Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polscy naukowcy odkryli gen, który podwaja ryzyko zakażenia groźnym COVID

Polscy naukowcy odkryli gen, który podwaja ryzyko zakażenia groźnym COVID

WARSZAWA: Polscy naukowcy odkryli gen, który według nich podwaja ryzyko ciężkiej choroby wywołanej przez koronawirusa. Mają nadzieję, że odkrycie pomoże lekarzom zidentyfikować osoby najbardziej narażone na zachorowanie.

Ponieważ częstotliwość szczepień jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za wysoką śmiertelność z powodu koronawirusa w Europie Środkowo-Wschodniej, naukowcy mają nadzieję, że zidentyfikowanie osób o wyższym ryzyku zachęci ich do wstrzyknięcia i da im dostęp do bardziej intensywnych opcji leczenia w przypadku zarażenia.

„Po ponad półtora roku pracy udało się zidentyfikować gen odpowiedzialny za predyspozycje do poważnej choroby (z koronawirusem)” – powiedział minister zdrowia Adam Nidzelsky.

„Oznacza to, że w przyszłości będziemy w stanie… zidentyfikować osoby predysponowane do poważnego cierpienia na COVID”.

Naukowcy z Białostockiego Uniwersytetu Medycznego odkryli, że gen był czwartym najważniejszym czynnikiem określającym ryzyko zachorowania na COVID-19, po wieku, wadze i płci.

Gen ten występuje u około 14 proc. populacji Polski, w porównaniu z 8-9 proc. w całej Europie i 27 proc. w Indiach – powiedział Marcin Muniuszko, kierujący projektem profesor.

Inne badania wykazały również znaczenie czynników genetycznych w nasileniu rozwoju COVID-19.

W listopadzie brytyjscy naukowcy powiedzieli, że zidentyfikowali wersję genu, która może być związana z dwukrotnie większym ryzykiem niewydolności płuc wywołanej przez COVID-19.

(Sprawozdawczość Alana Sharlisha i Anny Lodarczak-Simczuk; Redakcja Garetha Jonesa)

READ  Projektant logo British Rail przerażony „chaosem” zielonych zmian | projekt