Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Akcje banków w Dolinie Krzemowej spadają po rozpoczęciu sprzedaży akcji

Akcje banków w Dolinie Krzemowej spadają po rozpoczęciu sprzedaży akcji

Akcje Silicon Valley Bank spadły o 60 procent w czwartek, dzień po rozpoczęciu sprzedaży akcji o wartości 2,25 miliarda dolarów, aby wzmocnić swój bilans, gdy zmaga się ze spadkiem depozytów od start-upów technologicznych.

Akcje SVB Financial Group, spółki macierzystej Silicon Valley Bank, odnotowały największy spadek w historii, usuwając 9,6 miliarda dolarów z kapitalizacji rynkowej grupy bankowej, po tym, jak przyznała się do znacznych strat na sprzedaży papierów wartościowych, próbując zwiększyć płynność.

SVB poinformowało w środę, że straciło prawie 1,8 miliarda dolarów ze sprzedaży około 21 miliardów dolarów papierów wartościowych, co stanowi około 80 procent jego portfela papierów wartościowych oznaczonych jako dostępne do sprzedaży.

Spadek ten spowodował szersze rozprzestrzenienie się efektu domina wśród akcji spółek finansowych, co zwróciło uwagę na potencjalny wpływ wyższych stóp procentowych na dochody odsetkowe netto innych banków. Cztery największe amerykańskie banki – JPMorgan, Citigroup, Wells Fargo i Bank of America – straciły 52,4 miliarda dolarów swojej wartości rynkowej podczas czwartkowego handlu.

SVB, bankowy partner połowy firm z branży technologii i nauk przyrodniczych wspieranych przez amerykańskie fundusze venture capital, odnotował spowolnienie w finansowaniu kapitału podwyższonego ryzyka, a także spalone środki pieniężne dla wielu swoich klientów i straty na inwestycjach poniesionych, gdy stopy procentowe były wysokie. niższe poziomy.

„Podczas gdy wdrożenie VC było zgodne z naszymi oczekiwaniami, zużycie gotówki przez klientów pozostało wysokie i dalej rosło w lutym, co skutkowało niższymi niż oczekiwano depozytami” – powiedział inwestorom dyrektor generalny Greg Baker.

Powiedział, że bank podjął działania w celu wzmocnienia swojej pozycji finansowej, „ponieważ spodziewamy się utrzymywania wysokich stóp procentowych, presji na rynki publiczne i prywatne oraz wysokiego poziomu wypalenia gotówki ze strony naszych klientów, którzy inwestują w swoje biznesy”.

READ  Vodafone nie działa: Sieć telefoniczna nie działa, ponieważ klienci mają trudności z wykonywaniem połączeń

Chris Kotofsky, analityk giełdowy w Oppenheimer, powiedział, że SVB „postawiło się na haczyku” z powodu dużej ekspozycji na rosnące stopy procentowe.

Wynika to z decyzji podjętej w szczytowym okresie boomu technologicznego, aby przechowywać 91 miliardów dolarów ze swoich depozytów w długoterminowych papierach wartościowych, takich jak amerykańskie obligacje skarbowe, które są uważane za bezpieczne, ale obecnie są warte mniej niż wtedy, gdy kupił je SVB ze względu na podwyższone stopy procentowe Rezerwy Federalnej .

Kotowski powiedział, że SVB jest „nietypowe” pod względem wrażliwości na stopy procentowe w porównaniu z resztą amerykańskiego sektora bankowego.

Według Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów amerykański sektor bankowy ponosi 620 miliardów dolarów niezrealizowanych strat z tytułu posiadania papierów wartościowych w wyniku wyższych stóp procentowych. Jej przewodniczący Martin Gruenberg powiedział 6 marca, że ​​niezrealizowane straty na papierach wartościowych „wymiernie zmniejszyły raportowany kapitał własny w sektorze bankowym”.

Niektóre firmy venture capital powiedziały Financial Times, że są zaniepokojone spadkiem wartości akcji SVB i doradzają niektórym spółkom z ich portfela, aby rozważyły ​​wycofanie części swoich depozytów od pożyczkodawcy. Inni jednak powiedzieli, że nie udzielali takich porad swoim spółkom portfelowym.

Akcje pożyczkodawcy nadal spadały w handlu po godzinach, spadając o około 20 procent do mniej niż 90 USD za akcję.

W procesie pozyskiwania kapitału SVB poinformowało, że planuje sprzedać inwestorom swoje akcje zwykłe o wartości 1,25 miliarda dolarów oraz kolejne 500 milionów dolarów obowiązkowych zamiennych akcji uprzywilejowanych, które są mniej rozwadniające dla obecnych akcjonariuszy.

General Atlantic Private Equity zgodził się również na zakup akcji zwykłych banku o wartości 500 mln USD w oddzielnej transakcji prywatnej, która jest uzależniona od zakończenia oferty akcji.

Agencja Moody’s obniżyła w środę rating SVB Bank, powołując się na „istotną zmianę” w finansowaniu i rentowności banku w krótkim okresie, wskazującą na „wyższą tolerancję ryzyka w jego strategii finansowej i zarządzaniu ryzykiem”, niż wcześniej zrozumiała agencja.

READ  Ponad jedna piąta Brytyjczyków zmaga się, gdy inflacja cen artykułów spożywczych osiąga najwyższy poziom od 13 lat | kryzys kosztów życia