Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pfizer oskarżył Covid o zysk, ponieważ sprzedaż w pierwszym kwartale osiągnęła 26 miliardów dolarów | Pfizer

Pfizer wygenerował prawie 26 miliardów dolarów (21 miliardów funtów) przychodów w pierwszych trzech miesiącach roku, większość szczepionki Covid-19 i nowych tabletek antykoncepcyjnych do leczenia wirusa, wywołując nowe oskarżenia o pandemiczne spekulacje.

Szczepionki przeciw Covid uratowały wiele istnień ludzkich na całym świecie i złagodziły presję na systemy opieki zdrowotnej, ale firma Pfizer spotkała się z krytyką cen i odmową ich wykonania. Zrzeczenie się ochrony patentowej, aby umożliwić innym wykonanie ciosu.

W zeszłym tygodniu 35 aktywistów z Global Justice Now, Act-Up London oraz Just Treatment i Stop Aids protestowało przeciwko temu, co nazywają spekulacją pandemiczną, dostarczając taczki pełne fałszywych pieniędzy do brytyjskiej siedziby firmy Pfizer w Surrey w dniu dorocznego zgromadzenia akcjonariuszy. Firma.

Firma z siedzibą w Nowym Jorku Całkowita zarejestrowana sprzedaż 25,7 miliarda dolarów w pierwszym kwartale, o 77 procent więcej niż rok wcześniej. Z tej kwoty 13,2 miliarda dolarów pochodziło z przeboju Comirnaty opracowanego z niemieckim BioNTech, napędzanego globalnym zainteresowaniem, w tym szczepionkami dla dzieci powyżej piątego roku życia i dawkami przypominającymi. Pfizer i BioNTech starają się również o zgodę USA na stosowanie szczepionki u dzieci w wieku od sześciu miesięcy do czterech lat.

Kolejne 1,5 miliarda dolarów pochodziło z Paxlovid, pigułki Covid dla osób z wysokim ryzykiem poważnych chorób, w tym hospitalizacji lub śmierci. Leczenie otrzymało awaryjne zatwierdzenie od amerykańskiego organu regulacyjnego pod koniec grudnia, a także zostało zatwierdzone przez Wielką Brytanię i Unię Europejską.

Pfizer zarobił dziesiątki miliardów dolarów podczas pandemii na swoich produktach związanych z Covid, podobnie jak bostońska firma biotechnologiczna Moderna, która przynosiła straty, dopóki nie zaczęła sprzedawać szczepionki przeciw Covid-19.

Tim Burley, aktywista farmaceutyczny w Global Justice Now powiedział: Podczas pandemii firma Pfizer odmawiała dzielenia się swoją technologią i wiedzą. Zamiast tego utrzymał monopol na kontrolę nad szczepionkami i leczeniem, co ograniczyło globalne dostawy.

Pomimo wezwań aktywistów, aby zezwolić krajom południowym na produkcję szczepionek i leków, firma Pfizer nadal czerpie zyski ze zdrowia ludzi. W zeszłym roku przychody Pfizera prawie się podwoiły, a teraz wygląda na to, że kasa firmy jest przygotowana na jeszcze większą inflację. W czasie, gdy miliony wciąż nie są w stanie uzyskać szczepionek lub leczenia Covid-19, to ciągłe wykorzystywanie pandemii jest przerażające”.

Przychody Pfizera podwoiły się w zeszłym roku do 81,3 miliarda dolarówOczekuje, że w tym roku osiągnie rekordową sprzedaż od 98 miliardów do 102 miliardów dolarów, z czego połowa będzie pochodzić z produktów Covid – 32 miliardy dolarów z Kommernate i 22 miliardy dolarów z Baxolvid.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Inne firmy, kierowane przez AstraZeneca, największą brytyjską firmę farmaceutyczną, i Johnson & Johnson, dużą firmę amerykańską, poszły drogą non-profit i wyceniły szczepionki Covid po kosztach podczas pandemii. Pod koniec zeszłego roku AstraZeneca odeszła od cen niekomercyjnych w nowych kontraktach, ale Twierdzi, że nadal oferuje „uczciwe ceny”.

Pfizer twierdzi również, że oferuje niższe stawki biednym krajom. W marcu zawarł umowę z UNICEF na dostawę do 4 milionów kursów Baxlovid do 95 krajów o niskich i średnich dochodach po cenie non-profit, podczas gdy te o wysokich do średnich dochodach zapłacą cenę ustawiony pod nim. Wielopoziomowa strategia cenowa.

Moderna zobowiązała się, że nie będzie patentować swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi w niektórych krajach o niskich i średnich dochodach.

READ  BT stoi w obliczu pozwu o 600 mln funtów w sprawie opłat za telefony stacjonarne | BT