Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska usuwa cztery pomniki Armii Czerwonej z czasów PRL |  Aktualności

Polska usuwa cztery pomniki Armii Czerwonej z czasów PRL | Aktualności

Ten ruch ma miejsce w momencie, gdy Warszawa potwierdza swoje potępienie dla obecnej wojny Rosji z sąsiednią Ukrainą.

Polska zdemontowała cztery pomniki żołnierzy Armii Czerwonej z czasów komunizmu w nowej próbie usunięcia symboli hegemonii Moskwy po II wojnie światowej i podkreślenia swojego potępienia obecnej wojny Moskwy z sąsiednią Ukrainą.

W czwartek robotnicy przy pomocy ciężkiego szkolenia i sprzętu zniszczyli pomniki z 1945 roku w czterech różnych miejscach w całej Polsce.

Większość z nich miała formę betonowych obelisków poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej, którzy polegli podczas walk z nazistowskimi siłami niemieckimi.

Szefowa Państwowego Instytutu Historycznego Karol Nawrocki, która wezwała do wysiedleń, powiedziała, że ​​relikwie reprezentują reżim, który był winny zniewalania i zabijania własnego narodu i innych narodów, w tym Polaków.

'””””””””””””””””””””””””]”powoduje, że będzie on używany,” powiedział Naorocki w Globicach na południu Polski jako robotnicy przygotowywali się do usunięcia postaci żołnierza Armii Czerwonej przed rozebraniem całego pomnika.

„W 1945 roku Sowieci nie przynieśli wyzwolenia, przynieśli kolejną niewolę. Zabierali Polskę i traktowali ją jako łup” – powiedział Noroke we wzruszającym przemówieniu.

Powiedział, że duch tego reżimu jest nadal obecny w Federacji Rosyjskiej, która zabija cywilów na Ukrainie.

Podkreślił, że rosyjskie prawo ściga karę do trzech lat więzienia dla każdego, kto zaciera ślady sowieckiej armii, nawet za granicą.

Pozostałe relikwie zostały wywiezione z wcześniejszych miejsc pochówku w Byczynie na południowym zachodzie iw Bobolicach na północnym zachodzie. Szczątki żołnierzy ekshumowano i przetransportowano na odpowiednie cmentarze w latach 50. XX wieku. Rozebrano również pomnik w lesie koło Staszowa na południu.

Od czasu pozbycia się władzy komunistycznej w 1989 r. Polska podjęła kroki w celu usunięcia symboli dawnej dominacji Moskwy z przestrzeni publicznej, zabierając pomniki i obrazy. Niektóre zostały przeniesione do specjalnego magazynu. Przejazd nie obejmuje obecnych cmentarzy ani miejsc pochówku.

READ  "Różnica w cenie między papryką holenderską a polską wynosi 150 procent"

Agresja Rosji na Ukrainę w tym roku uczyniła te działania jeszcze pilniejszymi. Polska wspiera politycznie, militarnie i gospodarczo walkę Ukrainy z Rosją.