Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska i Chorwacja plasują się wśród najgorszych krajów Unii Europejskiej pod względem niezależności sądownictwa

(Bloomberg) – Według nowych danych opublikowanych przez Unię Europejską sądy Chorwacji, Słowacji i Polski są uważane za najgorsze w Unii Europejskiej, która jest uważana za niezależną, głównie z powodu obaw o ingerencję polityczną.

Według nowych ustaleń opublikowanych przez Komisję Europejską w czwartek, Bułgaria jest jednym z czterech największych krajów UE, w których obywatele postrzegają interwencje lub naciski rządu lub polityków jako główny powód ich niskiego zaufania do niezawisłości sądów i sędziów.

„W porównaniu z ubiegłym rokiem publiczne postrzeganie wolności zmniejszyło się prawie o połowę we wszystkich państwach członkowskich”, powiedział, dodając, że „w kilku państwach członkowskich poziom postrzeganej wolności jest szczególnie niski”. Sprawozdanie roczne oparte na danych dotyczących jakości, funkcjonowania i niezależności krajowych systemów wymiaru sprawiedliwości.

Polska spotkała się z ostrzeżeniami UE i licznymi procesami przed Sądami Najwyższymi obozu za zagrożenie niezależności sądownictwa. Rząd zapowiedział, że zreformuje niekompetentne sądownictwo i wezwał UE do trzymania się z daleka od jej spraw wewnętrznych. .

„Wśród przyczyn braku niezawisłości sądów i sędziów najczęściej wymienianą przyczyną jest interwencja lub naciski rządu i polityków, a następnie naciski ze strony interesów gospodarczych lub innych szczególnych interesów” – podała komisja.

W Chorwacji 68,2% osób podało ingerencję polityczną jako główną przyczynę braku zaufania do niezawisłości sądów i sędziów, podczas gdy 62,9% podało jako jedną z przyczyn ingerencję lub naciski ze strony interesów gospodarczych lub innych szczególnych interesów. W Polsce 51,3% podało jako czynnik interwencję polityczną, w porównaniu do 52,8% na Słowacji, jak wynika z danych UE.

© 2021 Bloomberg LP

READ  Fanatycy proeuropejscy milczą na temat nowego nieliberalnego zwrotu w Polsce