Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przeciąganie liny między USA a Rosją o luksusowe jachty kosztuje podatników Fidżi milion dolarów tygodniowo

Fidżi utknął między Stanami Zjednoczonymi a Rosją z powodu wojny na Ukrainie i wydaje się, że mieszkańcy Pacyfiku nie mają wyjścia.

Kiedy dwa tygodnie temu sędzia zatwierdził wniosek USA o konfiskatę megajachtu powiązanego z rosyjskim miliarderem Sulejmanem Karimowem, rząd Fidżi odetchnął z ulgą.

Jednak dyrektor ds. prokuratury z Fidżi powiedział, że 106-metrowy projekt Amadea o wartości 467 milionów dolarów nowozelandzkich pozostaje na Fidżi i kosztuje podatników ponad milion dolarów nowozelandzkich (730 000 dolarów nowozelandzkich) tygodniowo.

Najnowszy dramat miał miejsce po orzeczeniu sądu apelacyjnego w zeszłym tygodniu na korzyść wniosku zespołu prawnego Amadei o nakaz pobytu. Oznacza to, że statek może opuścić Fidżi dopiero po wydaniu przez sąd decyzji o jego własności.

Amadea jest zacumowana przy nabrzeżu Lautoka na Fidżi.

Fidżi czas

Amadea jest zacumowana przy nabrzeżu Lautoka na Fidżi.

Czytaj więcej:
* Stany Zjednoczone wygrywają proces Fidżi w sprawie konfiskaty luksusowego jachtu powiązanej z rosyjskimi oligarchami
* Rząd nakłada sankcje na 170 rosyjskich polityków, gdy „maszyna wojenna Putina” nadal najeżdża Ukrainę
* Własność rosyjskiego luksusowego jachtu musi rozstrzygnąć sąd w USA – prawnik
* Zamówienia z USA na rosyjskie luksusowe jachty będą obsługiwane w pokojach
* Fidżi może ograniczyć rosyjski luksusowy jacht, orzeka Sąd Najwyższy

Amadea jest obecnie w posiadaniu władz Fidżi, a według prokuratora generalnego Christophera Pride, problemem dla Fidżi jest to, że luksusowy statek jest „zbyt drogi” w utrzymaniu.

Chociaż nie ujawnił wydatków poniesionych na przetrzymywanie Amadei na Fidżi, Pride powiedział, że nakaz sądowy dotyczący konfiskaty jachtu powinien zostać uchylony z kilku powodów, w tym z powodu wpływu nakazu na międzynarodową reputację Fidżi.

Podczas gdy sankcje nałożone przez Zachód na bogatych przyjaciół rosyjskiego prezydenta Władimira Putina miały drogo kosztować rosyjskich oligarchów, w przypadku Amadei Fidżi musiało zapłacić, powiedział Pride.

Sprawa Amadei postawiła Fidżi w wyjątkowym miejscu, z dala od wojny na Ukrainie, która rozpoczęła się 24 lutego. Rząd Fidżi publicznie potępił wojnę rosyjską i zadeklarował wsparcie dla zachodnich sojuszników.

Amadea przybył na Fidżi 12 kwietnia, po 18-dniowej podróży przez Ocean Spokojny z Meksyku. Został aresztowany następnego dnia na wniosek Departamentu Sprawiedliwości USA.

Waszyngton przekonuje, że Amadea należy do Karimowa i ma być warta ponad 4 mld USD (6 mld NZ).

Jednak zespół prawników Amadei sceptycznie odnosi się do Karimova jako jego właściciela. Z zapisów rejestracyjnych wynika, że ​​jacht jest zarejestrowany w Millemarin Investment Limited na Kajmanach.

Władze USA twierdzą, że superjacht Amadea, który jest przetrzymywany na Fidżi, należy do rosyjskiego miliardera Sulejmana Karimowa.

Facebook

Władze USA twierdzą, że superjacht Amadea, który jest przetrzymywany na Fidżi, należy do rosyjskiego miliardera Sulejmana Karimowa.

Według dokumentów sądowych Amadea była właścicielem Karimowa. Karimow oraz osoby działające w jego imieniu i na jego rzecz spowodowali transfer transakcji dolarowych za pośrednictwem amerykańskich instytucji finansowych w celu wsparcia i utrzymania Amadei.

Prawnik Melimarina, Faisal Hanif, powiedział w zeszłym tygodniu Sądowi Najwyższemu w Suvie, że właścicielem statku był Eduard Khdinatov. Ale Ginita Prasad, prawniczka ODPP, powiedziała, że ​​własność statku nie stanowiła problemu.

Prasad powiedział, że sprawa była przedmiotem nakazu sądu amerykańskiego i że nieruchomość została rozstrzygnięta przez sądy amerykańskie.

Unia Europejska nałożyła również sankcje na Karimowa za rosyjską inwazję na Ukrainę.

Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta powiedział, że Nowa Zelandia i Australia skrytykowały wojnę, a Aotearoa nałożył sankcje na rosyjskie osoby i podmioty finansowe.

Kiedy Nowa Zelandia nałożyła te sankcje w zeszłym miesiącuMahuta powiedział, że zostały one „zaprojektowane w celu nałożenia kosztów gospodarczych i politycznych, w szczególności wymierzonych w organizacje finansujące trwającą inwazję na Ukrainę”.

W kwietniu Rosja umieściła na czarnej liście 130 nowozelandzkich polityków i urzędników, w tym premier Jacindę Ardern, gubernator generalny, przywódców wojskowych i szpiegów w odpowiedzi na „bezprecedensowe sankcje” rządu.

READ  Najnowsze wieści o wybuchu nowego wirusa Corona, protest w Parlamencie - sobota 19 lutego