Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Peters spotyka się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy na szczycie NATO

Nowa Zelandia powiedziała Ukrainie, że będzie szukać dalszych sposobów, aby pomóc jej wygrać wojnę z Rosją.

Sekretarz stanu Winston Peters spotkał się w nocy w Brukseli podczas szczytu NATO ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytrem Kulebą.

Od czasu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku Nowa Zelandia przeznaczyła ponad 100 mln dolarów pomocy finansowej i przeszkoliła tysiące ukraińskich żołnierzy.

Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii stwierdził, że „logiczne” jest przekonanie, że Chiny monitorują Rosję i reakcję świata na wojnę.

Peters nie wyjaśnił, w jaki sposób rząd będzie w dalszym ciągu pomagać Ukrainie, ale powiedział 1News, że chociaż Nowa Zelandia jest geograficznie odległa, wynik wojny ma znaczenie.

„Jeśli Rosja wygra tę wojnę w sposób, w jaki ją rozpoczęła, to się nie skończy. Będą jej reperkusje na całym świecie. Dlatego jest to ważne” – powiedział. „Mam nadzieję, że to nie będzie trwało tak jak teraz i że naród ukraiński zwycięży. To jest zasadnicza część tej rozmowy” – dodał.

Sytuacja na Ukrainie była również istotna, ponieważ NATO w dalszym ciągu uważnie monitorowało Chiny i ich wpływy w regionie Indo-Pacyfiku. Choć Peters chciał podkreślić, że nie będzie spekulował, stwierdził, że „logiczne” jest przekonanie, że Chiny monitorują Rosję i reakcję świata na wojnę.

Przywódcy opracowują plany tzw. operacji finansowej „antytrumpowej” Ukrainy.

Jednak Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg poszedł dalej: „Jak najbardziej udany [Vladimir] Putina na Ukrainie i prawdopodobnie będziemy świadkami czegoś podobnego na Morzu Południowochińskim”.

Ukraina była głównym punktem dyskusji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO z 32 krajami, które zgodziły się działać na rzecz zwiększenia roli sojuszu w koordynowaniu pomocy.

Istniały obawy, że druga prezydentura Donalda Trumpa przyniesie „wiatry zmian politycznych” i że potencjalny pakiet pomocy wojskowej o wartości 100 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat będzie miał na celu wsparcie „antytrumpowego” wsparcia Zachodu dla Ukrainy.

READ  Potwierdzone: ten most ze szklanym dnem bije rekordy

Oczekuje się, że szczegóły zostaną omówione w nadchodzących tygodniach, a ostateczne potwierdzenie zaplanowano na kluczowy szczyt NATO w Waszyngtonie w lipcu, na który zaproszono również Nową Zelandię.