Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Proces zatwierdzania zakładu przetwarzania odpadów w energię w Waimate znajduje się obecnie w rękach rządu centralnego

Proces zatwierdzania zakładu przetwarzania odpadów w energię w Waimate znajduje się obecnie w rękach rządu centralnego


zdjęcie: Dostarczone / SIRRL

Rząd centralny zajmie się procesem zatwierdzania kontrowersyjnej elektrowni przetwarzającej odpady na energię w Canterbury.

Wnioski spółki South Island Resource Recovery Limited (SIRRL) dotyczące elektrowni zostały przyjęte w maju, po dwukrotnym odrzuceniu.

Jeśli zostanie zbudowany, będzie transportował do miasta Waimati 365 000 ton odpadów nienadających się do recyklingu rocznie. Następnie śmieci były spalane w fabryce, wytwarzając energię elektryczną i toksyczny popiół

Wkrótce po złożeniu wniosku firma, Rada Hrabstwa Waimate i Rada Regionalna Canterbury poprosiły Ministra Środowiska Davida Parkera o „zadzwonienie” do projektu ze względu na jego wyjątkowy charakter – a jeśli się powiedzie, będzie to pierwszy tego typu projekt w kraju.

Parker zgodził się, że wniosek ma znaczenie krajowe i polecił Agencji Ochrony Środowiska (EPA) przeprowadzenie procesu zatwierdzania.

Ostateczną decyzję podejmie teraz Trybunał Środowiska.

Dyrektor SIRRL, Paul Taylor, powiedział, że firma jest zadowolona z wyniku.

„Naprawdę zależy nam na tym, aby poglądy i obawy społeczności zostały wysłuchane i odpowiednio uwzględnione” – powiedział.

„Jesteśmy świadomi, że projekt Kea (zakład przetwarzania odpadów na energię) może być pierwszą elektrownią przetwarzającą odpady na energię w Aotearoa, dlatego firma SIRRL skontaktowała się z lokalną społecznością, aby udostępnić zasoby internetowe i fora zaangażowania publicznego umożliwiające zadawanie pytań i dyskusję. ”

Zakład spotkał się z ostrym sprzeciwem ze strony zwolenników zerowej ilości odpadów, którzy twierdzą, że nie robi nic, aby zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów.

Niektórzy mieszkańcy Waimate również byli przeciwni temu projektowi, a niektórzy powiedzieli już RNZ, że informacje od SIRRL na temat elektrowni są niejasne lub ich brakuje.

Minister orzekł, że w złożonych zgodach nadal brakuje wniosku o dostęp do wody i oceny oddziaływania na kulturę, ale na razie można działać bez nich.

Oczekuje się, że dokumenty dotyczące wody zostaną dodane do wniosku przed Bożym Narodzeniem, powiedział Taylor, choć nie określił ram czasowych oceny kulturowej.

READ  Awaria Internetu: kilka globalnych witryn nie działa, w tym BBC, New York Times, Reddit, Guardian i CNN

Powiedział, że SIRRL opublikowało już szereg raportów niezależnych ekspertów publicznie oraz w ramach wniosku o zatwierdzenie.

Krajowy organ ds. przemysłu odpadowego WasteMINZ również poparł decyzję ministra.

„Nasze stanowisko było bardzo jasne – obawiamy się, że zatwierdzanie zasobów dla zakładów przetwarzających odpady w energię pochłania zbyt wiele czasu i zasobów społeczności i Rady, ponieważ muszą one szybko stać się ekspertami w tym wysoce technicznym temacie” rzecznik komisji. Komitety Sterujące Grupy Sektorowej ds. Zarządzania Produktami i Zmiany Zachowań stwierdziły.

„Mamy nadzieję, że EPA i Trybunał ds. Środowiska przeprowadzą pełny i solidny proces zatwierdzania zasobów, który w pełni zbada wszystkie konsekwencje budowy elektrowni przetwarzającej odpady na energię”.

Jednak organizacja WasteMINZ chciała, aby większe fundusze przeznaczono na „dokładne badania nad rolą dużych propozycji dotyczących przetwarzania odpadów na energię, zwłaszcza spalania, w przyszłości niskoemisyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym w Aotearoa” przed uzyskaniem zezwoleń.

„Instytucje przetwarzające odpady w energię, takie jak spalarnie, mogą bezpośrednio stać w sprzeczności z przejściem w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym, ponieważ koncentrują się na usuwaniu odpadów w oparciu o ich wartość opałową i nie mają możliwości ograniczenia lub opóźnienia produkcji, jeśli ilość odpadów zostanie zmniejszona z odpadów” – powiedział rzecznik. poprzez ponowne wykorzystanie, recykling lub kompostowanie.