Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski premier oskarża Putina o zorganizowanie „ataku” białoruskich migrantów

Polski premier oskarża Putina o zorganizowanie „ataku” białoruskich migrantów

WARSZAWA: Polski premier Mateusz Morawiecki oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o zorganizowanie fali migrantów próbujących nielegalnie wjechać do Polski z Białorusi, mówiąc, że „atak” grozi destabilizacją Unii Europejskiej.

Oskarżenie pojawiło się, gdy tysiące zdesperowanych migrantów zostało uwięzionych w mroźnej pogodzie na granicy białorusko-polskiej, gdzie obecność wojsk po obu stronach budziła obawy przed konfrontacją.

Zachodni krytycy od miesięcy mówią, że przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko wabi migrantów z Bliskiego Wschodu do swojego kraju, a następnie wysyła ich za granicę w odwecie za sankcje Unii Europejskiej.

Moraviki odwiedził we wtorek straż graniczną, wojsko i policję, po czym zwrócił się do Rosji, głównego międzynarodowego poplecznika Białorusi.

„Ten atak Łukaszenki jest jego mózgiem w Moskwie. Inicjatorem jest prezydent Putin” – powiedział Morawiecki w polskim parlamencie.

Powiedział, że migranci byli wykorzystywani jako „żywe tarcze do destabilizacji sytuacji w Polsce i Unii Europejskiej”.

Niemcy, które oskarżyły Łukaszenkę o „bez skrupułów” wykorzystywanie migrantów przez wysyłanie ich na granicę z Polską, wezwały w środę do nowych unijnych sankcji wobec Białorusi.

„Łukaszenko musi zdać sobie sprawę, że jego kalkulacje nie działają” – powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Unii Europejskiej nie można szantażować”.

Dyplomaci UE powiedzieli AFP, że blok pracuje nad rozszerzeniem istniejących sankcji. Unia Europejska poinformowała, że ​​płaci kilkunastu krajom, głównie na Bliskim Wschodzie iw Afryce, za uniemożliwienie swoim obywatelom wyjazdu na Białoruś.

Nie jestem szalona

Unia Europejska oskarża Łukaszenkę o próby destabilizacji Unii Europejskiej poprzez zachęcanie migrantów na jej granicach – zwłaszcza Polski i Litwy – w odwecie za sankcje nałożone na Białoruś za słabą sytuację w zakresie przestrzegania praw człowieka przez jej reżim.

„Jest to część nieludzkiego i prawdziwego gangowego podejścia reżimu Łukaszenki” – powiedział dziennikarzom rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano.

READ  Zwiększ swoją kreatywność dzięki swojej strategii marketingowej

Białoruś zaprzecza zarzutom i oskarża Polskę o łamanie praw człowieka poprzez odmowę wjazdu migrantom.

„Nie staramy się walczyć” – powiedział Łukaszenka państwowej agencji informacyjnej BELTA.

„Nie jestem szalony i bardzo dobrze rozumiem, dokąd może nas to zaprowadzić” – dodał.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył zachodnie wojskowe „przygody” na Bliskim Wschodzie za zmuszanie migrantów do ucieczki z regionu.

„Dlaczego, jeśli chodzi o uchodźców udających się do UE z Turcji, UE zapewniła fundusze na zatrzymanie ich na tureckiej ziemi?” Powiedział dziennikarzom.

„Dlaczego nie można pomóc Białorusinom w ten sam sposób?”

kryzys graniczny

Kryzys osiągnął punkt kulminacyjny w poniedziałek, kiedy setki migrantów próbowało przekroczyć granicę, ale zostali przechwyceni przez linie polskiej policji, żołnierzy i straży granicznej za drutami kolczastymi.

Polska i Białoruś poinformowały we wtorek, że w prowizorycznym obozie na granicy w pobliżu polskiej wsi Koznica przebywa obecnie od 3000 do 4000 migrantów.

Dziennikarzom odmówiono wstępu na ten obszar, ale filmy opublikowane przez władze białoruskie i polskie pokazywały migrantów skulonych wzdłuż drutu kolczastego, skuleni przy ogniu i w namiotach, w których temperatura wzrastała aż do zera.

Białoruska straż graniczna poinformowała, że ​​większość migrantów w obozie to Kurdowie, których stan fizyczny i psychiczny był „bardzo zły”, brakowało im wody, żywności i środków do mycia.

„Sytuację pogarsza duża liczba kobiet w ciąży i niemowląt wśród uchodźców, którzy muszą nocować na ziemi w ujemnych temperaturach” – dodała.

Tysiące migrantów przekroczyło lub próbowało przedostać się z Białorusi do wschodnich członków Unii Europejskiej, Łotwy, Litwy i Polski w ostatnich miesiącach.

Ustawodawcy litewscy głosowali we wtorek za wprowadzeniem stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią, obowiązującego od północy.

Niektórzy z migrantów, którzy przybyli do Polski, powiedzieli AFP w zeszłym miesiącu, że zostali uwięzieni w lesie przez tydzień, ponieważ Białoruś odmówiła im powrotu do Mińska i powrotu do domu, podczas gdy Polska nie pozwoliła im przekroczyć granicy w celu złożenia wniosku o azyl.

READ  Estonia przedłuża wymagania dotyczące kwarantanny i negatywnych wyników testów dla wszystkich podróżnych do 25 kwietnia

Warszawa znalazła się pod ostrzałem za twarde podejście do kryzysu, w którym strażnicy rutynowo zawracają migrantów i uchodźców na granicy.