Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska: Sąd nakazuje ogłoszenie wyników krajowego finału Eurowizji 2023!  – Wiadomości o Eurowizji |  muzyka

Polska: Sąd nakazuje ogłoszenie wyników krajowego finału Eurowizji 2023! – Wiadomości o Eurowizji | muzyka

Decyzja sądu w PolsceStało się tak po skardze złożonej przez mieszkańców Ojai, Zarządza ogłoszenie szczegółowych wyników ogólnopolskiego finału konkursu Eurowizja 2023.

Historia sporu

Choć skandale i napięta atmosfera na Eurowizji 2024 jeszcze praktycznie nie ucichły, decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zobowiązuje Telewizję Publiczną do ogłoszenia szczegółowych wyników jury krajowego finału Eurowizji 2023.

Jak pamiętacie, o tym ogólnopolskim finale wiele się wówczas mówiło i pisało, co uznano za co najmniej skandal. IJan był faworytem do zwycięstwa w ogólnopolskim finale z piosenką Gladiator. Mimo że telewizyjna widownia poparła go swoim głosem, to właśnie wynik jury ostatecznie przyznało bilet Blance i jej singlowi, zajmując ostatecznie w finale 19. miejsce.

Zaraz po zakończeniu ogólnopolskiego finału posypało się wiele skarg, zarówno na konflikt interesów niektórych członków jury, jak i na to, że TVP nigdy nie ogłosiła szczegółowych wyników jury.

Edyta Górniakktóra była przewodniczącą komisji, oświadczyła, że ​​w rzeczywistości znała tylko swój wynik i że wyniki, które ogłosiła, były tymi, które dostała na kartce papieru. Polskie Radio i Telewizja wyjaśniły, że operacja została przeprowadzona pod nadzorem notariusza.

Pomimo ciągłego nacisku ze strony OGAE Polska na TVP o przejrzystość i publikację szczegółowych wyników, brak reakcji w tym kierunku. Tym samym, wraz z oficjalną skargą złożoną przez oddział terenowy OGAE do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w styczniu ubiegłego roku, zażądano obowiązkowej publikacji szczegółowych wyników jury krajowego finału Eurowizji 2023.

Decyzja sądu

W zeszłym tygodniu sąd orzekł, że informacje te muszą być publiczne i że społeczeństwo ma prawo dostępu do nich. Wciąż nie wiadomo, kiedy TVP będzie zobowiązana do ogłoszenia oficjalnych wyników. W sądzie nie pojawił się nikt z telewizji publicznej.

Po zmianie rządu w Polsce TVP weszła w proces zmian i modernizacji, starając się podążać śladami nowego, prozachodniego rządu. W tym kontekście wyniki jury zostały szczegółowo ogłoszone podczas wewnętrznej selekcji, która odbyła się w tym roku, podkreślając wybór udziału kraju w konkursie.

READ  Minister: eksport zboża z Ukrainy przez Polskę wzrósł o 50% | wiadomości ze świata

Śledź nas na Eurovisionfun, aby otrzymywać wszystkie wiadomości dotyczące Konkursu Piosenki Eurowizji 2025!

źródło: Eurowizja, Euromix

Śledź nas na wszystkich naszych mediach społecznościowych, aby nie przegapić niczego, co dzieje się na Eurowizji: