Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski urzędnik gardzi „autorytarną” notatką Obamy – Pierwsze wiadomości

W odpowiedzi na opis współczesnej Polski Obamy premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zaprosi do Polski byłego prezydenta USA.
Tomasz Wojtasik /PAP

Polski wiceminister oskarżył byłego prezydenta USA Baracka Obamę o brak wiedzy po tym, jak powiedział, że Polska i Węgry to kraje, w których demokracja stała się autorytarna.

Szymon Szynkowski zaatakował byłego prezydenta za komentarze, które wygłosił podczas wywiadu z amerykańską telewizją CNN.

„Wszyscy jako obywatele musimy zdać sobie sprawę, że droga do niedemokratycznej Ameryki nie nastąpi za jednym zamachem” – powiedział Obama.

„A kiedy spojrzysz na to, co wydarzyło się w miejscach takich jak Węgry i Polska, jasne jest, że nie miały one takich samych demokratycznych tradycji jak my, nie były głęboko zakorzenione, ale jeszcze 10 lat temu funkcjonowały w demokracjach, a teraz stają się autorytarne”.

W odpowiedzi Szynkowski Vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych Polski, powiedział: „Jeśli można przedkładać amerykańskie tradycje demokratyczne nad wielowiekowe tradycje polskiej demokracji, to można też twierdzić, że mamy w Polsce dyktaturę.

– Brak wiedzy często prowadzi do błędnych wniosków, a w tym przypadku to nie pierwszy raz, jak wszyscy wiemy – dodał wiceminister.

Szynkowski vel Sęk prawdopodobnie odnosił się do incydentu, który miał miejsce w 2012 roku, podczas prezydentury Obamy. Oddając cześć Janowi Karskiemu, polskiemu bohaterowi wojennemu, który pomógł nieść światu wieści o Holokauście, Obama użył zwrotu „polski obóz śmierci”, opisując brawurową ucieczkę Karskiego z niemieckiego nazistowskiego obozu w Polsce.

Biały Dom powiedział później, że Obama „przemówił” i wyraził „żal”.

W odpowiedzi na opis współczesnej Polski Obamy premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zaprosi do Polski byłego prezydenta USA.

„Wystarczy przyjechać tutaj zamiast czytać raporty, które moim zdaniem poważnie szkodzą wizerunkowi Polski” – powiedział Morawiecki.

Dodał, że każdy, kto „przyjrzy się Polsce bliżej, zobaczy kraj, który otworzył swoją gospodarkę na całe społeczeństwo i odszedł od modelu neoliberalnego”.

READ  Oto, po co będą żyć rynki: Odliczanie do świąt