Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rak: liczba rozpoznań wśród osób w wieku 18–49 lat wzrosła o 20%

Rak: liczba rozpoznań wśród osób w wieku 18–49 lat wzrosła o 20%

  • Napisane przez Mary Louise Connolly
  • Korespondent ds. zdrowia BBC News w Irlandii Północnej

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

W badaniu skupiono się na nowotworach wczesnych, czyli nowotworach diagnozowanych u osób dorosłych poniżej 50. roku życia

Nowe badanie wykazało, że w Irlandii Północnej liczba przypadków raka zdiagnozowanych u osób w wieku od 18 do 49 lat wzrosła w Irlandii Północnej o 20% w ciągu ostatnich 25 lat.

Queen's University Belfast i NI Cancer Registry porównały statystyki za 2019 rok z danymi z 1993 roku, kiedy rozpoczęto rejestrację.

Dane pokazują, że do 2019 r. u 1076 osób w wieku od 18 do 49 lat zdiagnozowano jakąś formę raka.

Profesor Helen Coleman, która brała udział w badaniu, stwierdziła, że ​​jest to niepokojące.

„Niepokojące jest również to, że zmieniają się typy nowotworów” – powiedziała BBC News.

„Tradycyjnie wśród mężczyzn byłby to rak jąder i guzy mózgu. To badanie pokazuje zamiast tego wzrost zachorowań na raka jelita grubego”.

W badaniu skupiono się na nowotworach wczesnych, czyli nowotworach diagnozowanych u osób dorosłych w wieku poniżej 50 lat.

Ustalono, że nowotwory, które zwykle pojawiają się u osób starszych – takie jak rak jelita grubego, piersi, żołądka i trzustki – są obecnie diagnozowane u młodszych dorosłych.

„To nie jest choroba starych kobiet”.

Skomentuj zdjęcie,

W 2017 roku u Lisy Smith zdiagnozowano zaawansowanego raka piersi

Lisa Smith miała 39 lat, kiedy w 2017 roku zdiagnozowano u niej raka piersi.

Była wówczas w ciąży z synem.

Początkowo Lisa bagatelizowała objawy jako zmiany hormonalne, ale gdy się pogorszyły, przyjaciele i rodzina zachęcali ją, aby zbadała się pod kątem raka.

„Zastanawiałam się, jak to możliwe, że to rak?” Jestem młodą kobietą i zawsze byłam zdrowa, ale to już nie jest choroba starej kobiety.

Lisa mówi, że kiedy idzie na badania, czasami jest jedną z najstarszych kobiet w poczekalni.

„Wiek diagnozowanych dziewcząt jest obecnie znacznie młodszy, a mam wielu przyjaciół, którzy są w tej samej sytuacji” – mówi.

„Myślę, że narracja musi się zmienić, aby ludzie zdali sobie sprawę, że w młodszym wieku można zachorować na raka”.

Zmiany w środowisku i stylu życia?

Profesor Coleman stwierdził, że badacze muszą lepiej zrozumieć, dlaczego nowotwory występują u młodych ludzi.

Dodał: „Wzrost ten zaobserwowano także w innych krajach zachodnich, takich jak Wielka Brytania, Ameryka i Australia, co wskazuje, że jest on związany ze zmianami w naszym środowisku i stylu życia”.

Istnieją różne teorie powiązane z tym wzrostem, w tym dotyczące osób spożywających bardziej przetworzoną żywność i przyjmujących antybiotyki w młodszym wieku, ale nic nie jest ostateczne – dodała.

Źródło obrazu, Getty'ego/Shuję

Skomentuj zdjęcie,

Nowotwory, które zwykle pojawiają się u osób starszych, takie jak rak piersi, jelit, żołądka i trzustki, są obecnie diagnozowane u młodszych osób dorosłych.

Nie należy ignorować czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu, alkohol i otyłość.

„Apelujemy do mężczyzn i kobiet w tej grupie wiekowej, aby byli świadomi wszelkich nietypowych dla nich zmian w organizmie i aby w razie wątpliwości skontaktowali się ze swoim lekarzem rodzinnym” – powiedziała.

Nie ignoruj ​​​​objawów

Profesor Coleman podkreślił potrzebę szerzenia przesłania, że ​​młodzi ludzie również mogą zachorować na raka.

„Nie czekaj tylko dlatego, że uważasz, że jesteś za młody na raka. Nie ignoruj ​​​​żadnych nietypowych dla Ciebie objawów. Wczesna diagnoza jest kluczowa”.

Z badania wynika, że ​​w grupie wiekowej 18-49 lat odsetek rozpoznań był wyższy wśród kobiet, co wynikało w dużej mierze z przypadków raka piersi.

Źródło obrazu, Queen's University w Belfaście

Skomentuj zdjęcie,

Profesor Helen Coleman stwierdziła, że ​​zapobieganie i wczesne wykrywanie są kluczem do poprawy wyników

W latach 1993–2019 odnotowano 27% wzrost zachorowalności na nowotwory u kobiet w porównaniu do 9% wzrostu u mężczyzn.

Najczęstszymi rodzajami nowotworów wśród mężczyzn w wieku od 40 do 49 lat były rak jelita grubego, rak skóry, rak płuc i rak głowy.

Najczęstszymi nowotworami złośliwymi u kobiet w wieku od 40 do 49 lat były rak piersi, rak skóry i rak jelita grubego.

Według profesora Colemana pacjenci z nowotworem o wczesnym początku stoją przed „wyjątkowymi” wyzwaniami w całym procesie nowotworowym, od badania i diagnozy, poprzez leczenie, aż po przeżycie lub opiekę u schyłku życia.

„Zbuntowana nadzieja”

Strategia przeciwnowotworowa Irlandii Północnej nie została jeszcze w pełni wdrożona.

Profesor Coleman stwierdził, że wszyscy zaangażowani w przegląd uważają, że naświetlił on istotne obszary dyskusji na temat wczesnych nowotworów, w tym obniżenia wieku badań przesiewowych.

„Zapobieganie i wczesne wykrywanie są kluczem do zmniejszenia obciążenia chorobami i poprawy wyników leczenia raka” – dodała.

„Jako pracownicy służby zdrowia i badacze naukowi powinniśmy dążyć do stworzenia ścieżek leczenia wczesnych nowotworów, w ramach których pacjenci i ich rodziny na każdym etapie otrzymają autonomię i wsparcie odpowiednie do ich indywidualnej sytuacji, gdzie zostaną uwzględnione ich obawy, a leczenie będzie przewodnikiem. i innowacyjne.”

Kończąc swoje badania pozytywnym akcentem, uczestnicy stwierdzili, że nikt nie powinien lekceważyć siły nadziei – a raczej „buntowniczej nadziei”, jak powiedziała zmarła na raka jelita zmarła Deborah James.

Dodała, że ​​musi być nadzieja dla młodych pacjentów chorych na raka i ich rodzin, mówiąc: „Mamy możliwość na każdym etapie podróży pacjenta, aby przyczynić się do skuteczniejszego leczenia, lepszej jakości życia, życia poza chorobą nowotworową lub znaczącej opieki paliatywnej. „

READ  Ocena bólu pooperacyjnego w reakcji na laki endodontyczne na bazie polidimetylosiloksanu i krzemianu wapnia przy użyciu wizualnej skali analogowej (VAS)