ceny 13-calowego Air, możesz kupić urządzenie z 15-calowym ekranem, co nie jest takie złe, jeśli chcesz mieć więcej powierzchni wystawowej i miejsca na większe dłonie.

Jednak tutaj 14-calowy MacBook Pro z 11/14-rdzeniowym procesorem/GPU M3 Pro, 18 GB pamięci UM i 1 TB pamięci zaczyna się od 4349 dolarów z VAT. Laptop MacBook Pro jest cięższy, nie tak cienki i ma (dość ciche) wentylatory, ale ma lepszą wydajność, jaśniejszy ekran, więcej portów i dłuższą żywotność baterii.

Tak czy inaczej, jeśli używasz MacBooka M3 Air, nie martw się: jeśli zmieniasz starsze Airy z procesorami Intel i Apple Silicon M w środku, jest to świetny gadżet, z którym łatwo się żyje i który zrobi prawie wszystko, co użytkownicy chcesz z łatwością.