Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowe dane dotyczące fałszywie pozytywnych wskaźników dla skanów DBT i DM

Cyfrowe skany CT piersi dają mniej wyników fałszywie dodatnich niż standardowe mammogramy 2D, choć nie są to znaczące, jak niedawno podzielili się eksperci Otwarta sieć JAMA.

Po przeanalizowaniu prawie 3 milionów mammogramów naukowcy odkryli, że w łącznym okresie 10 lat kobiety, które przeszły: Biopsja cyfrowa piersi (DBT) z powodu wyników fałszywie dodatnich u 6,7% mniej osób, które ukończyły mammografię cyfrową (DM). Liczba ta była jednak jeszcze bardziej wyraźna, gdy kobiety kończyły badania przesiewowe co dwa lata w porównaniu z corocznymi badaniami przesiewowymi.

„Wczesne wykrycie raka piersi za pomocą mammografii przesiewowej jest podstawową strategią zmniejszania zachorowalności i śmiertelności z powodu raka piersi”, Thao-Queen H. On, lek. med., z Zakładu Biostatystyki w University of California Davis School of Medicine, Współautorzy napisali. Jednak mammografia ma istotne wady, w tym wyniki fałszywie dodatnie, które prowadzą do niepotrzebnych dodatkowych procedur obrazowania i biopsji, kosztów finansowych i alternatywnych oraz niepokoju pacjenta.

Z cyfrowe systemy syntezy piersi Stanowi prawie połowę wszystkich systemów obrazowania piersi w Stanach Zjednoczonych Obecnie wielu radiologów wybiera DBT jako preferowaną metodę badań przesiewowych. Kilka badań wykazało, że testy DBT dają mniej wyników fałszywie dodatnich i wskaźników przypominania niż mammografia cyfrowa, ale autorzy badania zauważają, że aby te liczby były naprawdę wiarygodne, konieczne są wielokrotne badania przez wiele lat.

READ  Wybuch Delta Covid 19: Centrum szczepień na lotnisku w Auckland osiąga pojemność, zamyka się, a następnie otwiera ponownie