Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prace CervicalCheck nad nowym modelem zwalczania raka rozpoczynają się w 2022 r.

CervicalCheck przez ostatnie 11 miesięcy działał o 20% powyżej pojemności i przygotowuje się do pomocy w walce z rakiem szyjki macicy w Irlandii.

Zazwyczaj usługi przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy w Irlandii przyjmują około 270 000 kobiet rocznie. W tym roku do końca października służba zrealizowała około 300 000 wizyt przesiewowych.

17 listopada jest Międzynarodowym Dniem Zwalczania Raka Szyjki Macicy.

Rozmawiając z Egzaminator irlandzkiDr Noiren Russell, dyrektor kliniczny CervicalCheck, powiedział, że usługa badań przesiewowych w kierunku raka była w stanie zaspokoić potrzeby kobiet, nawet w obliczu trudności, z jakimi borykali się w 2021 roku.

„Przez cały rok pracowaliśmy na ponad 20% naszych możliwości” — powiedział dr Russell.

„Wróciliśmy na właściwe tory i od końca zeszłego roku zapraszamy kobiety, gdy tylko się kwalifikują.

„Kobiety mogą również zobaczyć narzędzie do śledzenia uprawnień, a jeśli się zakwalifikują, mogą zarezerwować test.

„Właściwie już nadrobiliśmy zaległości” – dodała, wyjaśniając, że 100 000 kobiet, którym zaproponowano spotkania w 2020 roku, ale które nie były w stanie uczestniczyć, było widzianych w tym roku od tego czasu.

„Do końca tego roku, jeśli weźmiemy razem rok 2020 i 2021, zbadamy taką samą liczbę kobiet, jak w poprzednich dwóch latach, tak jakby nie było pandemii ani cyberataku”.

Dr Russell pochwalił Irlandki za priorytetowe traktowanie badań przesiewowych. Pochwaliła również lekarzy pierwszego kontaktu i zespoły podstawowej opieki zdrowotnej za elastyczność i chęć kontynuowania badań przesiewowych.

„Do końca października mieliśmy około 300 000 wymazów” – powiedziała.

Wyniki potrzebują od sześciu do ośmiu tygodni, aby powrócić do kobiet.

„Niektóre kobiety uzyskują szybsze rezultaty, zwłaszcza kobiety z HPV” – dodała.

Każdego roku w Irlandii około 300 osób zapada na raka szyjki macicy i umiera na niego 90 kobiet.

U około 150 z tych kobiet podczas badań przesiewowych zdiagnozowano raka szyjki macicy.

READ  Jak i kiedy zakończy się pandemia Covid-19?

W przypadku kobiet w wieku od 25 do 39 lat rak szyjki macicy jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka.

nowy model

W styczniu 2022 r. Państwowa Służba Egzaminacyjna; Krajowy Urząd Szczepień (NIO); Narodowy Program Kontroli Raka (NCCP); Irlandzki Krajowy Rejestr Raka (NCRI) rozpocznie współpracę z naukowcami w Australii w celu opracowania modelu biznesowego eliminacji raka szyjki macicy w Irlandii.

Obejmie to wykorzystanie irlandzkich danych – np. dotyczących badań przesiewowych i przyjmowania szczepionki HPV – w celu zaprojektowania modelu dopasowanego do populacji irlandzkiej i umożliwienia Irlandii wyznaczenia docelowej daty eliminacji raka szyjki macicy.

Formularz będzie zawierał wskazówki HSE dotyczące sposobu postępowania w celu usunięcia. Obejmie to poprawę absorpcji badań przesiewowych szyjki macicy i szczepień przeciwko HPV. Doradzi również, w jaki sposób oba programy mogą zostać dostosowane i rozwinięte, aby wesprzeć możliwie najbliższy cel stopniowego wycofywania.

Dr Russell powiedział, że program badań przesiewowych jest w stanie sprostać temu wyzwaniu.

„Dzięki wysiłkom naszych próbników i ciągłej wysokiej frekwencji kobiet zaproszonych na badania przesiewowe szyjki macicy, CervicalCheck wrócił na właściwe tory po krótkiej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19.

„To, wraz z ciągłym wysokim przyjmowaniem szczepionki HPV, oznacza, że ​​jesteśmy w idealnej sytuacji, aby ogłosić nasze zaangażowanie w tę strategię eliminacji.

„Uczynienie raka szyjki macicy rzadką chorobą jest ekscytującym celem, ponieważ ta straszna choroba ma niszczący wpływ na kobiety i ich rodziny.

„Podczas gdy pracujemy nad tym bardzo ważnym celem, nadal zachęcamy wszystkie osoby zaproszone do wzięcia udziału w badaniu cytologicznym, ponieważ jest to jeden z najlepszych sposobów ochrony przed rakiem szyjki macicy”.