Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ogłoszenie śmierci 4 polskich górników;  Poszukiwanie zaginionych 6 trwa nadal

Ogłoszenie śmierci 4 polskich górników; Poszukiwanie zaginionych 6 trwa nadal

WARSZAWA, Polska (AFP) – Liczba ofiar śmiertelnych wypadków w ostatnich dniach w dwóch kopalniach węgla w południowej Polsce wzrosła do dziewięciu po tym, jak czterech górników wynurzyło się na powierzchnię i zostało uznanych za zmarłych, podały władze w niedzielę.

Górnicy byli wśród 10 zaginionych od czasu podziemnego trzęsienia ziemi i wyładowania metanu w kopalni Borinia-Zuvioka na początku soboty. Sześciu górników wciąż brakuje, ale nie ma z nimi kontaktu, a ratownicy kontynuują poszukiwania.

W pobliskiej kopalni Beniwick zginęło pięciu górników, a siedmiu zaginęło po powtarzających się eksplozjach metanu, które rozpoczęły się w środę. Działania poszukiwawcze zostały zatrzymane tam w piątek po nowych eksplozjach w czwartek wieczorem, rannych 10 ratowników, niektórzy poważnie.

Obie kopalnie są obsługiwane przez Jastrzębską Spółkę Węglową, czyli JSW, w regionie Jastrzębie-Zdrój, w pobliżu granicy z Czechami.

Większość energii w Polsce pochodzi z węgla, część ta budzi krytykę ze strony Unii Europejskiej i środowisk ekologicznych zajmujących się emisją dwutlenku węgla i osiąganiem celów związanych ze zmianami klimatycznymi. Większość polskich kopalń węgla znajduje się w regionie Południowego Śląska. Wiele z nich charakteryzuje się wysokim poziomem metanu w skałach.

Polska ograniczyła zużycie węgla, a premier Mateusz Morawiecki nakazał niedawno wstrzymanie importu węgla z Rosji i jej sojuszniczej Białorusi — w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę, ale także w ramach wieloletniej kampanii Polski na rzecz zmniejszenia jej zależności od Rosja. zasoby energii.

___

Śledź wszystkie wiadomości AP na temat zmian klimatycznych na https://apnews.com/hub/climate

READ  Szef polskiego MSZ powiedział: „Polska nigdy nie uzna zmian terytorialnych na Ukrainie spowodowanych rosyjską agresją”.