Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska otrzymuje unijną koncesję na ograniczenie eksportu żywności z Ukrainy

Polska otrzymuje unijną koncesję na ograniczenie eksportu żywności z Ukrainy

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Nowy rząd w Warszawie skorzystał z ustępstw Unii Europejskiej w walce o ograniczenie ukraińskiego eksportu żywności, a najwyższy urzędnik handlowy bloku powiedział, że Bruksela będzie kontrolować przepływ produktów rolnych, jeśli będzie ryzykować obniżenie cen w Polsce i innych krajach sąsiadujących.

Polska i Węgry nałożyły jednostronny zakaz importu ukraińskich produktów w kwietniu 2023 r. po powszechnych protestach rolników w związku z tanim eksportem z Ukrainy, które doprowadziły do ​​nadmiaru zboża na ich krajowych rynkach. Zakaz stanowi wyzwanie dla wspólnego prawa handlowego UE.

Teraz Komisja Europejska ma udzielić dodatkowych gwarancji krajom graniczącym z Ukrainą, przedłużając od czerwca ich bezcłowy i bezkontyngentowy dostęp.

Komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis powiedział „Financial Times”, że propozycja powinna zostać przedstawiona w tym tygodniu i prawdopodobnie będzie zawierać „zabezpieczenia specyficzne dla kraju”, które pozwoliłyby Brukseli zablokować import, jeśli zaleje on rynek konkretnego kraju. Obecnie oceniany jest wpływ na rynek UE jako całość, co zmniejsza prawdopodobieństwo podjęcia działań.

Dodał: „Zastanawiamy się, jak zapewnić Polsce i innym państwom członkowskim dodatkowe gwarancje, a jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest zapewnienie gwarancji dla poszczególnych krajów”.

„Widzimy, że ten regionalny wpływ handlu czy eksportu ukraińskich produktów rolnych jest bardzo nierównomiernie rozłożony. Odczuwają go przede wszystkim kraje bezpośrednio sąsiadujące.” [it] „Nie powoduje to większych zakłóceń na całym rynku UE”.

Zaostrzenie gwarancji byłoby wzmocnieniem dla polskiego premiera Donalda Tuska, który stara się chronić krajowe interesy gospodarcze, realizując jednocześnie obietnicę ponownego umieszczenia Polski w centrum polityki UE. Następuje to po latach sporów między poprzednią administracją PiS a Brukselą, głównie w sprawie erozji praworządności w Polsce.

Polskie Ministerstwo Rolnictwa nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie unijnego planu.

READ  Pierwszy polski Fitwell dla Shell Energy w Krakowie

Po objęciu urzędu w zeszłym miesiącu Tusk rozczarował Brukselę utrzymaniem embarga PiS na zboże oraz zapowiedzią obrony interesów polskich kierowców ciężarówek, którzy zamknęli część przejść granicznych z Ukrainą w proteście przeciwko tańszej konkurencji ze strony ukraińskich firm transportowych.

W zeszłym tygodniu kierowcy zgodzili się na zawieszenie blokady, co ułatwi także wizytę Tuska w Kijowie.

Dombrovskis powiedział, że przedłużenie obejmie rok do czerwca 2025 r. Propozycja musi zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i większość państw członkowskich.

Powiedział także, że rozpocznie rozmowy w sprawie wzajemnej liberalizacji handlu i będzie wywierał nacisk na Ukrainę, aby zmniejszyła niektóre bariery handlowe w celu pobudzenia eksportu z UE wraz z rozpoczęciem negocjacji w sprawie przystąpienia do bloku.

Jednostronna koncesja została przyznana Kijówowi w czerwcu 2022 r. w następstwie zakrojonej na szeroką skalę inwazji Rosji, która ograniczyła zdolność Ukrainy do wysyłania żywności przez Morze Czarne na jej tradycyjne rynki w Afryce i Azji.

Urzędnicy UE potwierdzili, że badają również kwoty eksportowe z Ukrainy na produkty wrażliwe, takie jak mięso drobiowe, cukier i jaja. Od początku wojny import drobiu i jaj podwoił się. Osoba zaznajomiona z sytuacją przestrzegła, że ​​żadna decyzja nie została podjęta.

Rolnicy i kierowcy ciężarówek również zorganizowali w tym miesiącu rozproszone protesty w Rumunii, żądając głównie krajowych środków gospodarczych, ale także wyrażając obawy dotyczące ukraińskiej konkurencji i braku odpowiednich regulacji ukraińskiego importu i usług.

Główna organizacja rolników w Rumunii zwróciła się w niedzielę do przywódców kraju, aby nalegali na wprowadzenie krajowej klauzuli ochronnej i surowszych ograniczeń w imporcie po odnowieniu środków.

Dodatkowa relacja Martona Dunai z Budapesztu