Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski kolekcjoner otwiera największe w Europie muzeum produktów Apple

Polski kolekcjoner otwiera największe w Europie muzeum produktów Apple

00:44

Jacek Lupina, lat 55, polski kolekcjoner, który jest właścicielem ponad 1500 produktów Apple, otworzył największe dedykowane muzeum firmy w Europie.

Jego kolekcja pokazuje ewolucję komputerów Apple na przestrzeni prawie 50 lat.

Wśród nich jest replika pierwszego komputera Apple-1, który zbudował własnoręcznie przez trzy lata, z wykorzystaniem ówczesnych podzespołów i sygnowany przez Steve’a Wozniaka, współzałożyciela Apple Inc.

Czytaj więcej
Rozminowanie w Kijowie przed latem
Atak ciasta Mona Lisa
bobry w londynie

„Steve Wozniak przyjrzał się uważnie płycie głównej. Kiedy go zobaczyłem, kompilacja nie była jeszcze gotowa, więc po prostu pokazałem mu płytę główną” – mówi Lubina.

„Przeanalizował wszystkie luty i komponenty, naprawdę podobała mu się konstrukcja. Pokazał mi też miejsca, w których on i Steve Jobs chcieli zmienić, ale nie mieli na to czasu”.

W muzeum „można zobaczyć rozwój, zmiany technologiczne, a także ślepe uliczki, które mnie bardzo interesują” – mówi kolekcjoner.

„Moją ambicją było, aby zwiedzający to muzeum zobaczyli, jakie były jego początki, jakie było prymitywne i bardzo proste. Nawet konstrukcja została wykonana z drewna, więc nie ma to nic wspólnego z tym, co można znaleźć dzisiaj” – powiedział Lubina.

Inicjatywa pokazuje, jak daleko zaszła technologia od 1976 roku, kiedy powstał Apple. / Francja Agencja prasowa

Inicjatywa pokazuje, jak daleko zaszła technologia od 1976 roku, kiedy powstał Apple. / Francja Agencja prasowa

Jest wielu, którzy chcą zobaczyć ten pierwszy tego rodzaju zestaw.

„Jestem przyzwyczajony do nowoczesnych komputerów, ale ta kolekcja jest duża i wygląda dobrze i miło się na nią patrzy, nawet jeśli dla mnie wygląda jak antyki” – powiedział Jacob, 22-letni student odwiedzający muzeum.

Inicjatywa pokazuje, jak daleko zaszła technologia od 1976 roku, kiedy powstał Apple.

READ  Minister Tkachenko wyraża swoje stanowisko w sprawie głosowania jury w ukraińskiej Eurowizji dla Polski i Litwy

„Miło jest móc wypełnić przeszłość, przypomnieć sobie, jak było wcześniej i zobaczyć, jak wszystko zmieniło się w ciągu ostatnich 40 lat” — powiedziała 31-letnia Julia, entuzjastka technologii. „Dzisiaj technologia jest naprawdę na bardzo zaawansowanym poziomie”.

Źródło(-a): AFP