Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polskie partie polityczne ujawniają swoje programy kampanii przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na przyszły miesiąc

Polskie partie polityczne ujawniają swoje programy kampanii przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na przyszły miesiąc

W sobotę konserwatywna partia rządząca w Polsce i opozycja obsypały potencjalnych wyborców obietnicami, gdy partie polityczne w kraju zaprezentowały swoje programy kampanii przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października.

Rządząca nacjonalistyczna Partia Prawo i Sprawiedliwość, która objęła władzę w 2015 roku, chce zdobyć bezprecedensową trzecią kadencję. Jednak kadencja rządu została zakłócona przez zaciekłe starcia z Unią Europejską w związku z sytuacją rządu w zakresie praworządności i odstępstwem od demokracji.

reklama

Na zjeździe partii przywódca Jarosław Kaczyński, najpotężniejszy polski polityk, obiecał nowe wydatki na cele społeczne i wojskowe dla narodu zmagającego się z zakrojoną na szeroką skalę inwazją Rosji na sąsiednią Ukrainę.

Rząd już znacznie zwiększył deficyt budżetu państwa, wydając na świadczenia dla rodzin wielodzietnych i emerytów, własną bazę wyborczą, a także na zakupy broni.

Główna opozycyjna Koalicja Obywatelska przedstawiła także założenia swojego programu, obiecując odwrócenie negatywnych tendencji w polityce zagranicznej i wewnętrznej, naprawę relacji z Brukselą i zabezpieczenie środków zamrożonych przez Unię Europejską w związku ze sporem o praworządność.

Lider partii Donald Tusk, były premier i były wysoki rangą urzędnik UE, również obiecał uwolnienie mediów państwowych i działalności kulturalnej od obecnych ograniczeń i „cenzury”.

Na pięć tygodni do wyborów, które będą kształtować Polskę na kolejne cztery lata, sondaże wskazują, że PiS może zdobyć najwięcej głosów elektorskich, ale nie na tyle, aby utrzymać obecną wąską kontrolę nad parlamentem i być może będzie musiał zabiegać o większa liczba głosów. Niekomfortowa koalicja, w której najbardziej prawdopodobnym partnerem byłaby skrajnie prawicowa Konfederacja.

READ  Amazon ogłasza 71 nowych projektów energii odnawialnej na całym świecie, w tym pierwsze w Brazylii, Indiach i Polsce