Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska udziela azylu białoruskiej olimpijce Kristinie Tsimanoskiej w związku z obawami o bezpieczeństwo

Białoruski sprinter olimpijski Kristina Tsimanskaya Prawdopodobnie dzisiaj odetchnie z ulgą po otrzymaniu azylu w Polsce od 4 sierpnia.

Wiceminister Spraw Zagranicznych RP Marcin Presedach Potwierdził wiadomość na Twitterze w poniedziałek, 2 sierpnia.

„Kryscina Tsimanouskaya jest białoruską sportowcem [sic] Już w bezpośrednim kontakcie z polskimi dyplomatami w Tokio” książki. „Dostała wizę humanitarną, Polska zrobi wszystko, co w jej mocy, aby pomóc jej kontynuować karierę sportową. [Poland] Zawsze oznacza solidarność”.

Aleksander Ubikin, dyrektor wykonawczy Białoruskiego Funduszu Solidarności Sportowej, powiedział również New York Times Że Tsimanouskaya 2 sierpnia weszła do Ambasady RP w Tokio, a 4 sierpnia miała polecieć do Warszawy.

Podczas konferencji prasowej 3 sierpnia Mark AdamsRzecznik MKOl powiedział dziennikarzom, że Tsimanoskaya czuła się „bezpieczna” i mówił o planach śledztwa.

– Nic dziwnego, że zdecydowaliśmy się wszcząć formalne śledztwo, które będzie prowadzone przez kierownictwo MKOl – powiedział. „Musimy ustalić wszystkie fakty. Musimy wysłuchać wszystkich zaangażowanych. Oczywiście może to zająć trochę czasu”.

Największe skandale olimpijskie

Dla mnie New York Times24-letnia Tsimanoskaya wyraziła obawę o swoje bezpieczeństwo po tym, jak skrytykowała swoich trenerów i Białoruski Komitet Olimpijski w Post na Instagramie został usunięty Aby umieścić ją w sztafecie 4x400m, wydarzeniu, w którym nigdy nie brała udziału. Według gazety Tsimanoskaya oskarżyła Białoruski Komitet o porwanie jej z Wioski Olimpijskiej w Tokio 1 sierpnia i przewiezienie jej na lotnisko Haneda w celu umieszczenia w samolocie wylatującym z Japonii. Powiązana prasa Napisała, że ​​w usuniętej wiadomości powiedziała również, że odmówiła wejścia na pokład samolotu i wezwała policję o pomoc, a później również zadzwoniła do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Kristina Tsimanskaya

New York Times Poinformowano, że białoruscy dziennikarze obecni na Igrzyska Olimpijskie 2020 Powiedzieli, że powiedziano im, że Tsimanouskaya spóźniła się na autobus wiozący sportowców kończących swoje imprezy na lotnisko i że wzięła ze swoim trenerem osobny samochód. W publikacji przytoczono jednak skargę Białoruskiego Funduszu Solidarności Sportowej – organizacji, która wspiera, według jej strony internetowej, sportowców, którzy „cierpieli z rąk władz białoruskich” – która twierdziła, że ​​posiada nagranie dźwiękowe członków swojego sztabu szkoleniowego. rzekomo powiedziała Timanovskiej, że wycofują się z gier z powodu jej postu na Instagramie.

READ  Weekend Festiwalu Grand Rapids w Polsce - Więcej niż Pyrrogies

Białoruski Komitet Olimpijski powiedział New York Times Że Timanovskaya, która miała startować na 200 metrów 2 sierpnia, została wycofana z Igrzyska Olimpijskie w Tokio Z powodu jej “stanu emocjonalnego i psychicznego”.

Tsimanskaya rozmawiała w rozmowie wideo z Powiązana prasa 3 sierpnia przedstawiciele zespołu jasno powiedzieli, że po powrocie do domu na pewno spotka mnie jakaś kara. „Były też dość przekonujące wskazówki, że czekało na mnie więcej”.

Kristina Tsimanskaya

Kristina Tsimanskaya

Zapytana, co sprawiło, że myślała, że ​​będzie w niebezpieczeństwie po powrocie do wschodnioeuropejskiego kraju Białorusi, Tsimanoskaya powiedziała Associated Press: „Kluczowe zdanie było takie, że nie podjęliśmy decyzji, abyś wrócił do domu, zdecydowali o tym innych ludzi, a my właśnie kazano nam zbadać.

Dzmitri DuhaleunakSzef delegacji Białorusi na Igrzyska odrzucił prośbę AP o komentarz, zauważając, że „nie ma słów”.

Tsimanskaya nie jest pierwszym sportowcem, który ubiega się o azyl na światowym wydarzeniu sportowym, a jej przypadek jest szczególnie złożony. Wiktor Łukaszenka, szef Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego, najstarszy syn prezydenta kraju, Aleksander Łukaszenko. Dla mnie ReutersMiędzynarodowy Komitet Olimpijski zbanował zarówno prezydenta, który był krytykowany za brutalne rozprawianie się z przeciwnikami politycznymi, jak i jego syna z igrzysk olimpijskich w Tokio 2020 po śledztwie w sprawie skarg sportowców o zastraszanie za wypowiadanie się przeciwko rządowi.

Teraz Tsimanouskaya ma tylko nadzieję na kontynuowanie kariery sportowej. „Nie chcę angażować się w politykę” – powiedziała Associated Press. „Dla mnie ważna jest moja kariera, ważny jest tylko sport i myślę tylko o swojej przyszłości, o tym, jak mogę kontynuować karierę”.

Oglądaj codziennie relacje z Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 w NBC i Peacock.