Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pakiet wynagrodzeń byłego szefa Shell, Bena van Burdena, wzrósł do 9,7 miliona funtów

Pakiet wynagrodzeń byłego szefa Shell, Bena van Burdena, wzrósł do 9,7 miliona funtów

  • Napisane przez Toma Espnera
  • Korespondent biznesowy BBC News

Źródło obrazu, Getty Images

Były szef Shella, Ben van Burden, otrzymał w zeszłym roku pakiet wynagrodzeń w wysokości 9,7 miliona funtów, czyli o ponad 50% więcej niż w 2021 roku.

Shell odnotował w ubiegłym roku najwyższy roczny zysk w swojej 115-letniej historii po tym, jak ceny energii gwałtownie wzrosły w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ogromne zyski firm energetycznych zwiększyły presję, aby opodatkować je bardziej, ponieważ gospodarstwa domowe zmagają się z rosnącymi rachunkami za energię.

Shell osiągnął rekordowy zysk w wysokości 39,9 mld USD (32,2 mld GBP) w 2022 r., czyli dwukrotnie więcej niż w poprzednim roku.

Kiedy ich wyniki zostały opublikowane w lutym, partie opozycyjne stwierdziły, że zyski firmy były „oburzające” i że rząd pozwolił firmom energetycznym „uwolnić się” od podatków.

W 2021 roku Van Burden zarobił równowartość 6,3 miliona funtów – i został zapłacony w euro, ponieważ Shell nie przeniósł jeszcze swojej siedziby z Holandii do Wielkiej Brytanii.

Zastąpił go 1 stycznia br. Wael Sawan, były szef działu gazu i energii odnawialnej w firmie Shell.

Raport roczny mówi, że pan Sawan został mianowany z pensją w wysokości 1,4 miliona funtów, chociaż płatności związane z wynikami często mogą znacznie zwiększyć ogólny pakiet wynagrodzeń. Pensja Van Burdena wyniosła 1,4 miliona funtów w 2022 roku.

Pakiet wynagrodzeń pana Van Burdena został skrytykowany przez organizację charytatywną Global Witness zajmującą się prawami człowieka i ochroną środowiska.

„Wzywamy rząd Wielkiej Brytanii do wprowadzenia podatku od nieoczekiwanych dochodów w przyszłotygodniowym wiosennym budżecie, który obejmuje premie dla kadry kierowniczej”.

Dean Bruckner, dyrektor ds. Polityki w brytyjskim Stowarzyszeniu Akcjonariuszy, które działa na rzecz praw akcjonariuszy, powiedział, że ma obawy, że pakiet wynagrodzeń Van Beurdena wydaje się „nie do utrzymania”.

Powiedział, że takie ugody mogą „zdyskredytować świat korporacji”.

Inflacja w Wielkiej Brytanii gwałtownie rosła, a głównym czynnikiem były ogromne podwyżki kosztów energii.

Wraz ze wzrostem cen we wszystkich dziedzinach, co wywiera presję na rodziny w trudnej sytuacji, więc koncerny naftowe i gazowe zostały poddane naciskom politycznym.

Kiedy był kanclerzem, przynosił premierowi Rishi Sunakowi 25% daniny od zarobków energetycznych.

Odsetek ten został zwiększony do 35% od stycznia 2023 roku przez obecnego kanclerza Jeremy’ego Hunta i będzie trwał do 2028 roku.

Podatek dotyczy zysków z wydobycia ropy i gazu w Wielkiej Brytanii, ale nie dotyczy rafinacji lub sprzedaży benzyny i oleju napędowego.

Mniej niż 5% zysków Shell pochodzi z produkcji w Wielkiej Brytanii.

Program ten był krytykowany za przyznanie firmom naftowym ulgi inwestycyjnej w wysokości 80%, co generalnie pozwoliło im odzyskać 91 pensów za każdy zainwestowany funt, w tym ropę i gaz.

Ta ulga inwestycyjna została obniżona z 80% do 29% od 1 stycznia.

Jednak Harbour Energy, największy producent ropy na Morzu Północnym, był głośnym krytykiem podatku.

W czwartek powiedziała, że ​​przychody Levi’s z energii „prawie wymazały nasze zarobki za rok”. Harbor odnotował zysk przed opodatkowaniem w wysokości 2,5 miliarda dolarów, ale podatki – w tym 1,5 miliarda dolarów przeznaczone na podatek – pozostawiły firmie 8 milionów dolarów zysku po opodatkowaniu.

Dodała, że ​​dało to firmie impuls do ekspansji międzynarodowej.

Rzecznik powiedział, że Harbor Energy nie posunęło się naprzód w zakresie wierceń w dwóch miejscach, ani nie było zaangażowane w ostatnią rundę licencjonowania offshore na Morzu Północnym.

Rzecznik dodał, że planowane zwolnienia są w trakcie konsultacji.