Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski plan przedłużenia życia kopalni może kosztować Unię Europejską pieniądze klimatyczne

Polski plan przedłużenia życia kopalni może kosztować Unię Europejską pieniądze klimatyczne

Napisane przez Kate Abnett

BRUKSELA (Reuters) – Komisja Europejska powiedziała w poniedziałek, że plan Polski przedłużenia żywotności kopalni w Toro do 2044 roku może oznaczać, że region nie będzie w stanie skorzystać z głównego funduszu zielonej transformacji Unii Europejskiej.

„Fundusz Sprawiedliwej Transformacji” Unii Europejskiej jest częścią budżetu Unii Europejskiej o wartości 17,5 mld euro oraz funduszu naprawczego COVID-19 i został wyznaczony, aby pomóc regionom pozbyć się przemysłu paliw kopalnych i zastąpić je zielonymi przedsiębiorstwami i miejscami pracy.

Celem jest ochrona najbardziej dotkniętych społeczności, ponieważ Unia Europejska reformuje swoją gospodarkę tak, aby do 2050 r. Stała się neutralna dla klimatu. Polska, która zatrudnia ponad połowę siły roboczej w przemyśle węglowym w Europie, ma największy udział w funduszu .

Jednak Komisja Europejska powiedziała w poniedziałek, że decyzja polskiego rządu o przedłużeniu koncesji wydobywczej na kopalnię Toro, położoną niedaleko granicy z Czechami i Niemcami, do 2044 roku może kosztować region dostęp do funduszu.

„To z pewnością zagraża wykorzystaniu funduszu Equitable Transition Fund do wspierania tego obszaru, ponieważ, jak widzimy, relokacja nie jest planowana od teraz do 2030 r.” – powiedziała rzeczniczka UNHCR Vivian Lunella o decyzji polskiego rządu ogłoszonej w zeszłym tygodniu.

Nie udało się uzyskać komentarza od polskiego rządu.

Aby uzyskać dostęp do funduszu, okręgi muszą przedłożyć plany szczegółowo opisujące, w jaki sposób zamierzają zarządzać zamknięciami kopalń i przekwalifikować pracowników.

Joanna Vlisowska z Greenpeace Polska stwierdziła, że ​​„nielogiczne” jest, aby fundusz kierował się tylko do regionów podejmujących kroki w celu zakończenia działalności gospodarczej, która powoduje zmiany klimatyczne.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma zdecydować w najbliższych miesiącach, czy kopalnia Toro powinna zostać natychmiast zamknięta, w następstwie pozwu wniesionego przez Czechy w lutym. W pozwie zarzuca się Warszawie naruszenie prawa Unii Europejskiej poprzez wcześniejsze przedłużenie wydobycia w Toro do 2026 roku.

READ  Thames Water powołuje doradców ds. restrukturyzacji w obliczu obaw o upadłość | Woda Tamizy

Toro dostarcza węgiel do pobliskiej elektrowni. Polski dyplomata powiedział Reuterowi, że zamknięcie kopalni, a tym samym elektrowni, zaszkodzi funkcjonowaniu polskich i europejskich systemów energetycznych i spowoduje bezrobocie w regionie.

(Przygotowane przez Kate Apennett. Pod redakcją Jane Merryman)