Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Połączone obrazowanie i biopsja płynna w przypadku raka szyjki macicy

Połączone obrazowanie i biopsja płynna w przypadku raka szyjki macicy

Autorzy – naukowcy z University of California San Diego (UCSD) i Johns Hopkins University – zauważają, że biopsja płynna okazała się obiecującym narzędziem, które może być w stanie przezwyciężyć niektóre wady obrazowania.


„Przyszłe prace powinny nadać priorytet najlepszym synergii między obrazowaniem a biopsją płynną jako zintegrowane podejście do optymalnego leczenia raka szyjki macicy” – napisali autorzy.


W kontekście wstępnego planowania szyjki macicy i oceny odpowiedzi, coraz częściej stosuje się obrazowanie, szczególnie w placówkach o dużych zasobach, zapewniających dostęp do tomografii komputerowej (CT), rezonansu magnetycznego (MRI) i pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). W rzeczywistości w 2018 r. Obrazowanie zostało włączone do Międzynarodowej Federacji Położnictwa i Ginekologii Systemu Stopniowania Raka Szyjki Macicy.


„MRI jest przydatny w porównaniu z tomografią komputerową do oceny wielkości i rozległości pierwotnego raka szyjki macicy ze względu na lepszą rozdzielczość kontrastu” – napisali autorzy. „Ponadto metody ilościowe, w tym MRI ważone dyfuzją i dynamiczne ze wzmocnieniem kontrastowym, dają nadzieję na poprawę odpowiedzi na leczenie i oceny prognostycznej”.


Fotografia ma jednak swoje wyzwania. Obejmuje to „ograniczoną zdolność do wykrywania mikroskopowych przerzutów lub rozróżniania między zmianami po chemioterapii a guzem resztkowym”, napisali autorzy, dodając, że wstępne dowody sugerują, że płynna biopsja może być w stanie określić odpowiedź i oporność na leczenie raka szyjki macicy wcześniej niż konwencjonalne metody.


Powiązane czytanieCopyright © 2022 LabPulse.com

READ  Kobieta chora na gruźlicę, jeśli nie zastosuje się do nakazu sądowego poddania się leczeniu, zostaje aresztowana i odizolowana