Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Obrazowanie termiczne może pomóc w poprawie higieny rąk

Obrazowanie termiczne może pomóc w poprawie higieny rąk

Według amerykańskich naukowców, przenośne termowizory mogą pomóc w monitorowaniu i ocenie jakości technologii higieny rąk stosowanej przez pracowników służby zdrowia.

Wyniki publikowane są w American Journal of Infection Control, Sugeruje to, że przenośne kamery termowizyjne mogą zapewnić nowe podejście do poprawy praktyk higieny rąk.

„Nasze badanie pokazuje, że obrazowanie termiczne jest obiecującym podejściem, które wymaga dodatkowych badań”.

John Boyce

Światowa Organizacja Zdrowia i amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zalecają w swoich wytycznych dotyczących higieny rąk stosowanie środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu (ABHS).

Jednak technika aplikacji ABHS, w tym ilość użytego płynu i długość nacierania dłoni, może mieć znaczący wpływ na skuteczność przeciwdrobnoustrojową.

Naukowcy zauważyli, że kilka badań udokumentowało, że pracownicy służby zdrowia często nie stosują ABHS do swoich kciuków i koniuszków palców.

Autor badania, dr John Boyce, epidemiolog, który prowadzi firmę konsultingową zajmującą się kontrolą zakażeń, powiedział: „Skuteczna higiena rąk jest najważniejszym działaniem mającym na celu zapobieganie przenoszeniu drobnoustrojów chorobotwórczych w placówkach opieki zdrowotnej.

„Ale nie ma powszechnie przyjętej metody oceny skuteczności technologii higieny rąk dla pracowników służby zdrowia”.

Pan Boyce i współautor, dr Richard Martinello, Yale University School of Medicine, oparli swój test pilotażowy na poprzednim badaniu, które ujawniło przejściowe spadki temperatury skóry po miejscowym zastosowaniu ABHS.

Chcieli sprawdzić, czy obrazowanie termowizyjne za pomocą przenośnej kamery termowizyjnej na podczerwień może pokazać, czy ABHS jest prawidłowo stosowane przez pracowników służby zdrowia, w tym ich opuszki palców i kciuki.

Za pomocą kamery na podczerwień podłączonej do iPhone’a zebrali obrazy termowizyjne z dominujących rąk 12 pracowników służby zdrowia.

Zarejestrowali podstawowe odczyty dla obszaru środkowego dłoni, czubków trzeciego palca i kciuka przed, a następnie w różnych punktach czasowych po wykonaniu przez uczestników higieny rąk za pomocą ABHS. Punkty czasowe bezpośrednio po dłoniach wydawały się suche, a minutę lub dwie później.

READ  Nieinwazyjne badanie CGC w celu dokładnej diagnozy chorób powierzchni oka w żywych oczach królika

U 11 z 12 ochotników obrazy termowizyjne ujawniły znaczne spadki temperatury środkowej części dłoni, palców i kciuka po wykonaniu higieny rąk przez uczestników, potwierdzając, że kamera na podczerwień może wykryć zmiany koloru, które odzwierciedlają spadek temperatury.

Naukowcy odkryli również, że gdy uczestnicy wykonywali higienę rąk za pomocą ABHS bez uwzględnienia kciuków, nie było zmiany koloru kciuków, co było widoczne na obrazach termicznych.

Ponadto jeden uczestnik z dużymi dłońmi nie miał niższej temperatury dłoni, palców ani kciuka po zastosowaniu ABHS, co sugeruje, że obrazowanie termiczne może również pomóc zmierzyć ilość wymaganego ABHS w oparciu o indywidualną powierzchnię dłoni higienistki.

„Nasze badanie pokazuje, że obrazowanie termiczne jest obiecującym podejściem, które wymaga dodatkowych badań w celu ustalenia, czy można go wykorzystać do rutynowego monitorowania technologii higieny rąk w celu poprawy opieki nad pacjentem” – powiedział Boyce.

W badaniu stwierdzono, że potrzebne są dodatkowe badania z udziałem większej liczby kobiet w ciąży, aby ustalić, czy obrazowanie termiczne może być praktyczną metodą nauczania lub monitorowania higieny rąk.

Linda Dickey, dyplomowana pielęgniarka i prezydent Stanów Zjednoczonych Stowarzyszenie Specjalistów ds. Kontroli Zakażeń i Epidemiologiiopisał wyniki badania pilotażowego jako „ekscytujące”.

„Są pierwszymi, którzy ocenili nowe narzędzie, które może pomóc ekspertom ds. zapobiegania zakażeniom w ocenie jakości techniki higieny rąk podczas sesji edukacyjnych, okresowych ocen predyspozycji i rutynowej opieki nad pacjentem” – powiedziała.