Polscy napastnicy Lewandowski i Sviderski odnieśli kontuzję w niedawnym meczu towarzyskim na Euro

WARSZAWA, Polska (AP) – Udział napastników Roberta Lewandowskiego i Karola Świderskiego w Mistrzostwach Europy stanął pod znakiem zapytania po kontuzji, jaką odnieśli w poniedziałkowym meczu towarzyskim, w którym Polska pokonała Turcję 2:1.

Lewandowski strzelił pierwszego gola dla Świderskiego w 12. minucie, ale podczas świętowania Świderski doznał kontuzji kostki i musiał zostać zmieniony.

Kapitan Lewandowski, najlepszy strzelec wszechczasów Polski, grał aż do 32. minuty, kiedy doznał kontuzji prawej nogi i został zmieniony.

Podwójny cios był dla Polski koszmarem. Arkadiusz Milik miał grać na pozycji ataku z Lewandowskim w mistrzostwach Europy, dopóki w piątek w towarzyskim meczu z Ukrainą nie doznał kontuzji lewego kolana. Milik wrócił do Juventusu i w poniedziałek przeszedł udaną operację kolana.

Lewandowski i Sviderski mają czas tylko do niedzieli na regenerację, kiedy Polska rozpocznie w Hamburgu mecz o mistrzostwo Europy przeciwko Holandii.

Türkiye zagroził wyrównaniem w drugiej połowie. Arda Guler i Orkun Koktoko zostali uratowani, ale bramkarz Wojciech Szczęsny był bezradny, gdy strzał rezerwowego Barışa Alpera Yilmaza został odbity po pierwszej połowie od krawędzi pola karnego.

Po tym, jak turecki zawodnik Kerem Akturkoglu trafił w poprzeczkę z dużej odległości, Polska zwyciężyła w 90. minucie dzięki błyskotliwości Nikoli Zalewskiego, który ominął dwóch obrońców w polu karnym i strzelił swojego pierwszego gola w międzynarodowym meczu.

We wtorek w Dortmundzie Türkiye zmierzy się z Gruzją w meczu otwarcia, a Polska będzie się pocić nad swoimi napastnikami.

W holenderskim ataku nie było żadnego błędu. Rozgrzewkę rozpoczęli od zwycięstw 4:0.

Islandia otrzymała ciężki cios w Rotterdamie, a dwa gole strzelili Virgil van Dijk i Wout Feghorst, podobnie jak to zrobili w ostatni czwartek przeciwko Kanadzie w De Kuip.

Pierwszą bramkę Xaviego Simonsa dla Holandii strzelił główką Denzela Dumfriesa w pierwszej połowie, a następnie podanie Nathana Ake’a ustawiło Van Dijka na bramkę.

READ  Mistrzostwa Świata Polska Piłka ręczna | Sport narodowy

Rezerwowy Donyell Malen strzelił gola dzięki Memphisowi Depayowi, ale Depayowi zabrakło chwilę później, gdy jego bramka nie została uznana przez sędziego asystenta wideo z powodu wcześniejszego zagrania ręką ręką.

Jednak VAR uchylił kolejną decyzję na boisku, która pozwoliła Weghorstowi zdobyć bramkę w dogrywce.

Czechy z trudem pokonały Macedonię Północną 2:1 i potrzebowały dwóch rzutów karnych w drugiej połowie w Hradcu Králové.

Po pokonaniu Malty 7:1 w zeszły piątek Czesi dokonali dziewięciu zmian, aby dać szansę swojemu potencjalnemu składowi na Euro przed meczem z Portugalią tydzień później w Lipsku.

Nikt jednak nie zdobył bramki aż do 60. minuty, kiedy Patrik Cech wykorzystał rzut karny za faul na Tomasa Soucka.

Zaledwie pięć minut później Macedonia Północna wyrównała po odbiciu Esnika Alimiego po strzale Aleksandara Trajkowskiego z prawego słupka.

Reprezentacja Czech potrzebowała wszystkich siedmiu minut doliczonego czasu gry, aby zdobyć zwycięskiego gola po rzucie karnym wykonanym przez Antonina Baraka.

W niedzielę doznali porażki, kiedy pomocnik Michał Sadilek, który był kapitanem drużyny przeciwko Malcie, wycofał się z kadry na Euro 2024 po kontuzji nogi w wyniku upadku z roweru na wakacjach.