Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Protesty polskich rolników zwiększają presję na szefa unijnego rolnictwa Janusza Wojciechowskiego

Protesty polskich rolników zwiększają presję na szefa unijnego rolnictwa Janusza Wojciechowskiego

Polscy politycy wezwali Komisarza Unii Europejskiej ds. Rolnictwa do dymisji dzisiaj, w piątek, po tym, jak rolnicy zablokowali drogi w całym jego kraju, Polsce i na przejściach granicznych z Ukrainą, na początku trwającego miesiąc strajku generalnego w proteście przeciwko polityce Unii Europejskiej.

Rolnicy we Francji, Belgii, Portugalii, Grecji, Hiszpanii i Niemczech również protestują przeciwko ograniczeniom nałożonym na nich przez środki Unii Europejskiej mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, a także rosnącym kosztom i, ich zdaniem, nieuczciwej konkurencji z zagranicy.

Polscy rolnicy są oburzeni wpływem importu taniej żywności z sąsiedniej Ukrainy i uważają, że ich rząd jest „bierny”. Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski był krytykowany ze wszystkich stron.

„Jest w Europie człowiek, który zjednoczył wszystkich europejskich i polskich rolników przeciwko proponowanej przez niego reformie. To jest Janusz Wojciechowski. Podaj się do dymisji!” – powiedział wicepremier Władysław Kuciniak-Kamiš.

Wojciechowskiego skrytykował także były lider rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, który nominował go na to stanowisko. Jarosław Kaczyński powiedział, że skontaktuje się z komisarzem i poprosi go o rezygnację.

Lalka z twarzą komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego siedzi na wózku inwalidzkim z flagą UE, gdy rolnicy blokują w piątek wjazd na polsko-ukraińskie przejście graniczne w Dorohoszku we wschodniej Polsce. Zdjęcie: Agence France-Presse

Rzecznik ukraińskiej służby granicznej Andrij Demczenko powiedział telewizji, że około 100 rolników i 50 samochodów zablokowało drogę prowadzącą do przejścia granicznego Medica, blokując ruch wszystkich pojazdów.

Ukraińska służba graniczna podała również, że na dwóch innych przejściach wystąpiły zakłócenia w ruchu.

Polskie media podają, że w całym kraju odbyło się ponad 250 blokad. Na zdjęciach widać konwoje traktorów blokujące drogi oraz transparenty z napisem „Bez nas chodzicie głodni, nadzy i trzeźwi”.

„Dziś cała Europa płonie. Nadszedł Zielony Ład, który zniszczył nasze myślenie o rolnictwie” – powiedział prywatnej telewizji TVN24 na przejściu granicznym w Hrubchowie jeden z demonstrantów, Vislav Green.

Traktory zbierają się w Rzymie podczas protestów rolników w całej Europie

„Nie jesteśmy przeciwni rozwiązaniom prośrodowiskowym, ale należy je uzgodnić z rolnikami”.

Minister rolnictwa Polski powiedział, że rozumie wyzwania stojące przed rolnikami, ale ma nadzieję, że protesty zostaną zorganizowane w sposób „mniej uciążliwy dla obywateli”.

„Rolnicy mają uzasadnione obawy, oczekiwania i żądania ograniczenia nadmiernego przepływu towarów z Ukrainy, a także z innych rynków pozaeuropejskich do UE, zwłaszcza do Polski” – powiedział w piątek Czesław Sikirski w radiu publicznym.

READ  Samsung zagra dla hitów sieci 4G i 5G w Polsce