Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ponad 200 zabitych po tym, jak tajfun uderzył w Filipiny

Żniwo śmierci po Najsilniejszy tajfun, który uderzył w Filipiny w tym roku Wzrósł do ponad 200.

Kolejne 52 osoby wciąż zaginęły, a urzędnicy twierdzą, że wiele miast i hrabstw centralnych cierpi z powodu awarii łączności i zasilania oraz domaga się jedzenia i wody.

W najmocniejszym momencie tajfun trzymał wiatry o prędkości 195 kilometrów na godzinę i porywach do 270 kilometrów na godzinę, zanim uderzył w Morze Południowochińskie w zeszłym tygodniu.

Według policji krajowej co najmniej 208 osób zginęło, 52 pozostały zaginione, a 239 zostało rannych.

Kilka guberni nadal nie ma elektryczności i łączności oraz potrzebuje dostaw i wody.

Gilson Teo/AFP

Kilka guberni nadal nie ma elektryczności i łączności oraz potrzebuje dostaw i wody.

Czytaj więcej:
* Chiński dyplomata powiedział, że Pekin jest „zaniepokojony”, że Nowa Zelandia coraz częściej mówi o Morzu Południowochińskim
* Minister spraw zagranicznych Nanaya Mahuta ostrzega przed „rosnącym nacjonalizmem” podczas swojej podróży do Indonezji

Oczekiwano, że liczba ofiar śmiertelnych wzrośnie, ponieważ wiele miast i wiosek pozostało poza zasięgiem z powodu przerw w komunikacji i dostawie prądu, chociaż trwały szeroko zakrojone prace porządkowe i naprawcze.

Wielu zginęło w wyniku spadających drzew, zapadających się murów, powodzi i osunięć ziemi.

57-letni mężczyzna został znaleziony martwy zwisający z gałęzi drzewa, a kobieta została porwana przez wiatr i zmarła w prowincji Negros Occidental, podała policja.

Ekipy ratunkowe walczyły o przywrócenie zasilania w 227 miastach.

Nieobsługiwane / AP

Ekipy ratunkowe walczyły o przywrócenie zasilania w 227 miastach.

Arleen Bagh, czyli gubernator Wysp Dinagat, stwierdziła, że ​​wśród południowo-wschodnich hrabstw, w których po raz pierwszy uderzył tajfun, okrucieństwo Ray w jej hrabstwie na wyspie, liczące ponad 130 tys. . Zniszczył środkowe Filipiny w listopadzie 2013 r., ale nie spowodował żadnych ofiar dynamitu.

„Jeśli wcześniej było tak, jakbyś był w pralce, tym razem był jak ogromny potwór, który roztrzaskał się po całym miejscu, złapał wszystko, co przypominało drzewa i blaszane dachy, a następnie rozrzucił to po całym miejscu” – powiedział Bag Ao The Associated Naciskać.

„Wiatr wirował z północy na południe, na wschód i na zachód przez około sześć godzin. Niektóre z blaszanych płyt dachowych odleciały, a potem rzucił je ponownie”.

O wiele więcej mogło zginąć, gdyby nie ewakuowano tysięcy.

Gilson Teo/AFP

O wiele więcej mogłoby zginąć, gdyby nie ewakuowano tysięcy.

Baj Ao powiedział, że co najmniej 14 mieszkańców wsi zginęło, a ponad 100 zostało rannych w wyniku latających blaszanych dachów, gruzu i odłamków szkła i było leczonych w prowizorycznych salach operacyjnych w dotkniętych chorobą szpitalach w Dinagat.

O wiele więcej zginęłoby, gdyby tysiące mieszkańców nie zostało ewakuowanych z bardzo niebezpiecznych wiosek.

Podobnie jak wiele hrabstw dotkniętych cyklonem, Dynagat pozostał bez elektryczności, łączności i wielu mieszkańców w hrabstwie, większość domów i budynków została zniszczona, a oni potrzebowali materiałów budowlanych, żywności i wody.

