Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska rozważy stopniowe łagodzenie polityki pieniężnej dopiero w 2025 r. – mówi decydent

Polska rozważy stopniowe łagodzenie polityki pieniężnej dopiero w 2025 r. – mówi decydent

(Bloomberg) – Według członka krajowej komisji ds. ustalania stóp procentowych polski bank centralny utrzyma w tym roku referencyjną stopę procentową ze względu na utrzymujące się ryzyko inflacji i rozważy stopniowe łagodzenie stopy procentowej dopiero w 2025 r.

Iona Duda, członkini rady ds. polityki pieniężnej banku centralnego, powiedziała, że ​​decydenci rozpoczną dyskusję na temat obniżek stóp procentowych dopiero pod koniec roku. Powiedziała, że ​​stopa procentowa banku centralnego wynosząca 5,75% jest na razie „odpowiednia”, a wszelkie pochopne odejście od restrykcyjnej polityki stwarzałoby ryzyko.

„Jeśli zaczniemy patrzeć na obniżki stóp procentowych, to będzie to bardzo stopniowe, po analizie wszystkich okoliczności” – powiedział Duda w wywiadzie dla Bloomberg News w Warszawie, dodając, że jest za wcześnie, aby dyskutować o zakresie obniżek w 2025 roku.

Narodowy Bank Polski nie zmienił swojej podstawowej stopy procentowej od jesieni ubiegłego roku, kiedy prezes Adam Głabiński nie zgodził się z oczekiwaniami rynku na obniżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu, a następnie o ćwierć punktu procentowego w następnym miesiącu przed październikowymi wyborami do kraju . 15 wyborów.

To nieoczekiwane posunięcie wywołało masową przecenę złotego i falę krytyki w Warszawie, że Głabiński wykorzystuje swoje stanowisko do pomocy w wyborach swoim nacjonalistycznym sojusznikom z PiS. Premier Donald Tusk, który zapewnił sobie większość pozwalającą na odsunięcie nacjonalistów od władzy, uczynił Głabińskiego jednym ze swoich głównych celów politycznych.

Głabiński nie zgodził się na żadne przestępstwo, a koalicja rządząca dąży do powołania specjalnego sądu, który miałby sądzić szefa banku centralnego. Od tego czasu zmienił kurs polityki pieniężnej, utrzymując, że obniżki stóp procentowych zostaną utrzymane do końca roku pomimo spadku inflacji.

Duda powiedział, że komisja ustalająca ceny postrzega wzrost płac – a także niepewność co do cen żywności i energii – jako główne ryzyko dla podwyżek cen w tym roku. Nie widzi jednak powodu do podwyżki stóp procentowych.

READ  Polska odnotowuje najwyższą liczbę zgonów związanych z COVID w czwartej fali

Powiedziała, że ​​inflacja, która w lutym spowolniła do 2%, może wzrosnąć do około 5,5% na koniec roku, ponieważ skutki przywrócenia podatku żywnościowego w zeszłym miesiącu i częściowego usunięcia ograniczeń energetycznych od lipca odbijają się na cenach konsumenckich . .

Decydent stwierdził, że nawet jeśli produkcja przemysłowa odbije się – dzięki czemu produkcja gospodarcza przekroczy 3% w 2024 r. – inflacja bazowa prawdopodobnie utrzyma się na poziomie nieco powyżej 4% do końca 2024 r. Duda powiedział, że wolniejsza inflacja, wyższe płace i niższe bezrobocie będą stymulować popyt krajowy , a perspektywy gospodarcze Polski wyglądają „bardzo dobrze”.

–Z pomocą Macieja Martewicza.

©2024 Bloomberg L.P