Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pytania i odpowiedzi: Osteoporoza i ćwiczenia

Źródło: Unsplash/CC0 Domena publiczna

Drogie Mayo Clinic: Moja 70-letnia mama jest osobą aktywną. Lubi przebywać na świeżym powietrzu, wędrować, pływać łódką i regularnie grać w tenisa z grupą innych kobiet. Niedawno zdiagnozowano u niej osteoporozę i obawia się o utrzymanie aktywnego trybu życia w obawie przed infekcją. Czy możesz dalej ćwiczyć? Jeśli tak, jakie rodzaje ćwiczeń byłyby dla niej najlepsze?

Odpowiedź: Gratulacje dla twojej mamy za aktywność z wiekiem. Ćwiczenia są ważną częścią zdrowego starzenia się, ale zwłaszcza w przypadku osteoporozy.

Wiele kobiet błędnie uważa, że ​​ćwiczenia doprowadzą do złamania. Oczywiście, podczas gdy zaburzenia osłabiające kości, takie jak osteoporoza, często prowadzą do złamań biodra i kręgosłupa – co może poważnie osłabić Twoją mobilność i niezależność –regularna aktywność fizyczna Może chronić kości.

Ogólnie rzecz biorąc, Korzyści z ćwiczeń Dla wspaniałych kobiet po menopauzie.

Regularna aktywność fizyczna może:

• Zwiększenie siły mięśni.

• Popraw równowagę i zmniejsz ryzyko upadków.

• Zmniejsza ryzyko złamań kości.

• Utrzymuj lub poprawiaj postawę.

• Aby złagodzić lub zmniejszyć ból.

Ćwiczenia z osteoporozą są możliwe i zachęcane. Osobom z osteoporozą zalecanych jest kilka czynności.

ćwiczenia siłowe

Trening siłowy polega na używaniu wolnych ciężarów, taśm oporowych lub własnych masy ciała Wzmocnienie wszystkich głównych grup mięśni, zwłaszcza mięśni kręgosłupa ważnych dla postawy. Trening oporowy może również pomóc w utrzymaniu gęstości kości.

Jeśli używasz maszyn do ćwiczeń, uważaj, aby nie zginać kręgosłupa podczas wykonywania ćwiczeń lub regulacji maszyn.

dostosować trening oporowy Za twoją zdolność i wytrzymałość, zwłaszcza jeśli odczuwasz ból. fizjoterapeuta lub trener osobisty Dzięki doświadczeniu w pracy z osobami cierpiącymi na osteoporozę, mogą pomóc w opracowaniu rutynowych treningów siłowych. Właściwa forma i technika są ważne, aby zapobiegać kontuzjom i jak najlepiej wykorzystać trening.

Ćwiczenia aerobowe do obciążania

Ćwiczenia aerobowe z obciążeniem obejmują wydajność Ćwiczenie Na nogach kości wspierają twoją wagę. Przykłady obejmują spacery, taniec, aerobik o niewielkim wysiłku, ćwiczenia na maszynach eliptycznych, wchodzenie po schodach i ogrodnictwo.

Tego typu ćwiczenia działają bezpośrednio na kości nóg, bioder i dolnej części kręgosłupa, spowalniając utratę minerałów. Zapewniają również korzyści sercowo-naczyniowe i promują zdrowie serca i układu krążenia.

Ważne jest, aby ćwiczenia aerobowe, o ile są korzystne dla ogólnego stanu zdrowia, nie stanowiły całego programu ćwiczeń. Ważna jest również praca nad siłą, elastycznością i równowagą.

Pływanie i jazda na rowerze mają wiele zalet, ale nie obciążają kości, aby spowolnić utratę minerałów. Jeśli jednak lubisz te zajęcia, rób je. Tylko pamiętaj, aby dodać jak najwięcej ćwiczeń obciążających.

Ćwiczenia elastyczności

Poruszanie stawami w pełnym zakresie ruchu pomaga utrzymać prawidłową pracę mięśni. Ćwiczenia rozciągające najlepiej wykonywać po rozgrzaniu mięśni – na przykład pod koniec sesji ćwiczeń lub po 10-minutowej rozgrzewce. Powinien być wykonywany delikatnie i powoli, bez podskakiwania.

Unikaj ćwiczeń rozciągających, które zginają kręgosłup lub powodują zginanie się w talii. Zapytaj swojego zespołu medycznego, jakie ćwiczenia rozciągające są dla Ciebie najlepsze.

Ćwiczenia stabilności i równowagi

Zapobieganie upadkom jest szczególnie ważne dla osób z osteoporozą. Ćwiczenia stabilności i równowagi pomagają mięśniom współpracować w sposób, który sprawia, że ​​jesteś bardziej stabilny i mniej podatny na upadek. Proste ćwiczenia, takie jak stanie na jednej nodze lub ćwiczenia ruchowe, takie jak tai chi, mogą poprawić twoją stabilność i równowagę.

Zwykle, gdy ktoś ma osteoporozę, należy unikać ćwiczeń o dużym wysiłku, takich jak skakanie, bieganie lub jogging. Ćwiczenia te mogą prowadzić do złamań słabych kości. Ponadto ważne jest, aby unikać zbytniego zginania się i skręcania, a także szybkich, gwałtownych ruchów, które mogą towarzyszyć takim czynnościom, jak gra w kręgle.

Ze względu na różne stopnie OsteoporozaW takim przypadku Twoja matka powinna porozmawiać z zespołem opieki zdrowotnej o tym, jakie czynności mogą być najlepsze dla jej zdrowia i stopnia utraty masy kostnej. Nie ma jednej uniwersalnej recepty, ale powinna być w stanie bez obaw prowadzić aktywny tryb życia.


Zdrowie konsumentów: osteoporoza i ćwiczenia


2022 Mayo Clinic News Network

Dystrybuowane przez Tribune Content Agency, LLC.

cytat: Pytania i odpowiedzi: Osteoporoza i ćwiczenia (2022, 30 maja) Pobrano 30 maja 2022 z https://medicalxpress.com/news/2022-05-qa-osteoporosis.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Naukowcy wykorzystują technologię CRISPR do zwiększenia poziomu witaminy D w pomidorach