Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ostrzeżenie przed trzęsieniami ziemi i wulkanami wśród topniejących pokryw lodowych: „Ziemia powróci” | nauka | Aktualności

Ekspert z San Francisco mówi „podatny na trzęsienia ziemi”

Lodowce Ziemi topnieją z rekordową prędkością. Dane Światowej Organizacji Meteorologicznej w dniu rozpoczęcia szczytu klimatycznego COP26 wykazały rekordowy spadek lodu morskiego, ponieważ morze arktyczne gwałtownie topniało, a następnie zwalniało w sierpniu. W sierpniu na szczycie lądolodu Grenlandii padało po raz pierwszy od kilku godzin. Temperatury powietrza były powyżej zera przez dziewięć godzin, ponieważ temperatury rosły na całym świecie.

Okres między 2015 a 2021 r. ma być siedmioma najcieplejszymi latami w historii, a poziom mórz wzrastał każdego roku o 4,4 mm w ciągu ostatnich ośmiu lat z powodu utraty masy lodu z lodowców i pokryw lodowych.

Nie wykazuje też oznak spowolnienia.

Ogromny ciężar pokrywy lodowej powoduje, że część skorupy zapada się pod nią, tak jakbyś wyciskał tubkę pasty do zębów.

Kiedy ściskasz pastę do zębów, zmniejsza się, a po zwolnieniu nacisku ponownie rośnie.

Ostatnia epoka lodowcowa nadal cicho wpływa na wszystko, co dzisiaj widzimy i wiemy, w tym na powierzchnię Ziemi.

Czytaj więcej: Ostrzeżenie o apokalipsie: satelity NASA wykrywają okropną atmosferę

Lodowce Ziemi topnieją szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. (Zdjęcie: Getty)

Dom został zanurzony z powodu podnoszącego się poziomu morza

Nisko położone wyspy są zagrożone wzrostem poziomu morza. (Zdjęcie: Getty)

Masywne pokrywy lodowe, grube na tysiące stóp, obejmowały lądolody Laurentide, lądolody Cordilleran i wiele innych.

Ich ciężar przemieścił skałę skorupy ziemskiej pod spodem i spowodował, że elastyczny płaszcz odkształcił się i wypłynął na zewnątrz, zmieniając w tym procesie kształt Ziemi, podczas gdy inne obszary unosiłyby się, aby zrekompensować zapadanie się pod pokrywą lodową, jak w przypadku tubki pasty do zębów.

Szkocja była jednym z tych miejsc, w których zatonęła, podczas gdy znaczna część wybrzeża Anglii wznosiła się na obszarach zwanych „pulsami”.

Ziemia, która była wcześniej zważona, teraz podnosi się w procesie znanym jako równowaga statyczna – kości starożytnego wieloryba znaleziono na podwyższonej plaży w Norwegii, która znajduje się teraz 40 metrów nad poziomem morza.

READ  Kosmos: Zaawansowane cywilizacje kosmiczne mogą pozyskiwać energię z czarnych dziur

Szkocja też się rozwija. Tymczasem Anglia stopniowo pogrąża się w Morzu Północnym.

Struktura Ziemi

Płaszcz znajduje się pomiędzy bardzo gorącym jądrem Ziemi a cienką warstwą zewnętrzną, skorupą. (Zdjęcie: Getty)

W niektórych częściach Alaski wyłania się „nowa kraina”.

Artykuł w New York Times z 2009 roku donosił, że pewna rodzina była w stanie zbudować 9-dołkowe pole golfowe na lądzie, który wyłonił się z morza.

Ale gdy Ziemia się odbija, może „obudzić trzęsienia ziemi i uśpione wulkany”, jak wynika z badań opublikowanych w 2008 roku w czasopiśmie Earth and Planetary Science Letters.

Trzęsienia ziemi zwykle występują w pobliżu granic płyt.

Jednak duże trzęsienia ziemi w obrębie płyty występują daleko poza obecnymi ograniczeniami, w tym trzęsienie ziemi o sile 5,8 stopnia w Wirginii w 2011 roku lub seria trzęsień ziemi w Nowym Madrycie, które wstrząsnęły Stanami Zjednoczonymi w XIX wieku.

nie przegap:
Jak wynika z badań, boom na chorobę Alzheimera „może chronić” jedną witaminę [DISCOVERY]Ostrzeżenie Chicago, gdy miasto „zapadało się” na ziemię [INSIGHT]Naukowcy ostrzegają, że wrak statku z II wojny światowej „Sam” grozi katastrofą ekologiczną [WARNING]

Stara czaszka wieloryba.

Czaszka starożytnego wieloryba została znaleziona 40 metrów nad poziomem morza. (Zdjęcie: Getty)

Nacisk w dół na tektonikę płyt jest uwalniany bez obecności dużych lodowców, dzięki czemu można reaktywować istniejące wcześniej uskoki.

„Obciążenie lodowca uniemożliwiało małym trzęsieniom ziemi uwolnienie stresu tektonicznego” – powiedział Eric Evins magazynowi Smithsonian w 2015 roku.

Naukowcy spekulowali, że trzęsienia ziemi w Nowym Madrycie miały miejsce w obszarze, gdzie gorące, stopione skały pod skorupą ziemską próbowały się przebić, ale nie były w stanie tego zrobić ze względu na ciężar znajdujących się tam lodowców.

Teraz, gdy pokrywy lodowe się stopiły, płaszcz może znowu unosić się na powierzchni.

READ  Egipski przełom z nieznanym wcześniej czworonożnym wielorybem „bogiem śmierci” | nauka | Aktualności

Dlatego zarówno statyczne odbicie izometryczne, jak i przeszła aktywność tektoniczna odgrywają ważną rolę w wewnętrznych trzęsieniach ziemi obserwowanych w niektórych częściach Kanady i USA.

Islandzka erupcja wulkanu

W ostatnich latach Islandia doświadczyła wielu poważnych erupcji. (Zdjęcie: Getty)

Jeżeli istniejące pokrywy lodowe, takie jak pokrywające Grenlandię, będą nadal topnieć, może to spowodować kolejne trzęsienia ziemi.

A Andrea Hempel z Instytutu Geologicznego Uniwersytetu w Hanowerze ostrzegła w raporcie opublikowanym przez Royal Society w 2010 roku: „Przyszła utrata lodu może prowadzić do trzęsień ziemi o natychmiastowych lub dużych rozmiarach, jeśli skorupa pod niedawną pokrywą lodową zawiera podatne na uszkodzenia błędów”.

Profesor Bill McGuire powiedział podcastowi The Guardian’s Science w 2012 roku, że te trzęsienia ziemi nie wystąpią w najbliższej przyszłości.

Powiedział: „Nie pod koniec tego stulecia, nie”.

Ostrzegł jednak: „Jeśli wkrótce nie podejmiemy działań, Ziemia powróci do prawdziwej zemsty w ciągu następnych 70 do 100 lat”.

Badania opublikowane w 2007 roku w International Geophysical Journal wykazały związek między topniejącymi pokrywami lodowymi a wypływami magmy, chociaż nie jest jasne, dlaczego jedno powoduje drugie.

Jednak w ostatnich latach Islandia miała kilka poważnych erupcji wulkanicznych, co jest niezwykłe w tym regionie.

Badania szczegółowo opisane w książce „Geodynamic Iceland” z 2006 r. wykazały, że lodowce mają ograniczoną aktywność wulkaniczną.

Badanie wykazało, że ciągłe topnienie jest 20 do 30 razy bardziej prawdopodobne, aby spowodować erupcje wulkanów na obszarach takich jak Islandia i Grenlandia.