Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

PAHO promuje nadzór genetyczny w obu Amerykach – świat

PAHO promuje nadzór genetyczny w obu Amerykach – świat

Panama, 26 sierpnia 2022 r. (PAHO) – Przedstawiciele 17 laboratoriów zdrowia publicznego w regionie zebrali się w tym tygodniu na 26. sesji cyklu ewolucji wirusów i epidemiologii molekularnej (VEME) w Panamie. Szkolenie organizowane przez Instituto Conmemorativo Gorgas de Estudios de la Salud (ICGES) w Panamie, Fundację Oswaldo Cruz (FIOCRUZ) w Brazylii oraz Panamerykańską Organizację Zdrowia (PAHO) ma na celu wzmocnienie nadzoru genetycznego w obu Amerykach. .

„Badanie ewolucji wirusów jest kluczem do odkrycia mutacji lub wariantów, które mogą modyfikować szybkość przenoszenia lub nasilenie patogenu i wpływać na skuteczność testów diagnostycznych, szczepionek i leczenia” – powiedział Jairo Mendes, doradca ds. pojawiających się chorób wirusowych w Panamerykańska Organizacja Zdrowia. „To jest coś, co testowaliśmy z SARS-CoV-2, więc musimy pogłębić nadzór genetyczny pod kątem wszelkich pojawiających się lub ponownie pojawiających się wirusów” – dodał.

Ponad 120 osób z całego świata wzięło udział w 26. kursie VEME, kursie, który powstał na Uniwersytecie w Leuven w Belgii ponad 25 lat temu. Szkolenie, które odbyło się w dniach 21-26 sierpnia w Panamie, przeprowadziło około 50 ekspertów bioinformatyki z renomowanych instytucji naukowych z 15 krajów. Uczestnicy z regionu byli wspierani przez Panamerykańską Organizację Zdrowia przy wsparciu finansowym rządu USA.

Kurs składa się z sesji teoretycznych i praktycznych podzielonych na cztery moduły, począwszy od generowania danych od sekwencjonowania genetycznego po bardziej złożoną analizę tych sekwencji. Po raz pierwszy VEME zawierał również moduł skierowany do menedżerów i decydentów.

Dr Carlos Sainz, Sekretarz Generalny Ministerstwa Zdrowia Nikaragui, uznał szkolenie za „niezwykle ważne” zarówno dla techników przeprowadzających sekwencjonowanie genetyczne, jak i dla decydentów takich jak on. Powiedział: „Kurs dostarczył narzędzi do łączenia statusu epigenetycznego, sekwencjonowania genetycznego i informacji o epidemiologii molekularnej z politycznym i strategicznym podejmowaniem decyzji na poziomie każdego kraju”, zwracając uwagę na znaczenie „integracji metod technicznych z interdyscyplinarnym udziałem w podejmowaniu decyzji złożonych problemów.”

READ  Polio w ściekach Nowego Jorku wskazuje na rozprzestrzenianie się wirusa

Sekwencjonowanie i analiza genetyczna zapewniają wgląd w ewolucję wirusa i jego wariantów, a także jego geograficzne i czasowe rozproszenie. Analiza danych w odpowiednim czasie identyfikuje oznaki lub zmiany, które mogą mieć wpływ na zachowanie wirusa oraz na narzędzia i środki zdrowotne. Ponadto uzyskane informacje mogą być uzupełnieniem kierowania odpowiedzią na epidemię lub pandemię.

„Ten rodzaj analizy bioinformatycznej nie jest czymś, co jest powszechnie wykonywane w laboratoriach zdrowia publicznego w regionie, ponieważ wymaga szkolenia i edukacji” – powiedział Alexandre Martinez Caballero, dyrektor Departamentu Badań Genomiki i Proteomiki w Gorgas Institute w Panamie. „Od teraz wiele laboratoriów będzie w stanie przeprowadzić te analizy w swoich obiektach na czas i pod kątem różnych wirusów, które mogą się pojawić, takich jak ospa małp i inne” – powiedział.

Od początku pandemii COVID-19 zdolność sekwencjonowania do monitorowania SARS-CoV-2 i jego wariantów została rozszerzona w regionie przy wsparciu Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia i COVID-19 Regional Genomic Surveillance Network (COVIGEN), która obejmuje laboratoria z ponad 20 krajów w obu Amerykach.

PAHO zapewniło szkolenie w celu wzmocnienia sekwencjonowania genetycznego i włączenia go do nadzoru epidemiologicznego w krajach. Od 2020 r. COVIGEN wykonał ponad 426 000 sekwencji SARS-CoV-2 w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Kurs VEME jest kolejnym środkiem wzmacniającym nadzór i jest zgodny z Regionalną Strategią Nadzoru Genomowego na rzecz Gotowości i Reagowania na Epidemię, która zostanie omówiona we wrześniu przez liderów zdrowia w obu Amerykach podczas 30. Konferencji Zdrowia PAHO w Waszyngtonie.