Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Węglowa Polska stawia na atom – POLITICO

WARSZAWA – Polska podpisze szereg umów dotyczących energii jądrowej – i to nie tylko z Francją.

Polski wicepremier Jacek Sassen przebywał w poniedziałek w Seulu, aby podpisać memorandum o porozumieniu z Koreą Południową oraz polskimi i koreańskimi firmami.

„Energia jądrowa jest bezpieczna, czysta i zielona i stanowi uzupełnienie zielonej transformacji i odnawialnych źródeł energii” – napisał w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Poczta.

W ubiegłym tygodniu Polska Wystąpił Umowa z amerykańską firmą Westinghouse na budowę pierwszej w kraju elektrowni jądrowej.

Morawiecki powiedział m.in ćwierkać Piątek.

Na lodzie została francuska firma EDF, która walczyła o polskie kontrakty z amerykańskimi i koreańskimi konkurentami. Maciej Lipka z Narodowego Centrum Badań Jądrowych powiedział, że było to w dużej mierze spowodowane problemami firmy w budowaniu reaktorów na czas iw ramach budżetu. Powiedział, że projekty EDF – Flamanville we Francji i Olkiluoto w Finlandii – zostały opóźnione nawet poza zwykłe problemy z inwestycjami na taką skalę.

„EDF żałuje, że wstępna oferta, oparta w 100 procentach na europejskiej technologii EPR, nie została przedyskutowana dla pierwszej lokalizacji” – napisała francuska firma w oświadczeniu. wspomniany przez polskie media.

Natomiast Lipka powiedział: „Generalny wykonawca Westinghouse Bechtel – który będzie działał również w Polsce – odegrał kluczową rolę w uzyskaniu projektów Vogtle 3 i Vogtle 4 w USA”. [in the state of Georgia] Aby skutecznie wyjść z problemu z synchronizacją.”

koreański KHNP Powiedziało Zaoferował budowę sześciu reaktorów APR1400 o mocy 8,4 gigawata za 26,7 mld dolarów. Westinghouse chciał 31,3 mld dolarów za sześć reaktorów AP1000 o łącznej mocy 6,7 GW, podczas gdy EDF miękki W zeszłym roku w przypadku technologii EPR było to od 33 do 48,5 miliarda dolarów za cztery do sześciu reaktorów.

Po podpisaniu umowy Westinghouse zbuduje jedną elektrownię pod auspicjami polskiego rządu i jedną przez polskie ZE PAK i kontrolowane przez państwo PGE wraz z KHNP.

READ  Pochodzące z Kerali piwo „Malayali” odniosło w Polsce ogromny sukces

– Zbudujemy jednocześnie dwie elektrownie jądrowe, jedną w ramach programu rządowego, a drugą w ramach programu biznesowego – powiedział Sasin. Powiedzieć polskie radio.

Umowy oznaczają ogromną zmianę dla Polski, która jest jednym z nielicznych krajów Europy Środkowej bez reaktorów. W latach 80. planowano budowę sowieckiej elektrowni jądrowej, ale w kraju zabrakło pieniędzy. W ciągu ostatnich dziesięcioleci lewicowe i prawicowe rządy rozmawiały o budowie reaktorów, ale plany nie poszły na marne.

Zamiast tego Polska nadal opiera się na węglu w przypadku około 70 procent swojej energii – coś, co jest sprzeczne z celami klimatycznymi UE i staje się coraz bardziej kosztowne dzięki wyższym cenom w unijnym systemie handlu emisjami. Banki niechętnie też udzielają kredytów elektrowniom węglowym, zmuszając do tego Polskę Anulowanie duża elektrownia węglowa w 2020 roku.

Wojna na Ukrainie uwydatniła potrzebę przyspieszenia transformacji energetycznej, ponieważ Rosja odcięła dostawy gazu do Polski, a Polska zakazała importu rosyjskiego węgla.

Pod oficjalną władzą Polski program, kraj planuje mieć do 2040 r. do 9 megawatów energii jądrowej, aby generować ponad jedną trzecią swojego zapotrzebowania na energię elektryczną; Pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony do 2033 roku.

„To bardzo napięty harmonogram” – powiedziała Lipka.

Lukratywne oferty nuklearne doprowadziły do ​​zaciekłej wojny.

EDF biegł Płatne artykuły W polskiej prasie w zeszłym tygodniu można było przeczytać: „W przeciwieństwie do swoich konkurentów, EDF buduje już dziś w Europie elektrownie atomowe”.

Jednak bliskie stosunki bezpieczeństwa między Polską a Stanami Zjednoczonymi — wzmocnione po rosyjskiej inwazji na Ukrainę — były decydujące. Polskie Siły Powietrzne są wyposażone w amerykańskie myśliwce F-16 i Warszawa Wystąpił Umowa w lipcu na 250 czołgów Abrams.

powiedział Adam Błażowski z Fota4Climate, pro-jądrowej firmy zajmującej się klimatem i ochroną środowiska.

Warszawa buduje również bliższe więzi bezpieczeństwa z Koreą Południową, Podpis Umowa na zakup 48 samolotów bojowych FA-50, haubic samobieżnych K9 i co najmniej 180 czołgów K2 Black Panther.

READ  Polacy zmuszeni do kupowania większej ilości karpi na Boże Narodzenie, bo ceny rosną | Polska

„Cieszę się, że po podpisanych ostatnio kontraktach na zakup sprzętu dla Wojska Polskiego, nasza współpraca z Koreą Południową wkracza na kolejne obszary” – napisał Morawiecki w swoim poście.

Ten artykuł jest częścią Polityk Pro

Kompleksowe rozwiązanie dla profesjonalistów zajmujących się polityką, które łączy głębię dziennikarstwa Politico z potęgą technologii


Szufelki, ekskluzywne pomysły i łamanie


Dedykowana platforma informacyjna o polityce


Sieć public relations wysokiego szczebla