Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ogromna kometa lub mała planeta zbliżająca się do ekscentrycznej orbity

Niedługo odwiedzi nas obiekt o orbicie mniej więcej rok świetlny od Słońca. Od prawie dekady ostrzega nas, że jest niezwykle duży jak na gościa z takiej odległości; Może stać się największą kometą w historii. Chociaż szacunki dotyczące obiektu 2014 UN271 zmieniają się szybko w miarę odnajdywania kolejnych obserwacji w zapisach, obecnie najlepsze przypuszczenie jest takie, że pojawił się on ostatni na orbitach planet. 3 miliony lat temuI potrwa dłużej, zanim wróci.

W terminologii astronomicznej „centrum mimośrodu” jest miarą tego, jak wydłużona jest orbita. Orbita idealnie okrągła ma mimośród zerowy, podczas gdy orbita, która jest prawie nieskończenie dłuższa niż jej szerokość, ma wartość bliską jedności. Na tej podstawie UN271 z 2014 r. jest w rzeczywistości dość ekscentryczny (co za tym idzie Ocena 0,99948 Została wykonana przez jednego z jej odkrywców), ale odpowiada również prawu w kategoriach potocznych, ponieważ nie przypomina żadnego obiektu, który widzieliśmy wcześniej.

2014 UN271 ma co najmniej 100 kilometrów (60 mil) szerokości i może mieć do 370 kilometrów (230 mil) szerokości. Jeśli to kometa, ponieważ większość obiektów ma takie orbity, jest to kandydatka na największą kometę, jaką kiedykolwiek widzieliśmy. Uważa się, że najbliższym konkurentem jest Kometa 1729 (kometa Sarpat), która miała prawdopodobnie około 100 kilometrów (60 mil) szerokości. Z drugiej strony, jeśli nigdy nie wytworzy ogona, pojawia się pytanie, w jaki sposób coś o takim składzie mogło osiągnąć odległości tysiąc razy większe od Słońca niż Neptun.

Dobrą wiadomością jest to, że mamy mnóstwo czasu na jej studiowanie. Nasze pierwsze zdjęcia ONZ271 z 2014 r. zostały zrobione, gdy znajdowała się prawie tak daleko od Słońca jak Neptun, ale od tego czasu przebyła tę odległość o jedną czwartą. W 2031 prawie dotknie orbity Saturna, zanim ponownie rozpocznie swoją podróż na zewnątrz. To nie jest wystarczająco blisko, aby uzyskać naprawdę dobry widok, z wyjątkiem nagłego zamieszania w priorytetach NASA, aby wysłać misję do przechwyć to!. Jednak biorąc pod uwagę skalę 2014 UN271, JWST może dać nam pełny obraz, jeśli tak jest Wreszcie Został już uruchomiony.

READ  Czekając na ducha: poszukiwanie ciemnej materii 1 km pod australijskim miastem | Wiadomości z Australii

Szacunki orbity są różne, ale wyglądają mniej więcej tak

Najbardziej ekscytująca byłaby sytuacja, gdyby 2014 UN271 rzeczywiście była gigantyczną kometą, a jej zewnętrzne warstwy zaczęły wyparowywać w miarę rozgrzewania się. Nie wiadomo, czy zbliżenie się do orbity Saturna wystarczy, aby ten ruch się poruszył – dla wielu cząsteczek jest to wciąż zbyt daleko od Słońca, aby wzniosły, ale dwutlenek węgla i tlenek węgla mogą być uwalniane na tych odległościach.

Tak czy inaczej, nadal będzie to najlepszy wygląd dla astronomów w Chmura Oorta Małe komety na bok, może najlepszy widok na jakiś czas. W najlepszym razie może być widoczny w dużych teleskopach przydomowych.

Chociaż pierwsze zdjęcia 2104 UN271 jakie posiadamy zostały zrobione w ramach Ankieta dotycząca ciemnej energii W 2014 roku nie zauważono tego w tamtym czasie. Stało się to dopiero niedawno, astronomowie Pedro Bernardinelli A Profesor Gary Bernstein University of Pennsylvania uchwycił jej ruchy w ramach głębokiego zanurzenia się w rejestrach pomiarowych i śledzących, aby znaleźć najstarsze wykonane zdjęcia.

[H/T: Newatlas]

W tym tygodniu w IFLscience

Otrzymuj co tydzień nasze największe artykuły naukowe do swojej skrzynki odbiorczej!