Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pięć najlepszych książek science fiction i fantasy 2022 roku | Książki science-fiction

głęboko koło Orkadia
Harry Józefina Giles (Pikador)
Laureat nagrody Arthura C. Clarke’a w 2022 rTo niezwykły wyczyn języka i wyobraźni: powieść poetycka napisana w orkadyjskim języku szkockim, z żywym i pomysłowym tłumaczeniem na język południowy na dole strony. Jeśli brzmi to odpychająco lub niejasno, nie powinno: Deep Wheel Orcadia to burzliwa lektura. Na tytułową stację kosmiczną przybywają dwie postacie: Astrid wracająca z Marsa do rodzinnego domu; i Darling, uciekinier. Dołączają do „Thraan mixter-maxter o fock”, „odwróconej mieszanki ludzi”, którzy pracują na stacji, wydobywając dziwną substancję o nazwie Światło z pobliskiego gazowego giganta. Mały świat kół znajduje się blisko rodzinnych Orkadów Gilesa w stosunku do kontynentu, a książka szczegółowo opisuje ich ciężką pracę i ciężką zabawę: picie, taniec, miłość i przynależność. Na każdej stronie jest świetny język, a jeśli fabuła jest trochę niechlujna, całość zapewnia niezapomniane zanurzenie się we wspólnocie i wyobcowaniu.

RF Kuang, Babel: Tajemnicza historia (HarperVoyager)

Babilon
RF Kwang (Harper Voyager)
Bestsellerowa alternatywna historia Kuang to złożony list miłosny do Oksfordu, opisujący jej piękno i nieunikniony udział w okropnościach imperializmu. W wersji powieści z 1828 roku Wielka Brytania pracuje nad magicznym „srebrem” i wykorzystała swoją moc, by podbić większość świata. Robin Swift, kantońska sierota przywieziona do Londynu przez tajemniczego profesora Lovella, jest entuzjastycznym studentem języków, który chce dołączyć do Babylon Institute of Translation w Oksfordzie. Powieść jest częściowo płynnie napisaną fikcją, a częściowo naukową (wraz z przypisami) w kwestiach językowych i etymologicznych. Sednem jest fascynująca analiza sposobu, w jaki tłumaczenie działa, łącząc różne języki i kultury poprzez ich deterministyczny „krążenie”. Bogata i przekonująca opowieść, która ma zęby.

Emily St. John Mandel, Morze Spokoju (Picador)

Morze spokoju
Emily St. John Mandel (Pikador)
autor Stacja jedenasta Z czterech głównych wątków splata przebiegłą opowieść o podróżach w czasie. młody Edwin St. Andrew przepływa Atlantyk parowcem w 1912 roku, porzucając grzeczne towarzystwo dla piękna opustoszałej kanadyjskiej dziczy; W 23 wieku Olive Llewellyn podróżuje ze swojego domu na Księżycu, aby odbyć podróż po Ziemi, promując swoją najnowszą powieść o globalnej pandemii; W roku 2020 nastolatka o imieniu Vincent wkracza do lasu Vancouver z kamerą wideo. A w innym stuleciu detektyw Gasperi Jack Roberts, zatrudniony do zbadania tajemnicy w północnoamerykańskiej dziczy, postanawia odkryć, w jaki sposób te linie czasowe są ze sobą powiązane. Powieść zaczyna się powoli, ale nabiera nieubłaganego i nieubłaganego rozmachu, gdy przeplatają się różne elementy: życie i anty-życie, rzeczywistość i iluzja, miłość i pamięć. Charakterystyczne i błyskotliwe dzieło jednego z głównych głosów gatunku.

READ  Podczas gdy pierwsi słuchacze unikają Złotych Globów, czy pokazy rozdania nagród to ich dzień? | Złote Globy 2022
Paul McCauley, Poza linią wypalenia (Gollancz)

poza linię spalania
Paul McCauley (Gołańcz)
Powieść UFO jak żadna inna. W odległej przyszłości McCauley światła na niebie i statki kosmiczne nie są zauważane przez ludzi, ale przez wyewoluowane formy życia zwierząt, które zastąpiły nas po naszym wyginięciu. Wyrafinowane szopy McCauleya są pięknie napisane, a ich rozsądne, zrównoważone społeczeństwo jest soczewką, przez którą odbijają się wady ludzkości. Powolna, wciągająca historia jest tak kusząca dla czytelnika, że ​​ujawnione przez nią zwroty akcji pozostają poza zasięgiem wzroku, dopóki nie zostaną ujawnione z maksymalnym efektem. McCauley jest, jak dla mnie, najlepszym obecnie pisarzem science-fiction w Wielkiej Brytanii, a oto jest u szczytu swoich możliwości.

Goliat autorstwa Tochi Onyebuchi (Tor)

Goliat
Tochi Onibuchi (Słup)
Wielka, odważna historia przyszłości, która w fachowo zaplanowanych szczegółach i zakresie dotyczy masowego exodusu ze zdewastowanej Ziemi i losu tych, którzy zostali. W latach pięćdziesiątych bogaci ludzie porzucają planetę Ziemię, by wieść bardziej odpowiednie życie w zaawansowanych technologicznie kosmicznych koloniach. Biedni walczą w rozpadającej się infrastrukturze, podczas gdy bogaci kupują pamiątki ze swojego dawnego życia i wysyłają żyjących ze świata cegła po cegle. Strukturalnie jest to powieść ambitna, tryskająca prawą energią: Onibuchi radzi sobie ze swoją barwną narracją i dużą obsadą postaci z pewnością siebie. Zasadniczo satyra na gentryfikację, z „ostateczną granicą” przestrzeni stylizowaną na nowe przedmieścia, Goliat jest monumentalnym osiągnięciem.

Aby przeglądać wszystkie książki science fiction i fantasy zawarte w The Guardian i Observer’s Best Books of 2022 opiekunbookshop.com. Mogą obowiązywać opłaty za dostawę.