Streszczenie wykonawcze
Ze względu na uzależnienie od energii z Rosji i strukturę bilansów energetycznych szok energetyczny to przede wszystkim problem gazowy dla Unii Europejskiej i węglowy dla Polski.
Wzrost cen energii na rynkach hurtowych przyczynił się do znacznego wzrostu cen dla producentów i konsumentów, ale nie przechodzi to automatycznie. Rozciąga się w czasie. Ceny producenta uzależnione są od dotychczasowych umów, warunków konkurencyjnych oraz substytucji nośników energii. Przerzucanie wyższych kosztów na użytkownika końcowego zależy zarówno od popytu, jak i polityki fiskalnej. Duży wpływ na ceny energii dla gospodarstw domowych mają decyzje rządu (np. Tarcza Antyinflacyjna) oraz regulatora (opłata Urzędu Regulacji Energetyki).
Ceny energii elektrycznej dla konsumentów wzrosły średnio o około 5% w 2022 r., po wzroście o 12% w 2020 r. i 10% w 2021 r.
Nasza ankieta przeprowadzona wśród 300 małych i średnich firm pokazuje, że:
- 70% firm obawia się o dostęp do energii w nadchodzącym sezonie grzewczym.
- Ogólnie rzecz biorąc, firmy tylko częściowo przerzuciły wyższe koszty energii na kupujących i aktywnie ograniczają inne wydatki.
- Wysokie ceny energii powodują wzrost zainteresowania małych i średnich firm inwestycjami w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii (OZE), zwłaszcza w przedsiębiorstwach przemysłowych.
- Sama tarcza antyinflacyjna to za mało, ale trzeba ją utrzymać przynajmniej do końca 2023 roku.
- Przedsiębiorstwa są nieco sceptycznie nastawione do skuteczności wsparcia polityki UE.
„Internetowy ewangelista. Pisarz. Zapalony alkoholik. Miłośnik telewizji. Ekstremalny czytelnik. Miłośnik kawy. Bardzo upada.”
More Stories
Qatar Airways Cargo zwiększa możliwości przewozu ładunków lotniczych do Chin i Polski
Serwis do srebrnych ryb z Polski ma prawdopodobnie sto lat. Na co zasługujesz?
Szef długu twierdzi, że polskie obligacje pozostają środkowoeuropejskimi „obligacjami”