Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pogoda: „wyższe niż normalnie” ryzyko wystąpienia cyklonu pozazwrotnikowego w Nowej Zelandii w tym sezonie

Średnio co najmniej jeden cyklon pozazwrotnikowy przechodzi każdego roku w promieniu 550 kilometrów od Nowej Zelandii, a w nadchodzącym sezonie ryzyko wystąpienia cyklonu pozazwrotnikowego, który nas dotknie, jest uważane za wyższe niż normalnie.

„Średnia liczba długoterminowych cyklonów tropikalnych na południowo-zachodnim Pacyfiku (w tym w Morzu Koralowym) wynosi około 10 na sezon”, mówi Chris Noble, główny meteorolog MetService i przewodniczący Regionalnego Komitetu Cyklonów Tropikalnych.

„W tym sezonie oczekuje się, że aktywność huraganów będzie bliska lub nieco wyższa od średniej”.

Na podstawie warunków w poprzednich sezonach modelowanie sugeruje, że co najmniej trzy nadchodzące cyklony tropikalne osiągną siłę kategorii 3, przy średniej prędkości wiatru co najmniej 119 km/h.

NIWA twierdzi, że huragany kategorii 5 – z utrzymującymi się wiatrami przekraczającymi 199 km/h – występowały od wielu lat w warunkach podobnych do tych, które będą miały miejsce w sezonie 2021/22.

Jeśli dawny cyklon tropikalny zbliża się do kraju, istnieje prawie taka sama szansa, że ​​będzie śledzić wschód lub zachód od Wyspy Północnej i może wylądować.

Możliwe są ulewne deszcze, silne wiatry, niebezpieczne warunki na morzu i uszkodzenia wybrzeży – a kiwi będą pamiętać zniszczenia, które pozostawił po sobie. cyklony 2018 fihi I Gita, co skutkuje trudną pogodą, Burze przybrzeżne i powodzie do części kraju.

Dlatego musimy przygotować się na wszelkie rozwijające się huragany lub inne trudne warunki pogodowe, które mogą uderzyć.

„Nie potrzeba bezpośredniego uderzenia ani silnego huraganu, aby spowodować poważne szkody lub zagrażającą życiu pogodę” – mówi Noble.

„Jeśli prognozowana jest ciężka pogoda, zachęcamy opinię publiczną do przestrzegania oficjalnych porad National Weather Service, biur zarządzania katastrofami lub lokalnej obrony cywilnej”.

Jeśli przewiduje się, że cyklony dotkną Nową Zelandię przy złej pogodzie, oficjalne porady zostaną przekazane za pomocą prognoz pogody, zegarków i ostrzeżeń MetService. Nawet jeśli obszary lądowe nie zostaną naruszone, nadal istnieją ostrzeżenia dla statków na morzu.

READ  COVID-19: protest w Melbourne przeciwko blokadzie może zwiększyć liczbę przypadków w Wiktorii