Biegowelove.pl

informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowe badanie moczu może pozwolić osobom, które przebyły raka pęcherza moczowego, uniknąć cystoskopii

Nowe badanie moczu może pozwolić osobom, które przebyły raka pęcherza moczowego, uniknąć cystoskopii

Badania pokazują, że badanie moczu wykrywające markery genetyczne raka pęcherza moczowego mogłoby zmniejszyć o połowę liczbę cystoskopii potrzebnych do kontroli pacjentów z grupy ryzyka. Zdjęcie: Adobe Stock/Healthday News

Naukowcy podają, że nowe badanie moczu może zaoszczędzić osobom, które przebyły raka pęcherza moczowego, bolesnych badań kontrolnych niezbędnych do zapewnienia, że ​​rak nie nawróci.

Osoby, które przeszły operację w celu leczenia raka pęcherza moczowego wysokiego ryzyka, wymagają cystoskopii – zabiegu polegającego na wprowadzeniu elastycznej sondy przez cewkę moczową do pęcherza, co pozwala lekarzom sprawdzić objawy nawrotu raka.

„Wiemy, że wielu pacjentów naprawdę boi się wizyt w cystoskopii, ale zgadzają się na te wizyty, ponieważ chcą mieć pewność, że są wolni od raka” – stwierdziła badaczka. Doktor Thomas Dreyerz zespołem badawczym zajmującym się rakiem pęcherza moczowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Aarhus w Danii.

Jednak nowe badania pokazują, że badanie moczu wykrywające markery genetyczne raka pęcherza moczowego może zmniejszyć o połowę liczbę cystoskopii potrzebnych do obserwacji pacjentów z grupy ryzyka.

Tylko 44% pacjentów, u których wykonano badanie moczu, wymagało cystoskopii w porównaniu z około 100% pacjentów otrzymujących standardowe leczenie.

Badanie dostarczyło również mocnych dowodów na to, że badanie moczu może wykryć nawrót raka wcześniej niż cystoskopia.

W przypadku ponad połowy pacjentów, u których wynik testu okazał się „fałszywie pozytywny” – gdzie badanie moczu wykazało genetyczne dowody raka, ale kontrolna cystoskopia była jasna – badacze odkryli później, że rak rzeczywiście powrócił.

„Gdyby mieli możliwość oddania próbki moczu zamiast poddawania się niewygodnej procedurze medycznej, większość by to wybrała, pod warunkiem, że miałaby pewność, że jest ona równie skuteczna” – powiedział Dreyer.

Badanie kliniczne obejmowało test Xpert Bladder Cancer Monitor, który wyszukuje pięć genetycznych markerów raka pęcherza moczowego. Badanie zostało sfinansowane przez firmę Cephied, producenta testu Xpert.

READ  Wzorzec korelacji między segmentalnym uszkodzeniem tętnic a całkowitym zaburzeniem neurologicznym po urazie rdzenia kręgowego: badanie kliniczno-kontrolne

Badanie przeprowadzono w Danii, gdzie pacjentom z grupy ryzyka raka pęcherza moczowego poddawanym operacji zaleca się poddawanie cystoskopii co cztery miesiące przez dwa lata.

Pacjenci z grupy ryzyka z bardziej agresywną postacią zapalenia pęcherza moczowego rak Naukowcy stwierdzili w notatkach informacyjnych, że ryzyko nawrotu raka w ciągu pięciu lat wynosiło od 60 do 70%.

Do tego badania badacze zrekrutowali 313 duńskich pacjentów, z których połowa została losowo przydzielona do poddawania się cystoskopii raz w roku przez dwa lata. W przypadku innych regularnych badań pacjenci ci zamiast tego dostarczyli próbkę moczu.

Każdy pacjent z dodatnim wynikiem badania moczu wraca do szpitala na cystoskopię w celu wykrycia nowotworu.

Druga połowa nadal otrzymywała standardowe trzy cystoskopie rocznie.

Naukowcy zaprezentowali obiecujące wstępne wyniki na tegorocznym Kongresie Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, który odbył się w Paryżu. Pełnych wyników można spodziewać się latem.

„To badanie pokazuje nam możliwy sposób ograniczenia cystoskopii”. Doktor Joost BormansProfesor nadzwyczajny urologii w Centrum Medycznym Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie w Holandii, oznajmił w komunikacie prasowym ze spotkania.

„Jeśli ostateczne wyniki jeszcze w tym roku potwierdzą, że badanie moczu może wykryć nawrót raka równie skutecznie jak cystoskopia, wówczas musimy rozważyć wprowadzenie tej metody do praktyki klinicznej tak szybko, jak to możliwe, ponieważ zmniejsza to zapotrzebowanie na nasze zasoby” – dodał Bormans „Dzięki temu opieka zdrowotna staje się bardziej dostępna” – stwierdza w badaniu.

Ponieważ wyniki te zostały zaprezentowane na spotkaniu medycznym, należy je traktować jako wstępne do czasu publikacji w recenzowanym czasopiśmie.

więcej informacji

Amerykańskie Towarzystwo ds. Walki z Rakiem ma więcej informacji na ten temat Rak pęcherza.

Prawa autorskie © 2024 Dzień Zdrowia. Wszelkie prawa zastrzeżone.