Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Potomkowie polskich ofiar nazizmu domagają się reparacji od Niemiec

Potomkowie polskich ofiar nazizmu domagają się reparacji od Niemiec

przez Magdalena Chodoń z Filip Andrzej Churm

Roszczenia w wysokości 4,3 miliona euro przeciwko niemieckim firmom Bayer i Henschel złożone przez potomków dwóch polskich ofiar nazizmu

Potomkowie dwóch polskich ofiar nazizmu złożyli roszczenia o odszkodowanie w wysokości 4,3 miliona euro przeciwko niemieckim firmom Bayer i Henschel.

Podczas II wojny światowej Henschel przejmuje firmę należącą do Leopolda Willischa, a druga ofiara, Tadeusz Śledziński, trafia do obozu pracy przymusowej dla filii Bayera.

Monika Brzozowska Pasica jest prawnikiem z grupy kampanii Fundacja Obrońcy na rzecz Reparacji Wojennych i powiedziała: „Tadeusz Śledziński przed wojną zarabiał 950 zł. Był świetnym inżynierem, [he had] 29 patentów.

Leopold Filsch, zamożny finansista, biznesmen i filantrop. Przeprowadzamy się [with the lawsuits] W kierunku kompensacji, w kierunku stałych danych. To znaczy – tyle by miał, gdyby nie wojna.

„Rozumiemy w takich sytuacjach, że jeśli ktoś odnosi korzyść ze krzywdy wyrządzonej komuś innemu, musi wypłacić odszkodowanie. Takie jest rozumienie sprawiedliwości”.

Ten konkretny pozew idzie w parze z nieustępliwymi żądaniami polskiego rządu o odszkodowanie od strony niemieckiej.

Arkadiusz Mularczyk z MSZ w Polis wyjaśnił: „Nasze działania mają przede wszystkim charakter informacyjny, ale także dyplomatyczny.

„Staramy się zwrócić uwagę organizacji międzynarodowych, a także partnerów międzynarodowych na problem niesprawiedliwości po II wojnie światowej wobec różnych krajów, nierównego traktowania Niemców, różnych krajów i różnych narodów.

„Zwracamy uwagę, że narusza to podstawowe zasady prawa międzynarodowego, praworządności i praw człowieka”.

Koordynator współpracy Polski z niemieckim MSZ powiedział Euronews, że w najbliższych tygodniach nie może komentować sprawy. W e-mailu Ambasada Niemiec w Polsce odpowiedziała:

Stanowisko niemieckiego rządu w sprawie roszczeń odszkodowawczych jest znane i nie uległo zmianie. W opinii rządu federalnego sprawa ta jest zamknięta.

„Odnotowaliśmy doniesienia o postępowaniach sądowych przeciwko dwóm firmom. Są to postępowania toczące się przed polskim sądem, których nie komentujemy.”

READ  Powierzchnia uprawy dyni w Polsce znacznie się powiększa

Jednak eksperci stwierdzili, że chociaż zbrodnie II wojny światowej pozostają napiętą kwestią, nie zagrażają stosunkom polsko-niemieckim.

„Dziedzictwo II wojny światowej mocno ciąży na stosunkach polsko-niemieckich i prawdopodobnie będzie na nich ciążyć w nadchodzących dziesięcioleciach” – powiedział Łukasz Jasiński z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

„Istnieje obawa przed precedensem. Krótko mówiąc, jeśli strona niemiecka powie, że wypłaci Polsce reparacje, czy to w całości, czy w części, to prawie na pewno inne kraje zapiszą się na listę oczekujących”.

Zdania Polaków w sprawie reparacji od Niemiec były jednak podzielone.

Niektórzy twierdzą, że temat powinien być już zamknięty. Inni twierdzą, że tylko odszkodowanie go zamknie.

Z drugiej strony Niemcy zdają się udawać, że temat nie istnieje.