Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwszy sprawdzony statek kosmiczny SpaceX wraca do fabryki na ewentualną emeryturę

Pierwszy sprawdzony statek kosmiczny SpaceX wraca do fabryki na ewentualną emeryturę

Podczas gdy SpaceX spędził większą część trzech tygodni na badaniu pierwszego latającego statku kosmicznego Starship, aby przetrwać start i lądowanie na dużych wysokościach, wydaje się, że firma zdecydowała się wycofać pocisk zamiast ponownie latać.

25 maja, cztery dni po ponownym zainstalowaniu numeru seryjnego statku kosmicznego 15 (SN15) na jednym z suborbitalnych stanowisk startowych SpaceX, do jego nosa przymocowano dźwig, a do jego boku przymocowano nośnik. Dzień później historyczny prototyp statku kosmicznego został podniesiony z Mount B, zainstalowany na tym lotniskowcu, przeniesiony z platformy startowej i z powrotem w kierunku fabryki SpaceX Boca Chica, Texas Starship.

Dzień po ponownym zainstalowaniu statku kosmicznego SN15 na platformie startowej, dając SpaceX nieograniczony dostęp do tyłu, wszystkie trzy sprawdzone w locie silniki Raptor zostały usunięte – pierwsze tego rodzaju, które przetrwały profil lotu. Biorąc pod uwagę wielką wartość burzenia i inspekcji pierwszych Raptorów na dużych wysokościach zainstalowanych w locie, usunięcie to prawdopodobnie byłoby niezawodne niezależnie od przyszłości SN15, mimo że pozostawił statek kosmiczny na skrzyżowaniu dróg.

Po usunięciu już używanych sześciu nóżek do lądowania, statek kosmiczny SN15 został nieco rozplątany na platformie startowej, podczas gdy fani z niecierpliwością obserwowali, czy zostaną zainstalowane nowe nogi lub silniki. Przez grube i cienkie, podczas gdy CEO Elon Musk Zrobiłem Wskazując, że SpaceX „może wkrótce spróbować zrewidować SN15” niecałe dwa dni po historycznym lądowaniu, szybko stało się jasne, że firma zdecydowała się nie używać ponownie.

READ  Technologia rzeczywistości wirtualnej może wzmocnić efekty tradycyjnej rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym Nowości

Do pewnego stopnia, zwłaszcza jeśli sprawdzone w locie silniki Raptor SN15 najwyraźniej stałyby się bezużyteczne przez wystawienie na działanie wody natychmiast po lądowaniu, „ponowne użycie” statku kosmicznego byłoby bardziej symboliczne niż cokolwiek innego. Po dokładnym zbadaniu łatwo będzie ustalić, czy konstrukcje statku kosmicznego i systemy mechaniczne / hydrauliczne będą gotowe do drugiego startu, ale 10-kilometrowa (6,2 mil) ścieżka powolnego lotu została już ukończona. Nadaje się tylko do testowania obcej i niesprawdzonej metody lądowania statku kosmicznego.

W tym sensie kolejna w pełni udana operacja startu i lądowania na dystansie 10 km przyniesie korzyści rozwojowi statku kosmicznego tylko w takim stopniu, w jakim zwiększy zaufanie do profilu lądowania, udowadniając, że pierwszy sukces nie był przypadkiem – chociaż jest to niezwykle mało prawdopodobne. Należy zauważyć, że SpaceX również nie planował odzyskania pierwszego statku kosmicznego zainstalowanego w kosmosie, zamiast tego (nominalnie) wykonać miękkie lądowanie na Oceanie Spokojnym, jeśli prototypowi uda się bez problemu przejść inauguracyjny lot kosmiczny.

Jeśli ten „orbitalny lot testowy” zakończy się pełnym sukcesem, SpaceX prawdopodobnie będzie miał wystarczającą pewność siebie – i wystarczającą liczbę organizatorów danych – aby podjąć pierwszą próbę odzyskania orbitującego statku kosmicznego na Ziemi. W międzyczasie, wraz z rosnącym orbitalnym miejscem startu, poruszającym się teraz w szybkim tempie, dziesiątki milionów dolarów niestandardowego sprzętu do padów, gigantyczne dźwigi i miesiące pracy, siedząc kilkaset stóp nad lądowiskiem, próbując nadać kopertę SN15 prawdopodobnie nie warte ryzyka.

Wszystko, co kryje się za statkiem kosmicznym SN16, SpaceX niedawno zaczęło układać swój pierwszy super ciężki, zdatny do lotu wzmacniacz. (NASASpaceflight – bocachikagal)

SN15 jest również historycznym instrumentem po udanym lądowaniu i istnieją oznaki – to znaczy miejsce, do którego SpaceX przeniósł rakietę – że statek kosmiczny będzie stale wyświetlany obok fabryki, która go zbudowała. Istnieje ograniczona możliwość, że statek kosmiczny SN16 – w całości skończony – zostanie wysłany na miejsce startu, zamiast kierować się prosto na złomowisko, ale każdy test z konieczności opóźniłby budowę platformy orbitalnej, a wszelkie działania lotnicze prawdopodobnie pochłonęłyby SN16 w oceanie. . Ryzykujesz wylądowanie na ziemi.

READ  Strep A: Nowe protokoły wydane w Wielkiej Brytanii, gdy farmaceuci zajmują się dostawami penicyliny | Pasek A

Ostatecznie wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że SpaceX zrobi wszystko podczas inauguracyjnej próby orbitalnego startu statku kosmicznego, nawet jeśli oznacza to niewiele testów naziemnych lub dostępność lotu przez kilka miesięcy.

Pierwszy sprawdzony statek kosmiczny SpaceX wraca do fabryki na ewentualną emeryturę