Wiceprezydent Filipin Lenny Robredo, na środku, sprawdza zniszczenia na Wyspach Dynagat.

Nieobsługiwane / AP

Wiceprezydent Filipin Lenny Robredo, na środku, sprawdza zniszczenia na Wyspach Dynagat.

Bag-ao i inni urzędnicy prowincjonalni podróżowali do pobliskich obszarów, które miały sygnał z telefonów komórkowych, aby szukać pomocy i koordynować działania naprawcze z rządem krajowym.

W prowincjach wysp centralnych cyklon dotknął ponad 700 000 osób, z których ponad 400 000 musiało zostać przeniesionych do schronów pogotowia.

Tysiące mieszkańców zostało uratowanych z zalanych wiosek, w tym ciężko dotkniętego miasta Lubbock w prowincji Bohol, gdzie mieszkańcy zostali uwięzieni na dachach i drzewach, aby uciec przed podnoszącymi się wodami powodziowymi.

Ponad 400 000 osób zostało przeniesionych do schronów pogotowia.

Nieobsługiwane / AP

Ponad 400 000 osób zostało przeniesionych do schronów pogotowia.

Statki Straży Przybrzeżnej przewiozły 29 amerykańskich, brytyjskich, kanadyjskich, szwajcarskich, rosyjskich, chińskich i innych turystów, którzy utknęli na wyspie Siargao, popularnym miejscu do surfowania, zniszczonym przez tajfun, poinformowali urzędnicy.

Urzędnicy powiedzieli, że ekipy ratunkowe ciężko pracowały, aby przywrócić elektryczność w 227 miastach i miasteczkach. Do tej pory przywrócono zasilanie tylko w 21 regionach. Urzędnicy powiedzieli, że tajfun odciął połączenia telefonii komórkowej w ponad 130 miastach i miasteczkach, ale co najmniej 106 zostało przywróconych do poniedziałku.

Agencja Lotnictwa Cywilnego poinformowała, że ​​dwa krajowe lotniska pozostają zamknięte, z wyjątkiem lotów awaryjnych, ale większość innych lotnisk została ponownie otwarta.

Samochody przejeżdżają obok przewróconego elektrycznego miasta Surigao w Surigao del Norte.

Gilson Teo/AFP

Samochody przejeżdżają obok przewróconego elektrycznego miasta Surigao w Surigao del Norte.

Bag-ao i inni urzędnicy wyrazili zaniepokojenie, że w ich okręgach może zabraknąć paliwa, na które jest duże zapotrzebowanie ze względu na stosowanie tymczasowych generatorów prądu, w tym tych używanych w magazynach chłodniczych, w których przechowywane są duże ilości szczepionek na koronawirusa. Urzędnicy dostarczyli przesyłki szczepionek do kilku hrabstw na masową akcję szczepień, która została przełożona w zeszłym tygodniu z powodu tajfunu.

W Watykanie papież Franciszek wyraził w niedzielę swoją bliskość z mieszkańcami Filipin, zwracając uwagę na tajfun, „który zniszczył wiele domów”.

Na Filipiny corocznie uderza około 20 sztormów i cyklonów tropikalnych zlokalizowanych między Oceanem Spokojnym a Morzem Południowochińskim. Archipelag Azji Południowo-Wschodniej leży również wzdłuż aktywnego sejsmicznie „Pierścienia Ognia” Pacyfiku, co czyni go jednym z najbardziej podatnych na katastrofy krajów na świecie.

Mężczyzna naprawia dach swojego domu zniszczony przez huragan Ray w Surigao del Norte.

Erwin Mascarenas/AFP

Mężczyzna naprawia dach swojego domu zniszczony przez huragan Ray w Surigao del Norte.

READ  Wideo: Policja aresztuje demonstrantów Rebelii Wymierającej trzymających się kroków Parlamentu