Portugalia i Polska zajęły drugie miejsce w finale Pucharu Świata

Bruno Fernandes strzelił dwa gole, aby zapewnić Portugalii zakwalifikowanie się do Mistrzostw Świata

Paryż: Portugalia pokonała Macedonię Północną 2:0, a Polska tym samym wynikiem pokonała Szwecję we wtorkowych eliminacjach, aby zarezerwować sobie miejsce na Mistrzostwach Świata w Katarze 2022.

Bruno Fernandez strzelił oba gole dla Portugalii, aby pokonać kraj bałkański, który w zeszłym tygodniu wyeliminował mistrzów Europy Włochy z niesamowitym wynikiem.

Nagłe odejście Włoch sprawiło, że Macedonia Północna marzyła o swoim pierwszym występie w Pucharze Świata, ale Portugalia sprawdziła się bardzo daleko w Porto.

Fernandez postawił Portugalię na dobrej drodze na Estadio do Dragao, kończąc podanie Cristiano Ronaldo w pierwszej połowie, a następnie poddał w wątpliwość zwycięstwo w drugiej połowie, posługując się wspaniałym podaniem Diogo Joty.

Zwycięstwo oznacza, że ​​Portugalia przedłużyła swój występ w sześciu eliminacjach do Mistrzostw Świata od przełomu wieków, podczas gdy 37-letni napastnik Manchesteru United Ronaldo jest na drodze do piątego finału Mistrzostw Świata.

Poprzednim najlepszym wynikiem Ronaldo było dotarcie do półfinału w 2006 roku, kiedy Portugalia przegrała z Niemcami.

Trener Portugalii Fernando Santos powiedział: – Chciałbym pogratulować piłkarzom ich stylu i jakości. Bardzo wyraźnie kontrolowaliśmy mecz.

„Teraz, gdy już wygraliśmy Mistrzostwa Europy i Ligę Narodów, marzymy o tym, by wnieść wielką radość do Portugalii”.

Lewandowski inspiruje Polskę

Robert Lewandowski strzelił rzut karny w drugiej połowie, a Polacy zapewnili sobie miejsce przed silną publicznością w Chorzowie.

Po tym, jak kapitan Polski wykorzystał rzut karny, Piotr Zełenski uzupełnił wynik znakomitym drugim golem dla gospodarzy.

W piątek, po zdominowaniu drugiej połowy, Polska przystępuje do losowania fazy grupowej Pucharu Świata, od 21 listopada do 18 grudnia.

A Polacy wykonali decydujący rzut karny tuż po zakończeniu pierwszej połowy, gdy pomocnik Sebastian Szymański posłał piłkę do rezerwowego Grzegorza Krechowiaka, sfaulowanego przez Jespera Karlstroma.

READ  Osiedle Apple House w Krakowie

Sędzia wskazał wprost na rzut karny, a Lewandowski dośrodkował, czekał na ruch Robina Olsena, a następnie uderzył piłkę z lewej strony szwedzkiego bramkarza.

Był to jego 75. gol z Polską i prawdopodobnie jeden z jego najważniejszych.

„To było naprawdę trudne. Mam na myśli tę presję!” Lewandowski powiedział. „Chociaż otrzymałem wiele rzutów karnych w mojej karierze, ta była trudna. Wiedziałem, że ten moment będzie miał wielkie znaczenie.

„Cierpiliśmy, ale teraz możemy świętować. Jestem dumny i szczęśliwy”.

A Zielinsky nie miał wątpliwości co do wyniku, kiedy wykorzystał poślizg szwedzkiego obrońcy Marcusa Danielsona i wpadł do siatki.

Wystrzelił strzał obok Olsena 18 minut przed końcem, aby wywołać dzikie świętowanie wśród kibiców gospodarzy.

Dopiero znakomita interwencja Olsena uniemożliwiła Lewandowskiemu drugą bramkę, gdy polski napastnik otrzymał rzadką szansę w późnym polu przez szwedzką obronę.

Zlatan Ibrahimovic wszedł do ostatnich 10 minut, ale 40-letni szwedzki napastnik nie był w stanie wpłynąć na przebieg meczu i nie zagra w swoim trzecim występie w Pucharze Świata.

Dwanaście europejskich drużyn zdobyło teraz miejsce w Pucharze Świata.

Walia, prowadzona przez Garetha Balesa, zagra w drugim finale w fazie playoff, ale jest to zawieszone co najmniej do czerwca, ponieważ wojna na Ukrainie doprowadziła do przełożenia półfinału Ukrainy na wyjazd do Szkocji.