Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wydaje miliard dolarów na amerykańskie balony obserwacyjne

Polska wydaje miliard dolarów na amerykańskie balony obserwacyjne

WARSZAWA, Polska – Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło podpisanie umowy na zakup od Stanów Zjednoczonych czterech systemów radarowych wczesnego ostrzegania na sterowcach w ramach umowy o wartości około 1 miliarda dolarów.

„Polska będzie drugim krajem na świecie, który zastosuje taki system” – powiedział dziś na konferencji prasowej Kosniak Kamisz, jak wynika z komunikatu jego ministerstwa. „Te sterowce będą finansowane z pożyczki udzielonej przez Stany Zjednoczone”.

Jak wynika ze strony internetowej tej służby, armia amerykańska wykorzystuje balony w ramach Systemu Ciągłego Nadzoru – programu zastrzeżonego.

Od inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Polska zintensyfikowała wysiłki w celu pozyskania nowej broni i sprzętu wojskowego dla sił zbrojnych swojego kraju. Według Ministerstwa Obrony Narodowej cztery sterowce zostaną rozmieszczone w polskich bazach wojskowych we wschodniej i północno-wschodniej części kraju, gdzie Polska graniczy z Białorusią i rosyjską enklawą Kaliningrad.

W jaki sposób armia chce unowocześnić swoje sterowce przypominające sterowce? Colin Demarest z C4ISRNET pyta eksperta.

Ministerstwo stwierdziło, że wymagane systemy „mają zdolność wykrywania szerokiego zakresu obiektów, takich jak rakiety, samoloty, drony i jednostki morskie”.

W lutym 2024 r. Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż zagranicznego sprzętu wojskowego, a następnie Kongres ją zatwierdził.

Amerykańska Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego podała w oświadczeniu, że głównymi wykonawcami tych zakupów będą Raytheon Intelligence and Space, TCOM, ELTA North America i Avantus Federal należący do QinetiQ. Według agencji dostawy w ramach kontraktu obejmą systemy rozpoznania przestrzeni powietrznej i radarów powierzchniowych, pokładowe radary wczesnego ostrzegania, a także powiązany sprzęt i logistykę.

Jak wynika ze strony internetowej firmy, producentowi TCOM przyznano w 2021 roku kontrakt o wartości 450 mln dolarów na dostawę do Arabii Saudyjskiej 10 sterowców wyposażonych w czujniki komunikacyjne i wywiadowcze.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem Defense News.