PGE Energia Odnawialna, jednostka wykorzystania OZE należąca do rządu polskiego Polska Grupa Energetyczna (PGE) otrzymało pozwolenie na budowę parku fotowoltaicznego o mocy 100 MW na Grębowie., W powiecie tornopreckim w województwie podkarpackim w południowo-wschodniej Polsce.

Park fotowoltaiczny będzie działał do końca 2023 roku. Będzie posiadał dwa bloki o mocy 50 MW – linię PV Jeziórko 1 i elektrownię PV Jeziórko 2. Po ukończeniu obiekt będzie największą elektrownią słoneczną w Polsce.

Firma uzyskała również zgodę na produkcję 200 MW energii słonecznej. W tym dwie kolejne elektrownie o mocy 13 MW, które niedawno uzyskały koncesję w Łosicach w województwie mazowieckim we wschodniej Polsce.

Uzyskiwanie wszelkich zgód, zgód środowiskowych i innych istotnych dokumentów to złożony proces, który może zająć miesiące” – powiedział Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

Projekt wpisuje się w plany firmy dotyczące zainstalowania 3 gigawatów energii słonecznej do 2030 roku.

W 2019 roku PGE podpisała umowę z producentem srebra i miedzi KGHM Sort Polska Miedź SA (KGHM) Moc energii słonecznej 500 MW W jednym z zakładów górniczych.

PGE Energia Odnawialna eksploatuje obecnie 33 elektrownie wodne, 14 farm wiatrowych oraz elektrownię fotowoltaiczną o mocy 600 kW o łącznej mocy 2,1 GW. Jednak jej spółka matka jest jednym z największych producentów energii węglowej w Europie, z dwiema dużymi kopalniami węgla brunatnego i około 40 elektrowniami wykorzystującymi głównie węgiel kamienny i brunatny. Obecnie stanowi około 36% polskiego rynku energii. Ministerstwo Skarbu Państwa posiada 57,39% udziałów w spółce.