Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pelosi dziękuje Polsce za wsparcie Ukrainy, spotyka się z prezydentem

Warszawa, Polska (AFP) – Delegacja wysokiego szczebla Kongresu USA pod przewodnictwem przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi przybyła w poniedziałek do Warszawy, aby wyrazić wdzięczność Polsce za jej humanitarne i inne wsparcie dla Ukrainy.

Pelosi i sześciu amerykańskich prawników spotkało się w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą i polskimi prawodawcami. Wizyta przyszła tuż po weekendowej wizycie w Kijowie Spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zobowiązali się wspierać jego kraj do czasu pokonania Rosji.

W oświadczeniu po spotkaniu z Dudą Pelosi nazwał go „ważnym partnerem we wspieraniu narodu ukraińskiego w obliczu brutalnej i nieuzasadnionej wojny Putina”.

Podczas spotkania, powiedziała, członkowie jej delegacji „wyrazili głęboką wdzięczność Ameryki polskiemu rządowi i Polakom za otwarcie ich serc i domów dla ukraińskich uchodźców oraz potwierdzili zobowiązanie naszego narodu do dalszego wspierania wysiłków humanitarnych Polski”.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała kryzys uchodźczy, w wyniku którego z kraju uciekło ponad 5,5 miliona ludzi. Największa dotychczas grupa – ponad 3 mln osób – przybyła do Polski, a wielu z nich pozostało.

Zwykli obywatele polscy zabierali Ukraińców do domu, a rząd i wolontariusze mobilizowali się do pomocy na niezliczone sposoby.

Podróż ma miejsce dwa dni po tym, jak prezydent USA Joe Biden zwrócił się do Kongresu o 33 miliardy dolarów na wsparcie wojny Ukrainy z Rosją, ponad dwukrotnie więcej niż 13,6 miliarda początkowej pomocy, która jest teraz prawie wyczerpana. Środek ten ma na celu poinformowanie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, że ​​amerykańska broń i inne formy pomocy nie znikną.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej w Rzeszowie członkowie delegacji Kongresu jednogłośnie pochwalili obronę Ukrainy, przedstawiając swoją walkę jako dobra ze złem oraz zapewniając ciągłe długoterminowe wsparcie wojskowe, humanitarne i gospodarcze USA.

___

Więcej relacji AP z wojny na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

READ  UE ostrzega, że ​​polskie regiony mogą stracić środki w strefach „nie-LGBT” Świat | Aktualności